Παιχνίδι – έπος. Ματς που δεν ήταν κατάλληλο για καρδιακούς. Αμείωτη ένταση και φοβερό πάθος μέχρι το φινάλε. Χαμένο πέναλτι του Κριστιάνο, άστοχο τετ-α-τετ του Σέσκο και όλα στο «μηδέν» για 120 λεπτά. Φτάσαμε στα πέναλτι και η Πορτογαλία επικράτησε της Σλοβενίας, με την ιστορία των EURO και του Ρονάλντο, να έχει τουλάχιστον ένα επεισόδιο ακόμη! Και όλα αυτά χάρη στον απίθανο Ντιόγο Κόστα, που απέκρουσε τρία πέναλτι!

Τι «ματσάρα» παρακολουθήσαμε. Ένα επικό παιχνίδι ανάμεσα στην Πορτογαλία και την Σλοβενία, παρότι δεν ήταν «πλούσιο» από πλευράς τελικών προσπαθειών. Διότι τα είχε όλα.

Ένταση, 90 λεπτά γεμάτα άγχος, παράταση και έναν τρομερά παθιασμένο Κριστιάνο Ρονάλντο, ο οποίος έκανε τα πάντα, προκειμένου να πετύχει το πρώτο του γκολ στο EURO 2024.

Ένα παιχνίδι που αποτέλεσε ακόμη μία χαρακτηριστική απόδειξη πως δεν υφίσταται φαβορί σε νοκ – άουτ παιχνίδι. Πόσω δε μάλλον στο φετινό τουρνουά, που σε όλα τα ζευγάρια υπάρχει «ίντριγκα» και έκπληξη.

Πώς όμως φτάσαμε σε αυτό το σημείο; Η πρώτη καλή στιγμή της συνάντησης έλαβε χώρα στο 5ο λεπτό, με τον Ρούμπεν Ντίας να παίρνει την κεφαλιά, αλλά αυτή να περνά λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Όμπλακ.

Οκτώ λεπτά μετά, ο Μπερνάρντο Σίλβα έκανε μία καλή πάσα προς τον Μπρούνο Φερνάντες, αλλά αυτός δεν κατάφερε να τη μετουσιώσει σε ασίστ. Και από εκεί και έπειτα, ξεκίνησε το «σόου» του Κριστιάνο Ρονάλντο.

Ο απόλυτος σούπερ σταρ των Ευρωπαϊκών Πρωταθλημάτων και πρώτος σε κάθε λογής στατιστική κατηγορία, εκτέλεσε τέσσερα φάουλ συνολικά στην αναμέτρηση, αλλά δεν… πανηγύρισε.

Το πρώτο ήρθε στο 34ο λεπτό, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα πάνω από το δοκάρι του Όμπλακ.

Ακολούθησε ακόμη ένα στο 55’, με τον Όμπλακ να αποκρούει έναν πραγματικό «κεραυνό», με την μπάλα όμως να πηγαίνει πάνω του.

Με το πέρασμα του χρόνου, ο Μπέντζαμιν Σέσκο σπατάλησε την κορυφαία φάση της Σλοβενίας στο ματς. Δημιούργησε φάση ο ίδιο για τον εαυτό του, πέρασε τον Πέπε, αλλά το τελείωμά του δεν ήταν καλό και κατέληξε πολύ έξω από την εστία του Ντιόγο Κόστα.

Ο χρόνος κυλούσε, η Πορτογαλία δεν έβρισκε φάσεις, έμοιαζε να αγχώνεται και είχε την τελευταία της καλή ευκαιρία, με τη συμπλήρωση ακριβώς 90 λεπτών. Πρωταγωνιστής ; Καλά καταλάβατε. Ξανά ο Κριστιάνο Ρονάλντο, ο οποίος βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ, αλλά ο Όμπλακ μπλόκαρε την μπάλα με χαρακτηριστική άνεση.

Και φτάσαμε στην παράταση, στην οποία παρακολουθήσαμε την στιγμή της σεζόν. Ο Ζότα κέρδισε το πέναλτι, ο Ορσάτο το υπέδειξε και ο VAR συμφώνησε μαζί του. Ο Κριστιάνο όμως, δεν τα κατάφερε. Ο Όμπλακ απέκρουσε την εκτέλεσή του και το 0-0 παραμένει. Και εκεί, δάκρυσε ολόκληρος ο ποδοσφαιρικός πλανήτης, με τον Κριστιάνο να «λυγίζει» στον πάγκο.

Στο δεύτερο ημίχρονο της παράτασης, ήρθε και η κορυφαία στιγμή της Σλοβενίας, με τον Πέπε να κάνει τεράστιο λάθος και τον Σέσκο να βγαίνει τετ-α-τετ. Και όμως, ο Κόστα τον σταμάτησε, με το 0-0 να παραμένει και το παιχνίδι να οδηγείται στην παράταση!

Απόλυτος πρωταγωνιστής ο Ντιόγο Κόστα, απέκρουσε τρία πέναλτι και η Πορτογαλία είναι στα προκριματικά του EURO 2024!

• 3-0 Ο Μπερνάρντο Σίλβα νίκησε τον Όμπλακ

1' Η Πορτογαλία στη σέντρα!

Τηρήθηκε και ενός λεπτού σιγή για τον Πορτογάλου, Μάνουελ Φερνάντες, βετεράνο παίκτη της Σπόρτινγκ που έφυγε πρόσφατα από τη ζωή.

4' Ευκαιρία για την Πορτογαλία με τον Λεάο να ΄κάνει την προβολή από σέντρα του Φερνάντες και τον Καρνίτσνικ να διώχνει σε κόρνερ.

6' Ο Σπόραρ στην πλάτη της άμυνας είναι εκτεθειμένος.

7' Φάουλ για την Πορτογαλία από τα αριστερά, ο Βιτίνια γέμισε αλλά παρά την προσπάθεια του Πέπε, η μπάλα έχει βγει.

8' Ο Ρονάλντο χάνει ευκαιρία να σκοράρει, αλλά το μαρκάρισμα του Μπίγιολ ήταν εξαιρετικό και έκοψε τον CR7.

10' Κόρνερ για την Πορτογαλία που μπήκε πολύ δυναμικά στο ματς. Διώχνει ξανά η σλοβενική άμυνα.

13' Τεράστια στιγμή για την Πορτογαλία. Ο Μπερνάρντο Σίλβα με το αριστερό από τα δεξιά μια πολύ γλυκιά σέντρα, αλλά ούτε ο Ρονάλντο, ούτε ο Φερνάντες δεν μπόρεσαν να σπρώξουν την μπάλα στα δίχτυα.

16' Ο Ρονάλντο βρέθηκε στο έδαφος εντός περιοχής, «παίζετε» από τον Ορσάτο.

19' Ο Μέντες τώρα στο έδαφος δείχνει να πονάει μετά από μαρκάρισμα του Στογιάνοβιτς. Έχει σηκωθεί ο μπακ της Παρί και το ματς συνεχίζεται.

29' Kόρνερ για την Πορτογαλία από τα δεξιά, απομάκρυνε η άμυνας της Σλοβενίας.

Κάθε φορά που ο Όμπλακ μπλοκάρει την μπάλα, αναζητά με βολέ έναν από τους δυο επιθετικούς της Σλοβενίας.

32' Φάουλ σε καλό σημείο για την Πορτογαλία και κίτρινη κάρτα στον Ντρκούσιτς για μαρκάρισμα στον Λεάο!

Είναι σε εξαιρετικό σημείο το φάουλ. Ό,τι πρέπει για Ρονάλντο, Μπερνάρντο Σίλβα, Μπρούνο Φερνάντες ακόμη και Λεάο.

34' Πολύ καλή εκτέλεση του Ρονάλντο! Η μπάλα δεν του κάνει το χατίρι καθώς φεύγει ελάχιστα άουτ από το οριζόντιο του Όμπλακ.

35' Κόρνερ κερδίζει ο Λεάο, αυτό εκτελέστηκε χωρίς πρόβλημα για την άμυνα της Σλοβενίας. Άουτ η μπάλα.

37' Xέρι του Κάρνιτσνικ και κίτρινη κάρτα. Φάουλ από τα αριστερά για την Πορτογαλία.

Ο Ρονάλντο εκτέλεσε πάρα πολύ άσχημα. Υπερβολική η επιλογή του να το πάει απευθείας από εκείνο το σημείο

39' Κόρνερ για τη Σλοβενία, εκτελέστηκε από τον Τσέριν που έπαιξε το 1-2 με τον Στογιάνοβιτς, αλλά η σέντρα του ήταν κακή και έφυγε πλάγιο.

Ψάχνει το γκολ η Πορτογαλία. Έχουμε μπει στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου μέρους.

44' Τελική για την Σλοβενία με τον Σέσκο να παίρνει την μπάλα και να την κουβαλά για λίγα μέτρα. Έκανε το σουτ μπλόκαρε ο Κόστα.

45' Κόρνερ για την Σλοβενία που παίρνει μέτρα.

Τα λεπτά των καθυστερήσεων θα είναι δυο!

45'+2' Τεράστια στιγμή για την Πορτογαλία στη λήξη του ημιχρόνου! Ο Λεάο ακόμη μια επέλαση από τα αριστερά, έστρωσε την μπάλα εκτός περιοχής στον Παλίνια που σούταρε συρτά, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.

Τέλος λοιπόν πρώτου μέρους. Πορτογαλία-Σλοβενία 0-0.

46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.

47' Τελική για την Πορτογαλία με εξαιρετική ενέργεια του Κανσέλο και γύρισμα του από τα δεξιά, αλλά ο Μπερνάρντο Σίλβα που έκανε το σουτ αστόχησε.

48' Κόρνερ για τη Σλοβενία.

49' Τελική για τη Σλοβενία με τον Έλσνικ να κάνει ένα κακό τελείωμα από την περιοχή. Μπλόκαρε ο Ντιόγκο Κόστα.

51' Καλή στιγμή για τη Σλοβενία με τον Σέσκο να βγάζει κάθετα στον Σπόραρ και τη φάση να τελειώνει με κεφαλιά του πρώτου που κατέληξε άουτ. Υπήρχε οφσάιντ στην αρχή της φάσης, ως μη γενόμενη.

Πιο «θαρραλέα» η Σλοβενία στο δεύτερο μέρος. Προσπαθεί να βγει μπροστά περισσότερο.

54' Φάουλ σε εξαιρετικό σημείο και πάλι για την Πορτογαλία που κερδίζει ο Κανσέλο από τον Τσέριν.

Ο Ρονάλντο θα επιχειρήσει ξανά.

55' Ξανά με πολλή δύναμη ο Ρονάλντο! Έδιωξε ο Όμπλακ με γροθιές. Η μπάλα πήγε επάνω του.

57' Φανταστική στιγμή με τον Κανσέλο να μοιράζει «ποδιά» στον Μλάκαρ και να κάνει το γύρισμα όμως οι Σλοβένοι με αυτοθυσία έδιωξαν τις προσπάθειες των Ιβήρων.

58' Κόρνερ για την Πορτογαλία.

Τελειώνει η πολιορκία για την άμυνα της Σλοβενίας με τον Όμπλακ να μπλοκάρει.

59' Ο Τσέριν επιχείρησε με μακρινό σουτ να νικήσει τον Ντιόγκο Κόστα. Ήταν κακό και η μπάλα έφυγε μακριά, άουτ.

62' Τεράστια στιγμή για τη Σλοβενία. Ο Σέσκο ξεχύθηκε στην κόντρα με τον Πέπε να τον καταδιώκει, πάτησε περιοχή, αλλά το πλασέ του ήταν τραγικό! Άουτ η μπάλα.

65' Aλλαγή για την Πορτογαλία. Ο Βιτίνια δίνει τη θέση του στον Ζότα.

Διατηρεί τον έλεγχο της μπάλας η Πορτογαλία με τη Σλοβενία να μοιάζει επικίνδυνη στην αντεπίθεση. Είναι καλά «οχυρωμένη» η ομάδα του Ματίαζ Κεκ.

71' Φάουλ ξανά σε καλό σημείο για την Πορτογαλία.

Εκεί είναι ιδανικό σημείο για... CR7!

Τρίτη, αλλά όχι φαρμακερή. Ο Ρονάλντο εκτέλεσε το φάουλ, αλλά η μπάλα πάνω από το δοκάρι, άουτ.

74' Επικίνδυνα η Πορτογαλία με θαυμάσια σέντρα του Κανσέλο, αλλά ο Μπερνάρντο Σίλβα δεν έκανε την κεφαλιά

πόραρ και Μλάκαρ εκτός. Τσέλαρ και Στάνκοβιτς στο ματς.

76' Αλλαγή για την Πορτογαλία. Ο Λεάο φεύγει από το ματς και μπαίνει ο Κονσεϊσάο.

Αντιστέκεται σθεναρά η Σλοβενία που προσπαθεί να πάει το ματς στην παράταση.

86' Αλλαγή για την Σλοβενία. Ο Βέρμπιτς παίρνει τη θέση του Στογιάνοβιτς.

87' Φάουλ για τη Σλοβενία από τα δεξιά με τον Τσέριν, απομάκρυναν οι Πορτογάλοι.

89' Τεράστια στιγμή για την Πορτογαλία! Ο Ζότα έκλεψε την μπάλα, πέρασε κάθετα στον Ρονάλντο που από την περιοχή με το αριστερό προσπάθησε να νικήσει τον Όμπλακ. Ο έμπειρος πορτιέρε μπλόκαρε.

Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

90'+1' Κόρνερ για την Πορτογαλία.

90'+2' Τελειώνει η φάση με επιθετικό του Ρονάλντο στον Όμπλακ.

90'+4' Κόρνερ για την Πορτογαλία!

Παράταση στη Φρανκφούρτη! Πορτογαλία-Σλοβενία 0-0

90' Ξεκινά η παράταση με την Πορτογαλία στη σέντρα.

92' Σέντρα με φάλτσο από τον Νούνο Μέντες, ο Ρονάλντο δεν προλαβαίνει να μπει στην πορεία της μπάλας, η οποία πήγε άουτ.

95' Κόρνερ για τη Σλοβενία με τον Βέρμπιτς να κλέβει και να σουτάρει, η μπάλα κόντραρε και έφυγε εκτός. Κόρνερ.

96' Ένα σουτ του Στάνκοβιτς φεύγει άουτ.

99' Κόρνερ για την Πορτογαλία. 100' Εκτελέστηκε με πάσα, ο Κονσεϊσάο έκανε σέντρα, ο Ζότα έπιασε την κεφαλιά που κατέληξε χωρίς καμία δυσκολία στα χέρια του Όμπλακ.

101' Κίτρινη στον Τσέλαρ για μαρκάρισμα στον Παλίνια.

103' ΠΕΝΑΛΤΙ για την Πορτογαλία! Ο Ζότα ανατρέπεται μετά από επέλαση του και ο Ορσάτο δείχνει την άσπρη βούλα.

Ο Ρονάλντο φυσικά παίρνει την μπάλα.

105' ΤΟ ΕΒΓΑΛΕ Ο ΟΜΠΛΑΚ! Ο Τερματοφύλακας της Ατλέτικο πέφτει στην αριστερή γωνία και διώχνει σε κόρνερ!

Τέλος στο πρώτο μέρος της παράτασης με τον Ρονάλντο να έχει χάσει πέναλτι! Τρομερά πράγματα!

Ο Ρονάλντο έχει πλαντάξει στο κλάμα. Δεν μπορεί να το πιστέψει.

Στο μεταξύ ξεκινάει το δεύτερο μέρος της παράτασης.

106' Ο Ίλιτσιτς περνά στην θέση του Έλσνικ.

Κίτρινη κάρτα στον Μπίγιολ για μαρκάρισμα στον Ζότα.

107' Και στον Μπάλκοβετς κάρτα που πήρε... σβάρνα τον Κανσέλο.

108' Ευκαιρία με κεφαλιά του Παλίνια να αποκρούεται σε κόρνερ από τον Όμπλακ.

Ο Ματίγιαζ Κέκ έχει αποβληθεί με απευθείας κόκκινη κάρτα για διαμαρτυρία στη φάση του πέναλτι

111' Φάουλ σε εξαιρετικό σημείο για τη Σλοβενία που κερδίζει ο Βέρμπιτς.

Ο Τσέριν πάνω από την μπάλα!

112' Ο Ίλιτσιτς εκτέλεσε στο τείχος.

115' Απίστευτη χαμένη ευκαιρία για τη Σλοβενία! Ο Πέπε έκανε τραγικό λάθος με τον Σέσκο να παίρνει την μπάλα και να βγαίνει στο τετ-α-τετ και να πλασάρει, αλλά ο Ντιόγκο Κόστα έκανε ΤΕΡΑΣΤΙΑ επέμβαση με το πόδι.

116' Αλλαγές για την Πορτογαλία. Σεμέδο και Ρούμπεν Νέβες στο ματς, εκτός Πέπε και Κανσέλο.

Τελευταίο τρίλεπτο. Η Πορτογαλία έχει την κατοχή της μπάλας.

120' Κόρνερ για την Πορτογαλία. Απογοητευτικό σουτ του Νέβες η μπάλα έφτασε...στο Μόναχο. Μακριά!

Ένα λεπτό ο έξτρα χρόνος.

ΤΕΛΟΣ! Το ματς πάει στα πέναλτι!

Πρώτη εκτέλεση Σλοβενία με Ίλιτσιτς!

ΑΠΟΚΡΟΥΕΙ ο Ντιόγκο Κόστα! Παραμένει το 0-0!

Ο Ρονάλντο για την Πορτογαλία!

ΤΡΟΜΕΡΗ ΕΚΤΕΛΕΣΗ! 1-0 ο Ρονάλντο νικάει τον Όμπλακ που έπεσε σωστά.

ΞΑΝΑ Ο ΝΤΙΟΓΚΟ ΚΟΣΤΑ! Αποκρούει το πέναλτι του Μπάλκοβετς και διατηρεί το προβάδισμα της Πορτογαλίας στα πέναλτι!

Ο Μπρούνο Φερνάντες για την Πορτογαλία.

2-0 με άψογη εκτέλεση του Φερνάντες η Πορτογαλία

Ο Βέρμπιτς.

ΞΑΝΑ Ο ΝΤΙΟΓΚΟ ΚΟΣΤΑ! 3/3 αποκρούσεις! Διώχνει και το πέναλτι του Βέρμπιτς!

Μπερνάρντο Σίλβα...

ΓΚΟΟΟΟΛ! Η Πορτογαλία με 3-0 στα πέναλτι νικά τη Σλοβενία και προκρίνεται στα προημιτελικά!

Πορτογαλία: Ντιόγκο Κόστα, Κανσέλο, Πέπε, Ρούμπεν Ντίας, Μέντες, Φερνάντες, Παλίνια, Βιτίνια, Μπερνάρντο Σίλβα, Κριστιάνο Ρονάλντο, Λεάο.

ΣλοβενίαΌμπλακ, Κάρνιτσνικ, Μπάλκοβετς, Μπίγιολ, Ντρούκιτς, Στογιάνοβιτς, Έλσνικ, Τσέριν, Μλάκαρ, Σπόραρ, Σέσκο.