Κυριαρχική Ισπανία, εκπληκτική εμφάνιση απέναντι στην Κροατία και νίκη με 3-0 στην πρώτη της αγωνιστική υποχρέωση στα γήπεδα της Γερμανίας. Γκολ ξανά σε EURO ο Μοράτα, «έλαμψε» ο Γιαμάλ, σκόραρε για πρώτη φορά στην καριέρα του με τη «φούρια ρόχα» ο Ντάνι Καρβαχάλ.

Δεν μπορούσε κανείς να προβλέψει την αγωνιστική κατάσταση της Ισπανίας. Είναι νέοι, αρκετοί δεν είναι έμπειροι, η αμφισβήτηση είχε κάνει την εμφάνισή της. Παρόλα αυτά όμως, η «φούρια ρόχα» έκλεισε… στόματα. Σκόραρε τρεις φορές στο πρώτο μέρος, «διέσυρε» με 3-0 την Κροατία και ξεκινά ιδανικά την περιπλάνησή της στο EURO 2024.

Είχατε την… τύχη να παρακολουθείτε το Ισπανία – Κροατία; Διότι αυτά που συνέβησαν στην αναμέτρηση είναι εντυπωσιακά.. Πέντε λεπτά κράτησαν όλα. Και ήταν βγαλμένα από κάθε φαντασία!

Τι θέλουμε να πούμε με αυτό; Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ολοκλήρωσε το πρώτο μισάωρο της αναμέτρησης απέναντι στην Κροατία η Ισπανία, με τον Άλβαρο Μοράτα να ανοίγει το σκορ στο 29ο λεπτό.

Βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ, ολοκλήρωσε άψογα την φάση και το 36ο του γκολ σε 74 συμμετοχές με τη φανέλα της χώρας του, είναι γεγονός.

Εξαιρετικό το πλασέ, πρόκειται για το 7ο γκολ του σε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, σε 11 αναμετρήσεις.

Στην αμέσως επόμενη φάση, οι Κροάτες είχαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν, αλλά το σουτ του Κόβασιτς κατέληξε έξω.

Περίπου 120 δευτερόλεπτα αργότερα, ο Φαμπιάν Ρουίθ έβαλε το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ. Το 2-0 στο 32΄ήταν γεγονός και η «παρέα» του Λούκα Μόντριτς βρισκόταν στα σχοινιά.

Το απίθανο της υπόθεσης έγκειται στο ότι ένα λεπτό μετά, ΠΑΛΙ πήγαν να μειώσουν και αστόχησαν. Ωραίο σουτ του Μπρόζοβιτς, «έβγαλε» ο Σιμόν, δεν τα κατάφεραν οι Κροάτες ούτε στην επαναφορά, και το 2-0 διατηρήθηκε!

Τον δείκτη του σκορ διεύρυνε ο Ντάνι Καρβαχάλ, στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους. Ντεμπούτο με γκολ λοιπόν, ασίστ ο Γιαμάλ και η πρεμιέρα της Ισπανίας ήταν… απολαυστική!

Το ματς φαινόταν να έχει «σβήσει» με τους δύο προπονητές να προχωρούν σε αλλαγές για να έρθει στο 78' μία φάση να δώσει νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση. Ο Πέτκοβιτς κέρδισε πέναλτι από τον Ρόδρι, το εκτέλεσε ο ίδιος και ο Σιμόν απέκρουσε. Στην επαναφορά ο ο Πέρισιτς πήρε το «ριμπάουντ» και έστρωσε στον ολομόναχο Πέτκοβιτς, ο οποίος πλάσαρε προ κενής εστίας. Το γκολ, όμως, δεν μέτρησε, καθώς ο άσος της Ντιναμό Ζάγκρεμπ ήταν εκτεθειμένος.

LIVE:

1' Σέντρα στο ματς!

3' Βαθιά μπαλιά στον Μοράτα, βγαίνει και καθαρίζει ο Λιβάκοβιτς.

7' Στιγμή για την Ισπανία. Ο Γιαμάλ απελευθερώνεται ωραία, σπάει στον Μοράτα, με τον Λιβάκοβιτς να μπλοκάρει το σουτ εκτός περιοχής που έπιασε ο Ισπανός φορ.

17' Φάουλ για την Κροατία σε καλή θέση για ένα γέμισμα.

Κομπίνα από τους Κροάτες, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

22' Φάση για την Κροατία. Σέντρα του Στάνισιτς από δεξιά, πιάνει την κεφαλιά ο Μπούντιμιρ, αλλά η μπάλα περνά άουτ.

Στο 54% η κατοχή της μπάλας υπέρ της Κροατίας, η οποία εδώ και ώρα έχει αναλάβει περισσότερες πρωτοβουλίες.

29' ΓΚΟΛ η Ισπανία! 1-0! Σκόρερ ο Μοράτα!Ο Ρουίθ είδε το κενό στον άξονα της Κροατίας και με μια τρομερή κάθετη έβγαλε σε θέση τετ-α-τετ τον Μοράτα, ο οποίος πλάσαρε εύστοχα ενώπιον του Λιβάκοβιτς.

31' Μεγάλη ευκαιρία για την Κροατία, προκειμένου να απαντήσει στα... καπάκια! Σουτ του Κόβασιτς από το ύψος της μεγάλης περιοχής, «στοπ» από τον Ουνάι Σιμόν.

31' ΓΚΟΛ η Ισπανία! 2-0! Σκόρερ ο Ρουίθ! ΓΚΟΛΑΡΑ! Τρομερές προσποιήσεις από τον Ισπανό χαφ, ο οποίος αδειάζει μαγικά τρεις αντιπάλους του και με σουτ εντός περιοχής διπλασιάζει τα τε΄ρματα της ομάδας του.

34' Μεγάλη ευκαιρία για την Κροατία, πάλι αμέσως μετά το γκολ της Ισπανίας! Πρώτο σουτ από τον Μπρόζοβιτς, αποκρούει ο Ουνάι Σιμόν, με τον Μάγιερ να παίρνει το «ριμπάουντ» αστοχώντας από δύσκολη γωνία εντός περιοχής.

41' Μεγάλη ευκαιρία για την Κροατία! Σκαστό μονοκόμματο σουτ του Γκβάρντιολ από δύσκολη γωνία εντός περιοχής, άουτ!

45' Μακρινό σουτ του Κράμαριτς, δεν ανησυχεί ο Ουνάι Σιμόν.

Δύο τα λεπτά του έξτρα χρόνου, τρέχουμε το πρώτο.

45'+2' ΓΚΟΛ η Ισπανία! 3-0! Σκόρερ ο Καρβαχάλ! Πολύ ωραία σέντρα του Γιαμάλ, σε εξέλιξη εκτέλεσης κόρνερ, προβολή του προωθημένου δεξιού μπακ και η μπάλα στα δίχτυα!

46' Σέντρα στο δεύτερο μέρος.

52' Τεράστια χαμένη ευκαιρία για την Ισπανία! Σε φάση διαρκείας, ο ολομόναχος Γιαμάλ εκτελεί με διαγώνιο πλασέ, με τον Λιβάκοβιτς να βάζει εντυπωσιακό «στοπ»!

54' Φάση για την Ισπανία. Σέντρα του Γιαμάλ, επαφή του Μοράτα με τον μηρό και η μπάλα περνά παράλληλα με τη γραμμή τέρματος.

55' Τεράστια διπλή χαμένη ευκαιρία για την Κροατία! Σε πρώτο χρόνο η μπάλα μετά το σουτ του Στάνισιτς σταματά από το τάκλιν του Κουκουρέγια, ενώ στα καπάκια ο Κράμαριτς έχει διπλή ανεπιτυχή προσπάθεια βρισκόμενος μια ανάσα από τη γραμμή τέρματος.

58' Φάουλ σε πολύ καλή θέση για την Ισπανία. Απευθείας εκτέλεση από τον Γιαμάλ, πάνω στο τείχος η μπάλα.

60' Ο Όλμο στη θέση του Πέδρι για την Ισπανία.

65' Διπλή αλλαγή για την Κροατία. Έξω οι Μόντριτς και Κόβασιτς, μέσα οι Πάσαλιτς και Σούτσιτς.

67' Διπλή αλλαγή και για την Ισπανία. Οι Ογιαρθάμπαλ και Μερίνο στις θέσεις των Μοράτα και Γουίλιαμς.

72' Πέτκοβιτς αντί Κράμαριτς για την Κροατία.

78' Πέναλτι για την Κροατία! Η φάση ξεκινάει από λάθος του Ουνάι Σιμόν και κλέψιμο του Μάγερ. Στην εξέλιξη της φάσης ο Πέτκοβιτς έπεσε πιεζόμενος από τον Ρόδρι. Εάν και φάνηκε να μπερδεύει τα πόδια του, ο Μάικλ Όλιβερ ενημερώθηκε από από τον VAR ότι έχει πάρει σωστή απόφαση.

Κίτρινη στον Ρόδρι. Διαμαρτυρίες από τους Κροάτες για κόκκινη.

80' ΓΚΟΛ η Κροατία! 3-1! Σκόρερ ο Πέτκοβιτς. Ο Ουνάι Σιμόν έπεσε και απέκρουσε, ωστόσο ο Πέρισιτς πήρε το «ριμπάουντ» και έστρωσε στον ολομόναχο Πέτκοβιτς, ο οποίος πλάσαρε προ κενής εστίας.

Το γκολ ακυρώνεται για οφσάιντ! Παραμένει το 3-0!

86' Θουμπιμένδι και Φεράν Τόρες αντί των Ρόδρι και Γιαμάλ για την Ισπανία.

Πέντε τα λεπτά του έξτρα χρόνου, τρέχουμε το πρώτο.

90'+3' Κεφαλιά του Πέρισιτς, άουτ.

Τέλος! Η Ισπανία θα επικρατήσει 3-0 της Κροατίας και θα κάνει τρομερό «μπάσιμο» στο γκρουπ του «θανάτου»!

Ισπανία : Ουνάι Σιμόν, Καρβαχάλ, Λε Νορμάντ, Νάτσο, Κουκουρέγια, Ρόντρι, Πέδρι, Φαμπιάν, Γιαμάλ, Μοράτα, Ν. Γουίλιαμς

Στον πάγκο: Ράγια, Ρεμίρο, Βίβιαν, Μερίνο, Χοσελού, Όλμο, Φεράν, Γκριμάλντο, Λαπόρτ, Μπαένα, Θουμπιμέντι, Ογιαρθάμπαλ, Χεσούς Νάβας, Φερμίν, Αγιόθε

Κροατία : Λιβάκοβιτς, Στάνισιτς, Σούταλο, Πόνγκρατσιτς, Γκβάρντιολ, Μόντριτς, Μπρόζοβιτς, Κόβατσιτς, Μάγερ, Μπούντιμιρ, Κράμαριτς

Στον πάγκο: Λάμπροβιτς, Ίβουσιτς, Έρλιτς, Βλάσιτς, Πέρισιτς, Μάριο Πάσαλιτς, Πέτκοβιτς, Ιβάνουσετς, Σόσα, Πιάτσα, Βίντα, Γιουράνοβιτς, Μάρκο Πάσαλιτς, Σούσιτς, Μπατούρινα

Βέλγιο-Σλοβακία (19:00)
Παρασκευή 21/6: Σλοβακία-Ουκρανία (16:00)

5. Συνολικά γκολ υπέρ
6. Αν οι δύο εμπλεκόμενες ομάδες αγωνίζονται αντίπαλες στην τελευταία αγωνιστική, τότε η τελική κατάταξη ορίζεται με διαδικασία πέναλτι μετά τα 90′.
7. Χαμηλότεροι Πόντοι Fair Play (κίτρινη κάρτα = 1 πόντος, κόκκινη κάρτα = 3 πόντοι, δύο κίτρινες κάρτες σε έναν αγώνα = 3 πόντοι)