Τεράστια νίκη για την Ελβετία επί της Ουγγαρίας στην 1η αγωνιστική του 1ου ομίλου με 3-1, με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Γκρανίτ Τσάκα. Συγκλονιστική εμφάνιση από τον παίκτη της Μπάγερ Λεβερκούζεν και μεγάλο βήμα… πρόκρισης στην επόμενη φάση του EURO 2024!

Τι και αν συζητάμε μόνο για την 1η αγωνιστική του 1ου ομίλου; Τι και αν μιλάμε για έναν όμιλο που συμπεριλαμβάνει τη διοργανώτρια του EURO 2024, τη Γερμανία;

Η Ελβετία συναντούσε την Ουγγαρία, μία ημέρα μετά την επικράτηση των «πάντσερ» επί της Σκωτίας με 5-1 και γνώριζε εξαρχής πως όποια ομάδα κερδίσει, θα έχει και το απόλυτο προβάδισμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Και εν τέλει, η ομάδα που κάνει το αποφασιστικότερο βήμα προς αυτή την κατεύθυνση, είναι η Ελβετία του Γκρανίτ Τσάκα, η οποία πραγματοποίησε ένα εκπληκτικό πρώτο μέρος και ανταμείφθηκε για την σοβαρότητα που επέδειξε.

Προηγήθηκε με 1-0 στο 12ο λεπτό, χάρη στο πρώτο γκολ του νεαρού, Ντούα, με τη φανέλα της, στην 2η μόλις συμμετοχή του με την ανδρική ομάδα.

Και εν συνεχεία, ήλεγξε πλήρως τον ρυθμό και έκανε δύο τα γκολ της, έπειτα από υπέροχο σουτ του Άμπιτσερ εκτός περιοχής, μετά από μεταβίβαση του Φρόιλερ.

Οι βάσεις είχαν μπει, η Ελβετία θα έπρεπε απλώς να διαχειριστεί το προβάδισμά της. Και η αλήθεια είναι πως το έκανε εξαιρετικά, έχοντας για πρωταγωνιστή της τον αρχηγό της. Ο Τσάκα ήταν εκπληκτικός, συνέθετε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο άμυνα και επίθεση και δεν επηρεάστηκε από τη μείωση του σκορ.

Αυτή έλαβε χώρα στο 56’, αλλά οι Ελβετοί άντεξαν πιο εύκολα από ό,τι δείχνει το τελικό αποτέλεσμα. Σκόραραν και με τον Εμπολό στις καθυστερήσεις και με το τελικό 3-1 πλέον, αν κερδίσουν την Σκωτία, στην 2η αγωνιστική, θα πάρουν δεδομένα το εισιτήριο για την επόμενη φάση του EURO 2024.

Εναρξη αγώνα

5' Κίτρινη κάρτα στον Βίντμερ, για φάουλ στον Κέρκεζ.

10' Καλή στιγμή για την Ουγγαρία, με το σουτ του Σάλαϊ στο όριο της μεγάλης περιοχής, αλλά η μπάλα περνάει άουτ.

12' Η Ελβετία σκοράρει, με το γκολ του Ντουά να μην μετράει, για οφσάιντ.

Η φάση εξετάζεται μέσω του VAR.

Τελικά, το γκολ μετρά, με την Ελβετία να προηγείται πλέον με 1-0, χάρη στο τέρμα του Ντουά!

17' Πρώτο κόρνερ για την Ελβετία από τα αριστερά, απομακρύνεται η μπάλα από την εκτέλεση του Ροντρίγκες.

20' Τεράστια χαμένη ευκαιρία για την Ελβετία, με τον Κέρκες να πασάρει στον Βάργκας που βγαίνει τετ α τετ με τον Γκουλάτσι, που διώχνει σε κόρνερ!

21' Περνάει ανεκμετάλλευτη η εκτέλεση του Βάργκας στο δεύτερο δοκάρι.

28' Διαμαρτυρίες για χέρι στην περιοχή της Ουγγαρίας, συνεχίζεται το παιχνίδι μετά από υπόδειξη του Βίντσιτς.

31' Κόρνερ για την Ουγγαρία, με τον Σόμπλοσλαϊ να αναλαμβάνει την εκτέλεση από δεξιά και να ακολουθεί επιθετικό φάουλ πάνω στον Ντόιε.

33' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σόμπλοσλαϊ, η μπάλα στην αγκαλιά του Ζόμερ.

40' Εκτέλεση του Σόμποσλαϊ, ο Όρμπαν παίρνει την κεφαλιά, η μπάλα σκάει στο έδαφος και καταλήγει στην αγκαλιά του Ζόμερ.

45' Γκολ! 2-0 η Ελβετία, με τον Άμπισερ να σκοράρει με δυνατό, τεχνικό, πλασέ στο ύψιος της μεγάλης περιοχής, στέκοντας την μπάλα στην αριστερή γωνία του Γκουλάτσι...

45'+2' Λήξη του πρώτου ημιχρόνου, με τους «ροσοκροτσιάτι» να προηγούνται με 2-0 της Ουγγαρίας, χάρη στα τέρματα των Ντουά στο 12' και Άμπισερ στο 45'.

Έναρξη β΄ημιχρόνου

Αλλαγή για την Ουγγαρία, με τον Μπόλα στη θέση του Λανγκ.

48' Πολύ καλή ευκαιρία για την Ελβετία, με τον Γκουλάτσι να απομακρύνει σε κόρνερ το σουτ του Ντουά από θέση μέσα δεξιά!

56' Φάουλ σε καλό σημείο για την Ουυγαρία.

57' Εκτέλεση του Σόμποσλαϊ, από αριστερά, διώχνει η άμυνα της Ελβετίας σε κόρνερ.

59' Κίτρινη κάρτα στον Φρόιλερ, για μαρκάρισμα πάνω στον Σόμποσλαϊ.

59' Αντεπίθεση για την Ελβετία με το οσυτ του Ντοιέ να περνάει πάνω από τα δοκάρια του Γκουλάτσι.

64' Πρώτη μεγάλη ευκαιρία στην αναμέτρηση για τους Ούγγρους, με την κεφαλιά του αμαρκάριστου Βάργκα από την σέντρα του Κέρκες από αριστερά να περνάει άουτ!

66' Γκολ! 1-2 για την Ουγγαρία, με τον Σόμποσλαϊ να σεντράρει από αριστερά στο δεύτερο δοκάρι, εκεί όπου ο Βάργκα με κεφαλιά ψαράκι μειώνει το σκορ....

67' Αλλαγή για την Ουγγαρία, με τον Κλάινχαϊσλερ να μπαίνει αντί του Νάγκι.

68' Διπλή αλλαγή για την Ελβετία. Αμντούνι και Στεργίου αντί των Ντουά και Βίντμερ.

69' Κίτρινη κάρτα στον Ζάλαϊ, για φάουλ στον Ντοιέ.

71' Φάση για την Ελβετία, στην αντεπίθεση, με τον Ντοιέ να σουτάρει και τη μπάλα να κοντράρει στον Όρμπαν, καταλήγοντας κόρνερ.

74' Αλλαγή για την Ελβετία, με τον Εμπολό στη θέση του Βάργκα.

79' Διπλή αλλαγή οι Μαγυάροι. Μέσα Άνταμ και Ντάρνταϊ, έξω Κέρκεζ και Ζάλαϊ.

82' Νέα κόντρα για την Ελβετία, με τον Ντοιέ να σουτάρει μέσα από την περιχοή και δεξιά, αλλά να αστοχεί.

86' Ντοιέ και Φρόιλερ αποχωρούν, μπαίνουν οι Σιέρο και Ρίντερ αντίστοιχα.

90' Σπουδαία φάση για την Ελβετία, με την εκτέλεση του Ρίντερ, την κεφαλιά του Τζάκα και την ενστικτώδη επέμβαση του Γκουλάτσι, που διώχνει σε κόρνερ!

90' Πέντε λεπτά ο επιπλέον χρόνος.

90'+3' Γκολ! 1-3 για την Ελβετία, με τον Εμπολό που εκμεταλλεύεται το λάθος του Όρμπαν και «κρεμάει» τον Γκουλάτσι.

90'+5' Λήξη του αγώνα, με την Ελβετία να κερδίζει με 3-1 την Ουγγαρία.

ΟΥΓΓΑΡΙΑ: Γουλάτσι, Λανγκ, Α. Ζαλάι, Φιόλα, Ορμπάν, Νάγκι, Ζομποζλάι, Κέρκεζ, Σέφερ, Βάργκα, Σαλάι

ΕΛΒΕΤΙΑ: Ζόμερ, Βίντμερ, Ακάντζι, Φρόιλερ, Τζάκα, Ροντρίγκες, Βάργκας, Ντουά, Εντόι, Αέμπιστερ, Σερ

Διαιτητής της αναμέτρησης έχει οριστεί ο Σλάβκο Βίντσιτς από την Σλοβενία, ενώ χρέη διαιτητή VAR θα εκτελέσει ο συμπατριώτης του, Νε Κατάζοβιτς.

Βέλγιο-Σλοβακία (19:00)
Παρασκευή 21/6: Σλοβακία-Ουκρανία (16:00)

5. Συνολικά γκολ υπέρ
6. Αν οι δύο εμπλεκόμενες ομάδες αγωνίζονται αντίπαλες στην τελευταία αγωνιστική, τότε η τελική κατάταξη ορίζεται με διαδικασία πέναλτι μετά τα 90′.
7. Χαμηλότεροι Πόντοι Fair Play (κίτρινη κάρτα = 1 πόντος, κόκκινη κάρτα = 3 πόντοι, δύο κίτρινες κάρτες σε έναν αγώνα = 3 πόντοι)