Η Πάφος νίκησε 2-1 (Πέπε 28', Δημητρίου 85'/Mαλεκκίδης 35') τον Απόλλωνα για τον πρώτο ημιτελικό κυπέλλου στο «Στέλιος Κυριακίδης».

Με εκ διαμέτρου αντίθετη προσέγγιση επέλεξαν να ξεκινήσουν την αναμέτρηση οι δύο προπονητές, με τον Χουάν Κάρλος Καρσέδο να παρατάσσει τους γηπεδούχους με επιθετική συνταγή, ενώ ο Πάμπλο Ματσίν ενίσχυσε το πλάνο αναχαίτισης των αντιπάλων με περισσότερες λύσεις στον μεσοαμυνικό τομέα. Η Πάφος ήταν η ομάδα που δημιούργησε από νωρίς συνθήκες για το προβάδισμα, εξαργυρώνοντας την υπεροχή της στο 28' με πανέμορφο γκολ του Πέπε.

Οι φιλοξενούμενοι... απάντησαν στο 35' όταν ο Μάρκες κατευθυνόμενος κάθετα προς την περιοχή της Πάφου έδωσε την ασίστ στον Μαλεκκίδη ο οποίος εντός περιοχής έκανε το 1-1 με αριστερό σουτ.

Στο β' ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε, οι φιλοξενούμενοι επένδυσαν σε πιο συντηρητικό πλάνο ενώ στην πορεία οι γηπεδούχοι επέλεξαν να ρισκάρουν περισσότερο για το γκολ της νίκης. Στο 85' ο Μποκτσάι εκτέλεσε το κόρνερ με πάσα στον ανενόχλητο Πέπε ο οποίος έδωσε στον Δημητρίου που ξεπέρασε τον προσωπικό του αντίπαλο εκτός περιοχής και με αριστερό σουτ έκανε το 2-1!

5' Σουτ του Βαλακάρι εντός περιοχής, η μπάλα κοντράρει και καταλήγει στον Λέβουνεμπεργκ

9΄Σουτ από τον Πέρετζ, η μπάλα στα πόδια του Ντράγκομιρ.

11' Κόρνερ για την Πάφο...

Ο Λέουβενμπεργκ έδιωξε με γροθιές μετά την εκτέλεση του Πέπε.

12' Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για την Πάφο. Κίτρινη στον Κολ για το φάουλ στον Ντράγκομιρ...

Εκτέλεσε ο Μπόκτσαϊ, στο ανθρώπινο τείχος η μπάλα...

14' Γύρισμα Ζάιρο στην περιοχή, ο Κοντρέρας δεν μπόρεσε να κάνει την προβολή!

17' Κόρνερ για τον Απόλλωνα...

Κίτρινη στον Πέρετζ για σπρώξιμο στον Κοντρέρας.

Εκτέλεσε ο Χάμπος, έδιωξε ο Βαλακάρι

27' Κόρνερ για την Πάφο...

28' ΓΚΟΛ 1-0. Ο Βαλακάρι έκανε τη σέντρα, ο Τάνκοβιτς έστρωσε στον Πέπε που έκανε το 1-0 με ένα πανέμορφο γκολ με δεξί... άπιαστο σουτ!

35' ΓΚΟΛ 1-1. Ο Μάρκες έδωσε την ασίστ στον Μαλεκκίδη ο οποίος εντός περιοχής με αριστερό σουτ έκανε το 1-1!

40' Κίτρινη στον Φιλιώτη.

45' Τρία λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

Πολύ δυνατό σουτ από τον Ντράγκομιρ, η μπάλα στο πρόσωπο του Μαλεκκίδη ο οποίος έπεσε στο έδαφος.

Έναρξη β' μέρους.

Μπρούνο αντί

Ναμ αντί Βαλακάρι.

Ο Κοστάκε αντικατέστησε τον Μαλεκκίδη ο οποίος τραυματίστηκε στην τελευταία φάση του α' ημιχρόνου.

49' Kίτρινη στον Νταρίκουα

58' Σπόλιαριτς αντί Πέρετζ.

Κόρνερ για την Πάφο... Πέρασε ανεκμετάλλευτο.

Κίτρινη στον Κοστάκε.

65' Kόρνερ για την Πάφο... Πέρασε ανεκμετάλλευτο.

68' O Zάιρο έκανε την κεφαλιά, άουτ.

69' Ζάζα, Δημητρίου αντί Τάνκοβιτς, Ρους.

Πειμπέρνς αντί Φιλιώτη.

74' Φάουλ για την Πάφο, αριστερά όπως επιτίθενται οι γηπεδούχοι. Κακή επιλογή από τους ποδοσφαιριστές της Πάφου...

81' Αρτεάν και Μπακενγκά αντί Χάμπου και Κολ.

Κόρνερ για την Πάφo...

85' ΓΚΟΛ 2-1! Ο Μποκτσάι εκτέλεσε το κόρνερ με πάσα στον ανενόχλητο Πέπε ο οποίος έδωσε στον Δημητρίου που ξεπέρασε τον προσωπικό του αντίπαλο εκτός περιοχής και με αριστερό σουτ έκανε το 2-1!

90' Έξι λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

Κύπελλο: Πάφος-Απόλλωνας 2-1 (Πέπε 28', Δημητρίου 85'/Mαλεκκίδης 35')
Πάφος: Ίβουσιτς, Κβίντα, Γκολντάρ, Ζάιρο, Μπότσκαϊ, Ρους (Ρους 69'), Κοντρέρας (Μπρούνο 46'), Τάνκοβιτς (Ζάζα 69'), Βαλακάρι (Ναμ 46'), Ντράγκομιρ, Πέπε.
Στον πάγκο οι: Γιοσίποβιτς, Αμπντουσαλάμοφ, Μιχαήλ, Νταλίνια.
Απόλλωνας: Λέουβενμπεργκ, Εκπολό, Πέρετζ (Σπόλιαριτς 58'), Σάντος, Μαλεκκίδης (Κοστάκε 46'), Γιούρσεβιτς, Χάμπος (Αρτεάν 83'), Νταρίκουα, Φιλιώτης (Πειμπέρνς 70'), Μάρκες, Κολ (Μπακένγκα 83').
Στον πάγκο οι: Λοΐζου, Δημητρίου, Σιέλβικ, Άδωνη, Σαγκάλ, Ποντικός, Βαλμπουενά.
Κίτρινες: / Κολ 12', Πέρετζ 19', Φιλιώτης 40', Νταρίκουα 49', Κοστάκε 60', Πεϊμπέρνς
Διαιτητής: Petrescu Radu-Marian
Α' Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης
Β' Βοηθός Διαιτητής: Πέτρου Πέτρος
4ος Διαιτητής: Θεουλή Χρυσοβαλάντης