«Για πρώτη φορά στην ιστορία της Εθνικής Futsal, νιώσαμε ότι παίζαμε στην έδρα μας. Θερμές ευχαριστίες στο Υπουργείο Παιδείας, στους μαθητές, στους εκπαιδευτικούς τους που αγκάλιασαν την προσπάθεια της Κύπρου» δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα με τη Βόρειο Ιρλανδία ο προπονητής της ομάδας μας Άθως Στυλιανού.
Μια δήλωση καθόλου υπερβολική αφού, οι εκατοντάδες μαθητές που ήρθαν στο γήπεδο, μετά από συνεργασία της ΚΟΠ με το Υπουργείο Παίδειας, Αθλητισμού και Νεολαίας δημιούργησαν μια εντυπωσιακή ατμόσφαιρα και αποτέλεσαν τον έκτο παίκτη της ομάδας μας. Κυρίως στα τελευταία στάδια του αγώνα που η μπάλα "εκαιγε", οι μαθητές ήταν αυτοί που έκαναν τη διαφορά στην κερκίδα.
«Πετύχαμε άλλη μια σπουδαία νίκη η οποία ίσως μας εξασφαλίζει την πρόκριση. Ευχαριστώ τους ποδοσφαιριστές μου για την προσπάθεια τους. Αν τελικά προκριθούμε, θα πετύχουμε άλλη μια υπέρβαση για το Κυπριακό futsal» δήλωσε επίσης ο προπονητής της Εθνικής.
Η διοργάνωση των Πρωταθλημάτων Futsal ενόψει της νέας αγωνιστικής περιόδου σε συνδυασμό με την ανάπτυξη της βάσης, αποτέλεσαν αντικείμενο συζήτησης σε ευρεία σύσκεψη που πραγματοποιήθηκε στα γραφεία της ΚΟΠ.
Σύσκεψη με θέμα τις διοργανώσεις του Futsal αλλά και γενικότερα του αθλήματος πραγματοποιήθηκε σήμερα το μεσημέρι στα Γραφεία της Κυπριακής Ομοσπονδίας Ποδοσφαίρου.
Μετά από ένα δραματικό αγώνα που κρίθηκε στο τελευταίο λεπτό, Κύπρος και Ανδόρα εξήλθαν ισόπαλες 2-2 σε αγώνα για την τρίτη και τελευταία αγωνιστική του 1ου preliminary round του UEFA Futsal EURO 2026.