Μία επιβλητική Ομόνοια κυριάρχησε απένατι στον απογοητευτικό Άρη, τον οποίο συνέτριψε με 0-3 στο στάδιο «Αλφαμέγα» στον πρώτο μεταξύ τους ημιτελικό κυπέλλου και απέκτησε τεράστιο προβάδισμα πρόκρισης στον τελικό ενόψει του επαναληπτικού της 17ης Απριλίου στο ΓΣΠ!

Τα γκολ για την ομάδα της Λευκωσίας που έχασε πέναλτι στο 48΄ με τον Κακουλλή, ενώ είχε δοκάρι και ευκαιρίες για μεγαλύτερο σκορ, σημείωσαν οι Μπεζούς (29΄), Σεμέδο (50΄) και Αλιούμ (90΄).

Ο Άρης ολοκλήρωσε το ματς με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Καζού στο 42ο λεπτό με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Στο πρώτο ημίχρονο η Ομόνοια είχε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα, είχε καλή κυκλοφορία μπάλας, περιόρισε τα ατού του Άρη και δεν κινδύνεψε η εστία της, ενώ έψαχνε με υπομονή το γκολ το οποίο ήρθε στο 29΄ από τον Μπεζούς.

Η Λεμεσιανή ομάδα είχε προβλήματα σε όλες τις γραμμές, δεν μπορούσε ούτε να κρατήσει μπάλα και σαν να μην έφταναν όλα αυτά, στο 42΄ ο Καζού με μία αψυχολόγητη ενέργεια, αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα και άφησε τον Άρη για περισσότερο από ένα ημίχρονο με δέκα παίκτες!

Στην επανάληψη, η Ομόνοια συνέχισε στο ίδιο τέμπο, σκόραρε στο 50΄ το 0-2 κι ενώ είχε χάσει πέναλτι με τον Κακουλλή στο 48΄ και πήρε ισχυρό προβάδισμα νίκης.

Μάλιστα, στο 61΄ και 73΄ έχασε μεγάλες ευκαιρίες για το 0-3, όμως ξαφνικά έριξε στροφές, οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους, προσπάθησαν να πιέσουν, έχασαν διπλή ευκαιρία στο 78΄ για το 1-2, ενώ στο 76΄ ο διαιτητής ακύρωσε το πέναλτι που είχε καταλογίσει υπέρ της Λεμεσιανής ομάδας, για να έρθει τελικά στο 90΄ ο Αλιούμ να γράψει το 0-3!

Ένα αποτέλεσμα με το οποίο ουσιαστικά η Ομόνοια κλείδωσε την πρόκριση για τον τελικό, αφού ο Άρης στον επαναληπτικό ψάχνει ένα ποδοσφαιρικό «θαύμα», μεγαλύτερο και από αυτό του Ολυμπιακού Πειραιώς απέναντι στη Μακάμπι Τελ Αβίβ για τους «16» του Κόνφερενς Λιγκ!

Η LIVE ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

90΄+4΄ Κίτρινη στον Σανέ για δυνατό φάουλ στον Σεμέδο.

90΄ ΓΚΟΟΟΛΛ για την Ομόνοια με εξαιρετικό πλασέ του Αλιούμ, ο οποίος κλειδώνει την πρόκριση στον τελικό!

81΄ Κίτρινη στον Παναγιώτου για φάουλ στον Σουμάνσκι.

78΄ Διπλή μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη για το 1-2! Μετά απο σέντρα του Μοντνόρ, ο Μπράουν έκανε την κεφαλιά, ο Ουζόχο να απέκρουσε ασταθώς και στην εξέλιξη της φάσης ο Νίκολιτς έκανε νέα κεφαλιά, αλλά ο Νιγηριανός πορτιέρο της Ομόνοιας μπλόκαρε και κράτησε το 0-2!

76΄ Ακυρώνεται το πέναλτι! Πήγε στο on field review ο Ιταλός διαιτητής, Αντρέα Κολόμπο μετά από ειδοποίηση του VARίστα και άλλαξε την απόφαση του!

75΄ Κίτρινη στον Νίκολιτς για διαμαρτυρία.

74΄ Πέναλτι για τον Άρη για μαρκάρισμα του Κουλιμπαλί πάνω στον Μοντνόρ!

73΄ Δοκάρι για την Ομόνοια με μακρινό σουτ του Στεπίνσκι εκτός περιοχής!

ΠΡΩΤΗ φορά για Στεπίνσκι (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ)

61΄ Κεφαλιά από τον Μίλετιτς, αποκρούει ο Ζάντρο.

52΄ Σουτ του Μπέγκτσον, η μπάλα άουτ.

Χαμένο πέναλτι του Κακουλλή, αλλά στο... καπάκι 0-2!

50΄ ΓΚΟΟΟΛΛ για την Ομόνοια με διαγώνιο σουτ του Σεμέδο, ο οποίος γράφει το 0-2!

48΄ Αποκρούει ο Ζάντρο την εκτέλεση πέναλτι του Κακουλλή! Παραμένει το 0-1!

47΄ Πέναλτι για την Ομόνοια για ανατροπή του Σίμιτς από τον Ζάντρο!

Νέο κρούσμα απειθαρχίας στον Άρη - Αψυχολόγητο κτύπημα και ΑΠΟΒΟΛΗ για Καζού (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ)

42΄ Αψυχολόγητη ενέργεια από τον Καζού, ο οποίος αποβάλλεται με απευθείας κόκκινη κάρτα για κτύπημα στον Κακουλλή. Αρχικά δόθηκε κίτρινη, όμως μετά από παρέμβαση του VAR, ο διαιτητής άλλαξε την απόφαση του.

39΄ Σουτ του Γκομίς, η μπαλα κοντράρει και καταλήγει κόρνερ, το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο.

32΄ Κεφαλιά από τον Γκομίς, η μπάλα άουτ.

Την... βρίσκει στο «Αλφαμέγα» ο Μπεζούς!

29΄ ΓΚΟΟΟΛΛ για την Ομόνοια με κεφαλιά του Μπεζούς, οποίος βάζει την ομάδα του μπροστά στο σκορ με 0-1!

27΄ Κεφαλιά από τον Κακουλλή μετά από σέντρα του Σιπριάνο, μπλοκάρει ο Ζάντρο.

20΄ Σουτ από τον Σεμέδο, η μπάλα κοντράρει και καταλήγει κόρνερ.