«Λευκή» ισοπαλία στο «Στέλιος Κυριακιδής», ανάμεσα σε Καρμιώτισσα και Απόλλωνα για την 5η αγωνιστική των πλέι-αουτ.

Αρκετά φτωχό σε φάσεις ήταν το πρώτο ημίχρονο.

Με τις δύο ομάδες να μην βρήκαν και αρκετά ευκαιρίες για γκολ.

Μεγαλύτερη φάση του ημιχρόνου ήρθε στις καθυστερήσεις του και συγκεκριμένα στο 45+3 όπου ο ο Πειμπέρνς με βολ πλανε πήγε να σκοράρει ένα εκπληκτικό γκολ, αλλά η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από την εστία του Σπόλιαριτς.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Καρμιώτισσα μπήκε πιο δυνατά. Ο Ματθαίου απείλησε αρκετές φορές την εστία του Απόλλωνα στο πρώτο 15λεπτο.

Αποκορύφωμα η φάση στο 50ο λεπτό όπου ο Κύπριος ποδοσφαιριστής έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, με τον Νταρίκουα να βγάζει εκπληκτική άμυνα και να στέλνει σε κόρνερ.

Απάντησε στις καλές ευκαιρίες ο Απόλλωνας στο 63ο λεπτό. Ο Μπακενγκά μπήκε στην περιοχή και έκανε το σουτ, με τον Μαλόνε να βάζει σωτήρια το μπλοκ.

Στο 67 ο Λέουβενμπεργκ πραγματοποίησε εκπληκτική επέμβαση για να κρατήσει το 0-0. Ο Χαραλάμπους εντός περιοχής, πήρε τη μπάλα σε κίνηση και έκανε το δυνατό σουτ, με τον Ολλανδό κίπερ να του λέει «όχι».

Ο Απόλλωνας πήγε να «κλέψει» τη νίκη στο 90+5 μετά από σέντρα του Βαλμπουενά από αριστέρα, ο Άδωνη έκανε την κεφαλιά με την μπάλα να φεύγει δίπλα από το δοκάρι του Σπόλιαριτς.

Το LIVE:

Τέλος αγώνα

90+5 Τεράστια ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Σέντρα του Βαλμπουενά από αριστέρα, ο Άδωνη την κεφαλιά με την μπάλα να φεύγει δίπλα από το δοκάρι του Σπόλιαριτς.

Καθυστερήσεις 4 λεπτά

82' Παντελή στην θέση του Χαραλάμπους.

82' Ποντικός αντί του Κολ.

74' Κίτρινη στον Βαλμπουενά.

72' Βαλμπουενά στην θέση του Κρμέντσικ.

72' Κίτρινη στον Μαλόνε.

71' Από πλάγια θέση εντός περιοχής ο Κρμέντσικ έκανε το σουτ, έξω η μπάλα.

70' Σουτ του Φιλιώτη από το ύψος της περιοχής, απέκρουσε ο Σπόλιαριτς.

67' Τεράστια χαμένη ευκαιρία για την Καρμιώτισσα.  Ο Χαραλάμπους εντός περιοχής, πήρε τη μπάλα σε κίνηση και έκανε το δυνατό σουτ. Ο Λέουβενμπεργκ πραγματοποίησε τεράστια απόκρουση.

66' Διπλή αλλαγή για τον Απόλλωνα. Μέσα Αρτεάν και Σαγκάλ, εκτός Μπακενγκά και Σπόλιαριτς.

63' Πολύ καλή στιγμή για τον Απόλλωνα. Ο Μπακενγκά μπήκε στην περιοχή και έκανε το σουτ, με τον Μαλόνε να βάζει σωτήρια το μπλοκ. Στην συνέχεια ζήτησαν πέναλτι για χέρι του Απόλλωνα, τίποτα από τον διαιτητή.

50' Καλή ευκαιρία για την Καρμιώτισσα με Ματθαίου. Ο Κύπριος ποδοσφαιριστής έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, με τον Νταρίκουα να βγάζει εκπληκτική άμυνα και να στέλνει σε κόρνερ.

46' Κίτρινη κάρτα στον Άδωνη για φάουλ στον Ματθαίου.

46' Αλλαγή για την Καρμιώτισσα. Ματθαίου αντί του Ψύχα.

46' Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Φιλιώτης στη θέση του Κοστάκε.

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

Τέλος ημιχρόνου

45+3 Καλή ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Ο Κοστάκε εκτέλεσε το κόρνερ, ο Πειμπέρνς με βολ πλανε πήγε να σκοράρει ένα εκπληκτικό γκολ, αλλά η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από την εστία του Σπόλιαριτς.

Καθυστερήσεις 4 λεπτά.

44' Στο έδαφος ο Πειμπέρνς, μετά από κτύπημα του Αγγελή στο πρόσωπο.

42' Αναγκαστική αλλαγή για την Καρμιώτισσα. Αγγελή στην θέση του Πάβλοβετς.

33' Σουτ από τον Κοστάκε εντός περιοχής, αποκρούει χωρίς πρόβλημα ο Σπόλιαριτς.

30' Κίτρινη κάρτα στον Γιούρτσεβιτς.

26' Λανθασμένο γύρισμα του Άδωνη προς τα πίσω, δεν υπολόγισε σωστά ο Κύπριος αμυντικός και λίγο έλειψε να το πληρώσει ο Απόλλωνας. Ο Λέουβενμπεργκ πρόλαβε να απομακρύνει την τελευταία στιγμή...

21' Ο Κρμέντσικ έκανε το σουτ εκτός περιοχής, με την μπάλα να περνά πάνω από την αντίπαλη εστία.

20' Ζητάνε πέναλτι του Απόλλωνα για χέρι του Μαλόνε. Τίποτα από τον διαιτητή, ελέγχθηκε και από το VAR η φάση.

19' Κόρνερ για τον Απόλλωνα.

Με κουβέρτες στον πάγκο... (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ)

2' Δυνατό σουτ του Μπακενγκά, μάζεψε ο Σπόλιαριτς.

Απόλλων: Θετική εξέλιξη!

Ενδεκάδες:

Καρμιώτισσα (Μ. Χαραλάμπους): Σπόλιαριτς, Γκραντινάρου, Μαλόνε, Πάβλοβετς (42' Αγγελή), Κοβάσεβιτς, Νεοφύτου, Τσουκαλάς, Θεοδώρου, Χαραλάμπους (82' Παντελή), Ντούμπια, Ψύχας (46' Ματθαίου).

Στον πάγκο:Βιολάρης, Αντός, Μελετίου, Μιχαήλ, Αριστείδου.

Απόλλων (Π. Ματσίν):Λέουβενμπεργκ, Νταρίκουα, Άδωνη, Πειμπέρνς, Γιούρτσεβιτς, Σπόλιαριτς (66' Αρτεάν), Χάμπος, Κολ (82' Ποντικός), Κοστάκε (46' Φιλιώτης), Μπακενγκά (66' Σαγκάλ), Κρμέντσικ.

Στον πάγκο:Λοΐζου, Δημητρίου, Εκπολό, Σιέλβικ, Σάντος, Βαλμπουενά.

Διαιτητής: Αθανασίου Κυριάκος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Πέτρου Πέτρος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Ευαγόρου Ευαγόρας