Με εξαιρετική εμφάνιση στο Β΄ ημίχρονο, η Πάφος FC πέτυχε τρία γκολ κόντρα στην ΑΕΛ και πήρε τη νίκη με 3-1, για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος και ανέβηκε στους έξι βαθμούς μετά από δύο αγώνες (σ.σ. έχει αγώνα λιγότερο).

Τα γκολ της ανατροπής σημείωσαν οι Μπότσκαϊ (51΄), Ζάιρο (72΄) και Ναμ (90΄).

Η Λεμεσιανή ομάδα έκανε ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο, προηγήθηκε στο σκορ με τον Χέντι στο 35΄, όμως στην επανάληψη ήταν σε... άλλο γήπεδο, δεν έβγαλε αντίδραση ούτε στο πρώτο, ούτε στο δεύτερο γκολ της Πάφου και μοιραία δέχθηκε την πρώτη της φετινή ήττα.

Η LIVE ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

90΄+9΄ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τάνκοβιτς, μπλόκαρε ο Ολιβέιρα.

ΒΙΝΤΕΟ: Ο Ναμ γράφει το 3-1 και σφραγίζει το τρίποντο για την Πάφο!

89΄ ΓΚΟΟΟΛΛ για την Πάφο με τον Ναμ, ο οποίος κλειδώνει το τρίποντο, γράφοντας το 3-1! Αρχικά το γκολ ακυρώθηκε για επιθετικό φάουλ, αλλά ο Θεουλή πήγε στο on-field review και άλλαξε την απόφαση του.

ΒΙΝΤΕΟ το 2-1 της Πάφου κόντρα στην ΑΕΛ με εξαιρετικό γκολ του Ζάιρο!

72΄ ΓΚΟΟΟΛΛ η Πάφος με τον Ζάιρο! Εξαιρετική ενέργεια και σουτ στην περιοχή για το 2-1!

59΄ Πλασέ του Μπρούνο, μπλοκάρει ο Ολιβέιρα.

ΒΙΝΤΕΟ το γκολ της Πάφου με τον Μπότσκαϊ που έφερε το ματς στα ίσα (1-1)

51΄ ΓΚΟΟΟΛΛ για την Πάφο! Εξαιρετική πάσα του Ζάιρο στον Μπότσκαϊ, ο οποίος «εκτέλεσε» τον Ολιβέιρα από κοντά με βολέ, ισοφαρίζοντας σε 1-1...

48΄ Μεγάλη φάση για την Πάφο! Ασυνεννοησία μεταξύ Τσούκα και Ολιβέιρα, ο Ζάιρο μπήκε ανάμεσα στους δύο και με προβολή έστειλε την μπάλα λίγο έξω!

Πάφος FC-ΑΕΛ: Τα στατιστικά του Α΄ ημιχρόνου (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ)

45΄+1΄ Αναγκαστική αλλαγή για την ΑΕΛ, ο Τζάλμα στη θέση του τραυματία Μορέιρα.

45΄ Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.

42΄ Δυνατό σουτ του Μόρσαϊ, έδιωξε σε κόρνερ ο Ίβουσιτς.

ΒΙΝΤΕΟ το 0-1 της ΑΕΛ με τον Χέντι!

35΄ ΓΚΟΟΟΛΛ για τη Λεμεσιανή ομάδα! Ο Ίβουσιτς απέκρουσε ασταθώς την εκτέλεση πέναλτι του Χέντι, ο οποίος πήρε το «ριμπάουντ» και σκόραρε για το 0-1!

34΄ Πέναλτι για την ΑΕΛ!

33΄ Πάει στο on-field review ο διαιτητής Χρυσοβαλάντης Θεουλή για κτύπημα του Κβίντα στο Σωτηρίου εντός περιοχής!

25΄ Εκτέλεση φάουλ από τον Μόρσαϊ, μπλόκαρε ο Ίβουσιτς.

23΄ Σουτ του Ντράγκομιρ, δεν ανησυχεί ο τερματοφύλακας της ΑΕΛ.

22΄ Ωραία ατομική προσπάθεια του Μάνγκα και σουτ από πλάγια θέση, αποκρούει ο Ολιβέιρα.

20΄ Σουτ του Ζάιρο, μπλοκάρει ο Ολιβέιρα.

18΄ Καλή στιγμή για την Πάφο με τον Ζάιρο, ο οποίος ολιγώρησε μετά από πάσα του Μπρούνο.

16΄ Άστοχο σουτ του Ζάιρο.

13΄ Μακρινή απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντράγκομιρ, σε ετοιμότητα ο Ολιβέιρα.

11΄ Σκόραρε ένα ωραίο γκολ ο Χέντι, αλλά ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ, αφού στο ξεκίνημα της φάσης ήταν αρκετά εκτεθειμένος ο Τσούκα, όταν πήρε την πάσα από τον Μεντόγεβιτς.

Άστοχη κεφαλιά του Σρνιτς μετά από σέντρα του Τσούκα.

ΒΙΝΤΕΟ με τους... «τρελαμένους» οπαδούς της Πάφου να τραγουδούν ακατάπαυστα

Δυναμικό παρών οι ΑΕΛίστες - ΚΛΙΚΣ από την Ανατολική εξέδρα

ΩΡΑΙΟ με ΑΕΛίστες και Παφίτες (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 24΄ Μπότσκαϊ, 34΄ Κβίντα, 58΄ Μπρούνο / 42΄ Μόρσαϊ, 49΄ Τσούκα, 60΄ Μαρς, 90΄+6΄ Φιλίποβιτς.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Πάφος FC (Καρσέδο): Ίβουσιτς, Κβίντα, Μπρούνο, Ζάιρο (84΄ Αμπντουσαλάμοφ), Μάνγκα (76΄ Τάνκοβιτς), Μπότσκαϊ, Ικόκο, Ρους, Βαλακάρι (76΄ Πελάζιο), Ναμ, Ντράγκομιρ (90΄ Πέπε).

Στον πάγκο: Γιοσίποβιτς, Γκολντάρ, Ολιβέιρα, Δημητρίου, Μιχαήλ, Νταλίνια, Ταβάρες.

ΑΕΛ (Χαραλάμπους): Ολιβέιρα, Σωτηρίου, Μεντόγεβιτς, Ανδρέου (46΄ Τσέρνιχ - 69΄ Μακρής), Σρνιτς (77΄ Μπεραχίνο), Μορέιρα (45΄+1΄ Τζάλμα), Χέντι (69΄ Μεντόζα), Μαρς, Φιλίποβιτς, Τσούκα, Μόρσαϊ.

Στον πάγκο: Μούριελ, Φραντζής, Παπαφώτης, Σιλβέστρος, Κολιάς, Θεμιστοκλέους, Κοντινέλα.

Διαιτητής: Θεουλή Χρυσοβαλάντης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης
Β' Βοηθός Διαιτητής: Τουμάζου Ανδρέας
4ος Διαιτητής: Χρίστου Κωνσταντίνος
VAR: Σολωμού Δημήτρης
ΑVAR: Αλλαγιώτου Ιωάννα