Ο ΑΠΟΕΛ πήρε προβάδισμα πρόκρισης στην επόμενη φάση του Κόνφερενς Λιγκ επικρατώντας με 2-1 της Βοϊβοντίνα.

Οι γαλαζοκίτρινοι ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού και προηγήθηκαν στο 32' με Κβιλιτάια, ο Βούκιτς ισοφάρισε για τους Σέρβους στο 56' όμως ο Ντβάλι στο 65' με σουτ μέσα από την περιοχή έγραψε το τελικό 2-1!

Η πρόκριση στον Γ' προκριματικό του Κόνφερενς θα κριθεί σε μια εβδομάδα στον επαναληπτικό που θα γίνει στην Σερβία.

Η εικόνα του αγώνα

Με επιθετική διάθεση μπήκε στον αγωνιστικό χώρο ο ΑΠΟΕΛ και έβαλε πίεση στην Βοϊβοντίνα στα πρώτα λεπτά.

Παρά την πίεση η Βοϊβοντίνα έφτιαξε την πρώτη καλή ευκαιρία με τον Τσούμιτς στην αντεπίθεση όμως το πλασέ του δεν ανησύχησε τον Μπέλετς.

Στο 16ο λεπτό ο ΑΠΟΕΛ έχασε μεγάλη ευκαιρία μετά από πανέμορφη κάθετη του Σαρφό και τελείωμα του Τσεμπάκ όμως ο Τσάρεβιτς έκανε μεγάλη απόκρουση.

Στο 32ο λεπτό οι γαλαζοκίτρινοι άνοιξαν το σκορ με κοντινή προβολή του Κβιλιτάια μετά από παράλληλη σέντρα του Σούσιτς από δεξιά!

Δύο λεπτά μετά έφτασαν κοντά και σε δεύτερο γκολ όμως ο πορτιέρο των Σέρβων είπε όχι στο πλασέ του Φετφατζίδη.

Στο 48ο λεπτό ένα λάθος στην άμυνα του ΑΠΟΕΛ έδωσε την ευκαιρία στον Βούκιτς να φύγει μόνος όμως ο Μπέλετς έκανε μεγάλη απόκρουση.

Ο ΑΠΟΕΛ αντέδρασε άμεσα και έβαλε πίεση φτιάχνοντας τρεις καλές ευκαιρίες σε πέντε λεπτά με αποκορύφωμα το ωραίο πλασέ του Σαρφό στο 52' που απέκρουσε με δυσκολία ο Τσάρεβιτς.

Στο 56ο λεπτό οι Σέρβοι έφτασαν στην ισοφάριση με τον Ζούκιτς, αμαρκάριστο μέσα στην περιοχή του ΑΠΟΕΛ, να σκοράρει με κεφαλιά για το 1-1.

Τρία λεπτά μετά ο ΑΠΟΕΛ απείλησε και πάλι με δυνατό σουτ του Σαρφό όμως ο Τσάρεβιτς απέκρουσε και πάλι.

Η πίεση του ΑΠΟΕΛ απέφερε καρπούς αφού μετά την ευκαιρία του Κβιλιτάια στο 63' ήρθε ο Ντβάλι στο 65' με κοντινή προβολή να σκοράρει και να γράψει το 2-1 για τους γαλαζοκίτρινους!

Η Βοϊβοντίνα προσπάθησε να αντιδράσει όμως ο Μπέλετς ήταν σε ετοιμότητα όποτε χρειάστηκε και η άμυνα του ΑΠΟΕΛ δεν επέτρεψε περαιτέρω κινδύνους με το 2-1 να παραμένει μέχρι τέλους. Οι γαλαζοκίτρινοι με τη νίκη τους πήραν προβάδισμα πρόκρισης και πάνε στη Σερβία για να κλειδώσουν θέση στην επόμενη φάση του Κόνφερενς Λιγκ.

LIVE:

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ, 2-1 ο ΑΠΟΕΛ

6 λεπτά καθυστερήσεις

85' Έξω οι Κονσταντίνοφ και Κβιλιτάια, μέσα οι Πέτροβιτς και Τομανέ

82' Ο Γαβριήλ μπήκε στην περιοχή και έκανε το σουτ όμως δεν ανησύχησε τον Τσάρεβιτς

78' Έξω ο Ζούκιτς, μέσα ο Μπούσνιτς για της Βοϊβοντίνα

73' Τριπλή αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ. Μέσα οι Βιγιαφάνες, Μαρκίνιος και Γαβριήλ, έξω οι Φετφατζίδης, Σαρφό και Γουίλσον

72' Δυνατό σουτ του Τσούμιτς, ο Μπέλετς διώχνει με δυσκολία

68' Κεφαλιά του Τσούμιτς δεν βρίσκει στόχο

66' Κίτρινη στον Τραορέ

65' ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ με προβολή του Ντβάλι και 2-1! Χαμός στο ΓΣΠ από τους ΑΠΟΕΛίστες

64' Κεφαλιά του Κρέσπο, κι άλλη απόκρουση από τον τερματοφύλακα των Σέρβων

59' Κι άλλη ευκαιρία με Σαρφό που έκανε το δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή όμως σταμάτησε στον αντίπαλο πορτιέρο

58' Αλλαγή για τη Βοϊβοντίνα. Έξω ο Νίκολιτς, μέσα ο Ραντούλοβιτς

56' ΓΚΟΛ για τη Βοϊβοντίνα με κεφαλιά του Ζούκιτς

53' Κίτρινη στον Κρέσπο

52΄Ωραία ενέργεια και πλασέ του Σαρφό όμως ο τερματοφύλακας της Βοϊβοντίνα έκανε μεγάλη απόκρουση!

51' Μόνος ο Κρέσπο στην περιοχή από δεξιά, έκανε δυνατό σουτ όμως οι αμυντικοί έδιωξαν σε κόρνερ

49' Δυνατό σουτ του Γουίλσον, διώχνει σε κόρνερ με δυσκολία ο Τσάρεβιτς

48' Μεγάλη ευκαιρία για την Βοϊβοντίνα μετά από λάθος στην άμυνα του ΑΠΟΕΛ όμως ο Μπέλετς κάνει μεγάλη απόκρουση στο τετ-α-τετ με Βούκιτς

46' Δύο αλλαγές η Βοϊβοντίνα. Έξω οι Βούκσεβιτς και Λαζάρεβιτς, μέσα οι Γέλισιτς και Βούκιτς

ΕΝΑΡΞΗ Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

4 λεπτά καθυστερήσεις

43' Σουτ του Γουίλσον, πολύ άστοχο

38' Φάουλ σε καλό σημείο για τον ΑΠΟΕΛ. Ο Γουίλσον εκτέλεσε στο τείχος και το σουτ του στην επαναφορά ήταν άστοχο

34' Γρήγορη επίθεση από τον ΑΠΟΕΛ, ο Σαρφό βρίσκει τον Φετφατζίδη με τακουνάκι όμως ο πορτιέρο των Σέρβων κάνει δύσκολη απόκρουση στο σουτ του Ελλαδίτη

32' ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ με κοντινή προβολή του Κβιλιτάια!

30' Πλασέ του Φετφατζίδη, όμως είναι πολύ άστοχο

27' Μικρό διάλειμμα για να δροσιστούν οι παίκτες

24' Γυριστό σουτ του Ντβάλι μέσα από την περιοχή, η μπάλα πέρασε αρκετά μέτρα έξω

16' ΕΥΚΑΙΡΙΑ για τον ΑΠΟΕΛ! Πανέμορφη κάθετη πάσα του Σαρφό, ο Τσεμπάκ έκανε το τελείωμα όμως ο Τσάρεβιτς απέκρουσε με δυσκολία

9' Κεφαλιά του Ντβάλι, έξω

7' Η Βοϊβοντίνα έφυγε ταχύτατα στην κόντρα με τον Τσούμιτς να μπαίνει στην περιοχή όμως το πλασέ του δεν ανησύχησε τον Μπέλετς

3' Κόρνερ του Φετφατζίδη από δεξιά, η κεφαλιά του Κρέσπο πέρασε έξω

20:00 - ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ

19:52 - Φτιάχνουν ατμόσφαιρα οι ΑΠΟΕΛίστες λίγο πριν την έναρξη

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Τσεμπάκ, Ντβάλι, Κρέσπο, Σούσιτς, Κονσταντίνοφ, Σαρφό, Ντάλσιο, Φετφατζίδης, Γουίλσον, Κβιλιτάια.
Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Πέτροβιτς, Καραμανώλης, Εφραίμ, Φαουάζ, Βιγιαφάνες, Θεοδώρου, Σατσιάς, Τομανέ, Γαβριήλ, Πολυκάρπου, Μαρκίνιος.

Βοϊβοντίνα: Carecic, Crnomarkovic, Traore, Milosavljevic, Zukic, Antonijevic, Nikolic, Cumic, Lazarevic, Baraye, Vukcevic
Στον πάγκο: Toroman, Bjekovic, Tanjga, Ivanovic, Miletic, Jelicic, Jovanovic, Busnic, Bukinac, Radulovic