Η Ομόνοια με χατ-τρικ του Ρομάν Μπεζούς νίκησε 3-2 την Καμπάλα στο Αζερμπαϊτζάν για τον β' προκριματικό γύρο του Κόνφερενς Λιγκ και πήρε προβάδισμα πρόκρισης ενόψει της ρεβάνς την Πέμπτη 3 Αυγούστου στο ΓΣΠ.

Στο α' ημίχρονο η Καμπάλα άνοιξε το σκορ μόλις στο 4' και στη συνέχεια η Ομόνοια επιδίωξε να αντιδράσει. Οι πράσινοι δημιούργησαν συνθήκες για την ισοφάριση, εντούτοις οι γηπεδούχοι ήταν ιδιαίτερα επικίνδυνοι τόσο στην αντεπίθεση όσο και από στημένες φάσεις. Η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή βγήκε... αλώβητη, ενώ στο 45' ο Μπεζούς με εκτέλεση φάση ισοφάρισε σε 1-1 πριν την λήξη του α' ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος ο Μπεζούς... γύρισε το σκορ σκοράροντας στο 50' με νέα εκτέλεση φάουλ και η Ομόνοια πήρε τα πάνω της σε εκείνο το διάστημα. Οι γηπεδούχοι όμως ήταν αυτοί που βρήκαν το... επόμενο γκολ. Στο 62' με τους πρωταγωνιστές του... πρώτου γκολ έκαναν το ίδιο: ο Χάνι έδωσε την κάθεση ασίστ στον Άλαχ που ξεπέρασε τον Λανγκ και με πλασέ έκανε το 2-2.

Στο 80' ο Κακουλλής κέρδισε πέναλτι και ο Ρομάν Μπεζούς το εξαργύρωσε κάνοντας με χατ-τρικ το 2-3.

4' ΓΚΟΛ 1-0. Οι Αζέροι παίρνουν προβάδισμα στο σκορ. Ο Άλαχ μετά από ασίστ του Χάνι έκανε το 1-0 από κοντά.

7' Ευκαιρία για την Ομόνοια, με τον Σεμέδο από κοντά να σουτάρει, άουτ.

12' Κόρνερ για την Ομόνοια...

Εκτέλεσε ο Μπεζούς, βγήκε και μάζεψε την μπάλα ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων.

24' Τεράστια ευκαιρία για την Καμπάλα με τον Καλάιλα απέναντι από τον Φαμπιάνο να κάνει το πλασέ και τον τερματοφύλακα της Ομόνοιας να εξουδετερώνει!

Κίτρινη στον Κουλιμπαλί για φάουλ στο ξεκίνημα της φάσης.

27' Με σουτ εκτός περιοχής ο Ισάια η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας της Ομόνοιας!

Κόρνερ για την Ομόνοια μετά από σουτ του Λοΐζου.

30' Σουτ από τον Κασάμα, η μπάλα στην αγκαλιά του τερματοφύλακα της Καμπάλα.

33' Νέα μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους, με τον Αμπάσοβ από διαγώνια θέση και τον Φαμπιάνο να μαζεύει την μπάλα με διπλή προσπάθεια.

Κίτρινη στον Λουγκρίδη για διαμαρτυρίες.

Κόρνερ για την Ομόνοια μετά από σουτ του Κασάμα.

39' Κάκιστη επιλογή Μπεζούς...

41' Κεφαλιά από τον Καλάιλα μετά από σέντρα του Κιρτίμοφ, άουτ.

Φάουλ για την Ομόνοια σε καλό σημείο...

45' ΓΚΟΛ 1-1! Ο Μπεζούς με εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στο δεξί δοκάρι και στο βάθος της εστίας της Καμπάλα.

45' Τέσσερα λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

Τέλος α' ημιχρόνου.

Έναρξη β' ημιχρόνου.

47' Κόρνερ για την Καμπάλα...

Απομάκρυνε ο Καρίμ μετά την εκτέλεση του κόρνερ.

49' Φάουλ για την Ομόνοια σε καλό σημείο.

Εκτέλεσε ο Μπεζούς....

50' ΓΚΟΛΑΡΑ! 1-2! Υπέροχο γκολ από τον Ουκρανό...

54' Σουτ από τον Κούσουλο, άουτ.

55' Ευκαιρία για την Ομόνοια με τον Λοΐζου να σουτάρει, κόρνερ.

Πέρασε ανεκμετάλλευτο το κόρνερ...

57' Κίτρινη στον Μπεζούς για φάουλ.

Ευκαιρία για τον Μπεζούς, η μπάλα στον τερματοφύλακα της Καμπάλα μετά το πλασέ από τον Ουκρανό.

61' Κόρνερ για την Καμπάλα.

Οριζόντιο δοκάρι μετά την κεφαλιά.

62' ΓΚΟΛ 2-2. Ο Αλάχ με πλασέ έπειτα από ασίστ του Χάνι έκανε το 2-2.

Οι ποδοσφαιριστές της Καμπάλα κάνουν... περίπατο για δεύτερη φορά στην περιοχή της Ομόνοιας, όπως και στο πρώτο γκολ.

63' Αμπράμοβ αντί Σαρφάροφ. Μπιλέλ αντί Ισκαντάροβ.

68' Κόρνερ για την Καμπάλα.

70' Λέζιακς αντί Σιπριάνο.

Μπασιρού αντί Κασάμα.

Σίμιτς αντί Λοΐζου.

Κόρνερ για την Ομόνοια. Χωρίς αντίκρισμα...

75' Κακουλλής αντί Καρίμ

80' Πέναλτι υπέρ της Ομόνοιας!

Κίτρινη στον Μουσάγιεβ για την ανατροπή στον Κακουλλή.

82' ΓΚΟΛ 2-3! Ο Μπεζούς κάνει το 2-3 με πλασέ...

Κίτρινη στον Άλαχ για θέατρο στην περιοχή

Akakpo αντί Χάνι

87'Κίτρινη στον Κακουλλή

89' Μίλετιτς αντί Μπεζούς.

90' Τέσσερα λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

Καμπάλα: Αtangana, Qırtımov, Lucas Áfrico, Safarov (63΄ Abramov), Allach, Hani, Ιskandarov (63΄ Aouacheria), Musayev, Abbasov, Khalaila, Ιsaiah
Στον πάγκο οι Azizov, Sultanov, Hushanov, Hüseynli, Abramov, Aliyev, Akakpo, Bakhshali, Aouacheria, Khudaverdiyev, Mursalov, Aghalarov
Ομόνοια: Φαμπιάνο, Μάθιους, Κουλιμπαλί, Μαρκίνιος (Λέτσιακς 70'), Σεμέδο, Κασάμα (Μπασιρού 70'), Λοϊζου (Σίμιτς 70'), Ανσαριφάρντ (Κακουλλής 75'), Λανγκ, Κούσουλος, Μπεζούς
Στον πάγκο οι Παναγή, Ουζόχο, Ζαχαρίου, Μίλετιτς, Ανδρέου, Χαραλάμπους, Κυριακίδης, Παντελή
Κίτρινες: Κουλιμπαλί 24', Μπεζούς 57'