Ένα καλό πρώτο ημίχρονο αρκούσε στην ΑΕΚ, η οποία παρά την... χαλάρωση της στο Β΄ ημίχρονο, επικράτησε με 2-3 της Τορπέντο Λευκορωσίας στο ουδέτερο «Mezőkövesdi Városi Stadion» της Ουγγαρίας, στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι για τον Β΄ προκριματικό του Κόνφερενς Λιγκ και πήρε προβάδισμα πρόκρισης ενόψει της ρεβάνς.

Η Τορπέντο μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, απείλησε δις με τον Μενσά στο πρώτο πεντάλεπτο, όμως η ΑΕΚ απάντησε δις με γκολ από τους Γκιούρτσο (6΄ πέναλτι) και Κάσας (16΄) και στη συνέχεια έλεγξε το ρυθμό και δεν κινδύνεψε από τους γηπεδούχους, εκτός από τη δική φάση του 36΄.

Μάλιστα, στο 40΄ ο Φαράζ πέτυχε και τρίτο γκολ και η Κυπριακή ομάδα έδειχνε να καθαρίζει την υπόθεση νίκη με... συνοπτικές διαδικασίες.

Στην επανάληψη όμως, η εικόνα του αγώνα άλλαξε, αφού η ΑΕΚ έδειξε να επαναπαύεται από το προβάδισμα της και έδωσε χώρο στην Τορπέντο η οποία εκμεταλλεύτηκε δύο στιγμές αδράνειας στην άμυνα των "κιτρινοπράσινων" και μείωσε σε 2-3 στο 69΄ και 73΄ με τα γκολ των Γκλουτσένκοβ και Οβόνο, μετατρέποντας σε... θρίλερ το υπόλοιπο του αγώνα.

Έχοντας την ψυχολογία με το μέρος της, η ομάδα της Λευκορωσίας έψαξε την ισοφάριση, πιέζοντας κατά διαστήματα και χάνοντας καλή ευκαιρία στο 86΄ με τον Λισάκοβιτς, ενώ είχε μία πολύ καλή προϋπόθεση στις καθυστερήσεις για ένα επικό... come back.

Τελικά, η ΑΕΚ πήρε τη νίκη, αλλά σίγουρα ο Όλτρα θα προβληματίστηκε από την εικόνα της ομάδας του στο Β΄ ημίχρονο, η οποία παραλίγο να κάνει... "χαρακίρι".

Η LIVE ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

86΄ Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Λισάκοβιτς, απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ ο Τούμπας!

73΄ Νέα αδράνεια στην άμυνα της ΑΕΚ και δεύτερο γκολ για τους γηπεδούχους, αυτή τη φορά με τον Οβόνο.

69΄ ΓΚΟΛ για την Τορπέντο με τον Γκλουτσένκοβ, ο οποίος μειώνει από κοντά σε 1-3, μετά από ασταθή απόκρουση του Τούμπα.

60΄ Άστοχο πλασέ από τον Γκιούρτσο από καλή θέση.

58΄ Γυριστό σουτ απο τον Λόπες, απέκρουσε ο Γκόρπατσικ.

45΄+2΄ Σουτ από τον Φαράζ, άουτ.

40΄ ΓΚΟΟΟΛΛ για την ΑΕΚ με τον Φαράζ, ο οποίος γράφει το 0-3 με σουτ εντός περιοχής, μετά από ασίστ του Γκιούρτσο!

36΄ Διπλή μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους. Ο Πομπουντέι με πλασέ εκτός περιοχής έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και στην εξέλιξη της φάσης αστόχησε με σουτ του Σεφτσένκο!

34΄ Άστοχο σουτ του Μάμα εκτός περιοχής.

24΄ Σουτ από τον Γκιούρτσο, πάνω από τα δοκάρια η μπάλα.

16΄ ΓΚΟΟΟΛΛ για την ΑΕΚ, 0-2! Ο Σαντσες έκανε το δυνατό σουτ εκτός περιοχής, ο Αμπράμοβιτς απέκρουσε ασταθώς και από κοντά ο Κάσας με κεφαλιά σκόραρε!

10΄ Σουτ του Φαράζ, μάζεψε την μπάλα ο κίπερ της Τορπέντο.

ΓΚΟΟΟΛΛ για την Κυπριακή ομάδα! Ο Γκιούρτσο ευστοχεί από τα 11 μέτρα και γράφει το 0-1!

Πέναλτι για την ΑΕΚ μετά απο μαρκάρισμα στη περιοχή του Σεφτσένκο στον Λόπες!

Νέα ευκαιρία για τους γηπεδούχους και πάλι με τον Μενσά, ο οποίος δεν μπορεί να σκοράρει από θέση βολής.

Μεγάλη ευκαιρία για την Τορπέντο με τον Μενσά, ο οποίος αστόχησε από κοντά.

Τορπέντο (Μολός): Αμπράμοβιτς, Τσιχ, Μπούρκο, Πρεμουντρόβ, Μπάτιτσεβ, Λισάκοβιτς, Σεφτσένκο, Γκόρμπατσικ, Πόμπουντεϊ, Μενσά, Γκλουτσένκοβ.

ΑΕΚ (Όλτρα): Τούμπας, Σάντσες, Τόμοβιτς, Μιλίτσεβιτς, Κάσας, Πονς, Μάμας (76΄ Καπτούμ), Φαράζ (76΄ Γκάμα), Σολ (88΄ Ρομπέρζ), Λόπες (76΄ Τρισκόφσκι), Γκιούρτσο (90΄+3΄ Ανδρέου).

Στον πάγκο: Πίριτς, Στυλιανίδης, Ερερίν, Κόνσταντιν, Καψής, Τζιωρτζής.