Το νικηφόρο σερί της ΑΕΚ σταμάτησε στο «Αντώνης Παπαδόπουλος», καθώς μετά από 9 διαδοχικές νίκες έμεινε στο 0-0 κόντρα στην Ανόρθωση για τη 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος Α΄ κατηγορίας. Χαμένο πέναλτι από τον Γκιούρτσο στο 21' με απόκρουση του Λόρια.

Σε ένα ισορροπημένο α' ημίχρονο Ανόρθωση και ΑΕΚ δεν σκόραραν και κυμάνθηκαν σε μέτρια επίπεδα απόδοσης. Η ΑΕΚ μπήκε πιο επιθετικά στο ματς, ενώ στο 21' ο Γκιούρτσο αστόχησε σε πέναλτι που υποδείχθηκε μέσω onfield review για χέρι του Αντωνιάδη, με τον Λόρια να... ψαρεύει τον Μαυγιάρο. Οι γηπεδούχοι επιδίωξαν αρχικά να καταστρέψουν το σχέδιο του Όλτρα, ενώ επιθετικά απείλησαν ελάχιστα την εστία του Πίριτς.

Στο β' ημίχρονο το... πάθος κυριάρχησε στις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών, ενώ καταγράφηκαν αρκετά φάουλ και κίτρινες κάρτες. Το ματς άνοιξε περισσότερο με την πάροδο του χρόνου με τις δύο ομάδες να βρίσκουν περισσότερους διαδρόμους προς τις αντίπαλες εστίες, με αποτέλεσμα να δημιουργούνται ευκαιρίες.

Κανείς από τους ποδοσφαιριστές όμως δεν μπόρεσε να σκοράρει με αποτέλεσμα το 0-0 να παραμένει αναλλοίωτο μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.

LIVE ενημέρωση για την εξέλιξη της αναμέτρησης:

6' O Φαράζ από κοντά μετά από μακρινή μπαλιά, κάνει την προβολή, η μπάλα στον Λόρια.

17' Κόρνερ για την ΑΕΚ.

Εξετάζεται περίπτωση πέναλτι για χέρι από τον Αντωνιάδη.

Πέναλτι!

Ο διαιτητής πήγε για onfield review και υπέδειξε το πέναλτι και κίτρινη κάρτα στον Αντωνιάδη.

21' Εκτέλεσε ο Γκιούρτσο, απέκρουσε ο Λόρια!

24' Κίτρινη κάρτα στον Αμπαρτζουμιάν που χάνει Απόλλωνα εκτός ή ΕΝΠ εντός.

34' Κόρνερ για την Ανόρθωση. Εκτέλεσε ο Τεχέρα, η μπάλα στον Πίριτς.

Κίτρινη στον Μίκελ Γκονζάλεθ.

Έναρξη β' ημιχρόνου

Ο Εμπραλίντζε τραυματίστηκε και δεν μπορεί να συνεχίσει.

Αναγκαστική αλλαγή...

51' Χριστοφή αντί Εμπραλίντζε.

52' Κίτρινη στον Ιωάννου.

54' Κίτρινη κάρτα στον Λόπες.

55' Κίτρινη στον Χάρογιαν.

Πολλά φάουλ στο ματς...

65' Σουτ του Άτμαν, άστοχο

67'  Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ .Τρισκόφσκι, Ρομό μέσα στη θέση των Γκιούρτσκο και Λόπεζ

69' Πάντσεον αντί Ιωάννου.

72΄Κίτρινη στον Τεχέρα.

73' Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για την ΑΕΚ.

Εκτέλεσε ο Τρισκόφσκι, άουτ.

78' Ο Χριστοφή έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Σάμπο από καλή θέση αουτάρει, άουτ!

77' Γκαρσία αντί Εγγλέζου και αντί Όιερ Πονς

81' Ο Νινγκά μπήκε την περιοχή, όμως το γύρισμα του δεν βρήκε παραλήπτη...

82' Ο Φαράζ μπήκε στην περιοχή κι έκανε το γύρισμα, η μπάλα στον Πάντσεον.

85' Σουτ από τον Χριστοφή, η μπάλα στον Πίριτς.

86' Σουτ από τον Άλτμαν, άουτ.

87' Κόρνερ για την Ανόρθωση.

90' Ολατούντζι αντί Φαράζ.

90' Πέντε λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.