Πήρε το πρώτο ματς των τελικών του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Basket League η Πετρολίνα ΑΕΚ.

Η Πετρολίνα ΑΕΚ ήταν η νικήτρια στον πρώτο τελικό της σειράς για την κατάκτηση του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Basket League, επικρατώντας με 71-63 επί του Κεραυνού. Κορυφαίος παίκτης για τους νικητές ο Κεντίν Σνάιντερ με 14 πόντους, 2 τρίποντα και 6 ασίστ.

Το σκορ ήταν ισορροπημένο στο πρώτο δεκάλεπτο με την ΑΕΚ να πετυχαίνει πρώτη πόντους στο 1’ (2-0) και το σκορ να είναι ισόπαλο στο 4’ με 6-6 και 9-9. Στο 7’ οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα τεσσάρων πόντων (21-17) και το δεκάλεπτο έληξε σε 24-24.

Πιο δυνατά μπήκε στη δεύτερη περίοδο ο Κεραυνός πετυχαίνοντας 6 σερί πόντους στο πρώτο δίλεπτο για το 30-28. Άμεση ήταν η απάντηση από την ομάδα της Λάρνακας που με 9 συνεχόμενους πόντους γύρισε το παιχνίδι και πήρε προβάδισμα με 33-30 στο 14’. Το τρίποντο του Στυλιανού στο τελευταίο λεπτό έκανε το 44-37 ενώ το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 44-39 για την ομάδα του Στροβόλου.

Το τρίτο δεκάλεπτο ο Κεραυνός ανέβασε τη διαφορά στο +7 στο 23’. Στο 25’ ο Σιζόπουλος ευστόχησε σε 3 βολές και μείωσε σε 48-44, ενώ ο ίδιος πέτυχε τρίποντο στο 27’, βάζοντας τους «κιτρινοπράσινους» εκ νέου μπροστά στο σκορ με 52-51. Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι έπαιζαν πιο επιθετικά και με στο 35’ ο Σνάιντερ διαμόρφωσε το 59-54. Οι βολές του Γουάιτ στο 37’ μείωσαν τη διαφορά στο -3 (61-58), ενώ το τρίποντο του Παντελή στο προτελευταίο λεπτό έκανε το 68-59. Η ΑΕΚ παρέμεινε μπροστά στο σκορ μέχρι το τέλος του αγώνα παίρνοντας τη νίκη με

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-24, 39-44, 55-51, 71-63