Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν «διπλός» προσπάθησε στην εκπνοή να ισοφαρίσει με τρίποντο και οι Νετς ήταν αυτοί που πήραν μία δραματική νίκη στο Μιλγουόκι επικρατώντας των Μπακς με 126-123.

Οι Μπακς μπήκαν δυνατά και κατάφεραν με πρωταγωνιστές τους Αντετοκούνμπο και Πόρτις να έχουν ένα προβάδισμα κόντρα στους Νετς μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο τρίτο δωδεκάλεπτο όμως η άνοδος του Ίρβινγκ άλλαξε τα δεδομένα για το Μπρούκλιν σε συνδυασμό με την «αφλογιστία» των Πρωταθλητών. Αποτέλεσμα ένα επιμέρους σκορ 23-8 ώστε το 70-66 να γίνει 78-89 για τους Νετς.

Ο Πόρτις όμως είχε την απάντηση μιας και με συνεχόμενα τρίποντα, οδήγησε τους Μπακς στην ανατροπή, με τον Γιάννη να παίζει άμυνα και να μαζεύει ριμπάουντ, πέρα από το σκοράρισμα.

Τα «Ελάφια» έκαναν το δικό τους σερί 20-7 αφού από το -6 (90-96) βρέθηκαν στο +7 (110-103). Οι Νετς δεν τα παράτησαν και προηγήθηκαν με 112-113, τρία λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Ο Ντράμοντ έκοψε Γιάννη και Πόρτις, ενώ στην επίθεση με 1/2 βολές έκανε το 116-119 με 24΄΄.

Ο Άλεν προσπάθησε για την ισοφάριση, κερδίζοντας φάουλ από τον Ίρβινγκ και το δικαίωμα για τρεις βολές με 14΄΄ πριν το τέλος. Αλλά έκανε 2/3, με τους Μπακς να κάνουν φάουλ στον Ίρβινγκ.

Ο άσος των Νετς έκανε το 118-121 με 8 δευτερόλεπτα για το τέλος. Ο Μίντλετον κέρδισε φάουλ στα 7΄΄και 9 δέκατα το οποίο αρχικά οι διαιτητές το έδωσαν για τρεις βολές, όμως άλλαξαν την απόφαση τους για δύο, με τον άσο των Μπακς να κάνει το 120-121.

Ο Ίρβινγκ με 7΄΄ και 3 δέκατα είχε 2/2 για το 120-123 ενώ το παιχνίδι των... φάουλ συνεχίστηκε με τον Χόλιντει στα 6΄΄ να έχει 1/2 για το 121-123.

Ο Ίρβινγκε βρέθηκε ξανά στην γραμμή των βολών στα 5΄΄ και 7 δέκατα έχοντας 1/2 (121-124). Ο επόμενος στην γραμμή ήταν ο Αντετοκούνμπο με 3 δευτερόλεπτα για το τέλος, με τον Έλληνα άσο να κάνει το 123-124.

Ο Όλντριτζ κέρδισε φάουλ, 2΄΄ πριν το φινάλε για το 123-126 με τον Γιάννη να αστοχεί στο τελευταίο σουτ για τρεις προκειμένου να στείλει τον αγώνα στην παράταση.

Για το Μιλγουόκι (36-25) ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είχε 29 πόντους με 12/16 βολές, 7/14 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 14 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 κλέψιμο, ο Πόρτις 30 πόντους με 8/14 τρίποντα και 11 ριμπάουντ, ο Μίντλετον 25 πόντους.

Από το Μπρούκλιν (32-29) ο Ίρβινγκ είχε 38 πόντους με 8/9 βολές, 12/20 δίποντα, 2/6 τρίποντα, ο Ντράμοντ 17 πόντους και 12 ριμπάουντ, ο Μπράουν 15 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 32-25, 59-53, 93-96, 123-126.