MENU

Themasports.com

«Διπλό» τριάδας για την Λεβερκούζεν!

Η Λεβερκούζεν επικράτησε 2-1 της Γκλάντμπαχ εκτός έδρας ανεβαίνοντας τρίτη και κρατώντας τους γηπεδούχους στα χαμηλά της βαθμολογίας.

Ακολουθήστε μας στο Google news

Σημαντική νίκη πήρε η Λεβερκούζεν, η οποία επικράτησε 2-1 της Γκλάντμπαχ και ανέβηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Bundesliga.

Το πρώτο μέρος ήταν αρκετά ισορροπημένο, δίχως τέρματα με τις δυο ομάδες να ξεκινούν το δεύτερο ημίχρονο ακριβώς όπως άρχισε το ματς.

Ο Άντριχ στο 51’ άνοιξε το σκορ, με τον Σικ στο 74ο λεπτό να διπλασιάζει τα τέρματα για τους φιλοξενούμενους. Ο Ελβέντι στο 81’ μείωσε σε 2-1 βάζοντας την Γκλάντμπαχ ξανά στο παιχνίδι, ωστόσο τελικά δεν κατάφεραν οι γηπεδούχοι να κάνουν το κάτι παραπάνω. Οι φιλοξενούμενοι στο 86’ κέρδισαν πέναλτι το οποίο ωστόσο έπιασε ο τερματοφύλακας της Γκλάντμπαχ, Ζόμερ.

Κάπως έτσι η Μπάγερ Λεβερκούζεν σκαρφάλωσε στην 3η θέση της βαθμολογίας, με τους γηπεδούχους να παραμένουν στα χαμηλά του βαθμολογικού πίνακα στην 12η θέση.


Το πρόγραμμα της 19ης αγωνιστικής:

Παρασκευή, 14/01
Ντόρτμουντ-Φράιμπουργκ: 5-1
(14', 29' Μενιέ, 45+1', 75' Χάαλαντ, 85' Νταχούντ - 61' Ντεμίροβιτς)

Σάββατο, 15/01

 

Βόλφσμπουργκ-Χέρτα Βερολίνου 0-0
Ουνιόν Βερολίνου-Χόφενχαϊμ 2-1
(22' Βογλσάμερ, 73' Πρέμελ - 16' Μπάουμγκαρτλ αυτ.)
Στουτγκάρδη-Λειψία 0-2
(11' Σίλβα πεν, 70' Ενκουνκού)
Μάιντς-Μπόχουμ 1-0

 

(48' Στ. Ζούστ)
Κολωνία-Μπάγερν Μονάχου 0-4
(9', 63', 74' Λεβαντόφσκι, 25' Τολισό)

Γκλάντμπαχ-Λεβερκούζεν 1-2
(81’ Ελβέντι – 51’ Άντριχ, 74’ Σικ)

Κυριακή, 16/01
Άουγκσμπουργκ-Άιντραχτ Φρανκφούρτης (16:30)
Αρμίνια Μπίλεφελντ-Γκρόιτερ Φιρτ (18:30)

Το πρόγραμμα της επόμενης (20ης) αγωνιστικής:

Παρασκευή, 21/02
Άιντραχτ Φρανκφούρτης-Αρμίνια Μπίλεφελντ (21:30)

Σάββατο, 22/01
Λεβερκούζεν-Άουγκσμπουργκ (16:30)
Γκλάντμπαχ-Ουνιόν Βερολίνου (16:30)
Φράιμπουργκ-Στουτγκάρδη (16:30)
Χόφενχαϊμ-Ντόρτμουντ (16:30)
Γκρόιτερ Φιρτ-Μάιντς (16:30)
Μπόχουμ-Κολωνία (19:30)

Κυριακή, 23/01
Λειψία-Βόλφσμπουργκ (16:30)
Χέρτα Βερολίνου-Μπάγερν Μονάχου (18:30)

sport-fm.gr

Ροή Ειδήσεων

Βαθμολογίες

Ομάδα
Αγώνες
Βαθμολογία
Α' Όμιλος

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ

32

58

ΑΕΚ

32

54

ΑΠΟΕΛ

32

52

ΑΡΗΣ

32

50

ΑΝΟΡΘΩΣΗ

32

49

ΠΑΦΟΣ

32

46

Β' Όμιλος

ΟΜΟΝΟΙΑ

32

50

ΑΕΛ

32

47

ΟΛΥΜΠ. ΛΕΥΚ.

32

40

ΔΟΞΑ

32

32

ΕΘΝΙΚΟΣ Α.

32

23

ΠΑΕΕΚ

32

17

X