Επιστροφή στις νίκες για την Ομόνοια η οποία επικράτησε με 6-2 της Καρμιώτισσας στο «Αμμόχωστος» για την 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Τα γκολ του αγώνα πέτυχαν πέντε διαφορετικοί σκορερ Εβάντρο, Κακουλλής, Σεμέδο, Κούσουλος και Αλιούμ (2). Για τους γηπεδούχους σκόραραν οι Αντωνίου και Σμίλιανιτς.

Το ματς:

Αρκετά καλό σε θέαμα και γκολ το πρώτο ημίχρονο. Η πρώτη φάση ήταν το γκολ της Ομόνοιας στο 19’ με το δυνατό ξερό σουτ του Εβάντρο εκτός περιοχής έπειτα από ασίστ του Μάριτς. Αμέσως μετά το γκολ ο Κακουλλής έκλεψε την μπάλα από τον Επασί γύρισε στον Λοίζου το πλασέ του πέρασε μόλις έξω. Στο 22' η πρώτη απειλή των γηπεδούχων με το σουτ εκτός περιοχής του Παντελή που πέρασε έξω.

Στη συνέχεια το δυνατό σουτ του Εβάντρο από πλάγια το έβγαλε σε κόρνερ ο Επασί. Τρια λεπτά αργότερα 26' η εξαιρετική κάθετη πάσα από τον Λοΐζου βρήκε τον Κακουλλή το πλασέ του απέκρουσε ο Επασί. Στην εκτέλεση κόρνερ ο Κουλιμπαλί πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε έξω. Η Ομόνοια συνέχεια να πιέζει στο 28' το σουτ του Κακουλλή μπλόκαρε ο Επασί.

Με ένα πανέμορφο γκολ του Κακουλλή στο 30′ η Ομόνοια πέτυχε το 0-2 απέναντι στην Καρμιώτισσα. Ο Κύπριος επιθετικός πήρε την μπάλα στο κέντρο και έξω από την περιοχή με μια βολίδα έστειλε στην μπάλα στο αριστερό παραθυράκι του Επασί για το 0-2.

Λίγο πριν το τέλος του α’ ημιχρόνου, η Καρμιώτισσα κατάφερε να μειώσει με τον Αντωνίου, κατέβασε με το δεξί και σούταρε δυνατό σουτ με το αριστερό για να γράψει το 2-1.

Στο β’ μέρος, η Καρμιώτισσα είχε μεγάλη ευκαιρία στο 52' για να φέρει το παιχνίδι στα ίσα αλλά το σουτ του Ντούμπια σταμάτησε στο δοκάρι του Φαμπιάνο. Τέσσερα λεπτά αργότερα στην πρώτη της φάση στο δεύτερο ημίχρονο η Ομόνοια πέτυχε και τρίτο γκολ στο 56' με τον Σεμέδο, από την κάθετη του Λοΐζου ο Σεμέδο πλάσαρε και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα. Στη συνέχεια στο 64' μείωσε εκ νέου η Καρμιώτισσα με δυνατό σουτ εντός περιοχής του Σμίλιανιτς.

Στο 73' ακυρώθηκε γκολ του Σεμέδο με παρέμβαση του ΒΑΡ, η Ομόνοια σκόραρε με κοντινό πλασέ του Σεμέδο έπειτα από ασίστ του Χάμπου αλλά ο Κύπριος μέσος ήταν σε αντικανονική θέση στην αρχή της φάσης. Το 4-2 πέτυχε ο Κούσουλος στο 81’ με δυνατό σουτ εκτός περιοχής και στο με δύο προσωπικά γκολ ο Αλιούμ στο 93' με κεφαλιά μετά από σέντρα του Σεμέδο για το 5-2 και στο 90+3΄

LIVE:

ΤΕΛΟΣ του αγώνα νίκη για τους πράσινους με 6-2

90+3' ΓΚΟΛ 6-2 πάλι με τον Αλιούμ

90+1' ΓΚΟΛ 5-2 η Ομόνοια με κεφαλιά ο Αλιούμ

90' 8 λεπτά οι καθυστερήσεις

87' Πέναλτι για την Ομόνοια, το κέρδισε ο Κίτσος σε πάτημα του Νεοφύτου, πάει στο on field review να το δει ο Χριστοδούλου αναιρεί την απόφασή του ο διαιτητής κατοχή για την Καρμιώτισσα

86' Τριπλή αλλαγή για την Ομόνοια μέσα οι Αλιούμ, Ντιουνκού και Κίτσος αντί των Λοίζου, Μασούρα και Χαμάς

82’ Δυνατό σουτ του Λοίζου το έβγαλε ο Επασί

81' ΓΚΟΟΛ 4-2 για την Ομόνοια με κεραυνό του Κούσουλου εκτός περιοχής

77' Κίτρινη στον Κούσουλο ήταν στο όριο και χάνει ένα από τα δύο επόμενα παιχνίδια

73' ΑΚΥΡΩΝΕΤΑΙ το γκολ του Σεμέδο με παρέμβαση του ΒΑΡ, η Ομόνοια σκόραρε με κοντινό πλασέ του Σεμέδο έπειτα από ασίστ του Χάμπου

64' ΓΚΟΟΛ 3-2 μειώνει εκ νέου η Καρμιώτισσα με τον Σμίλιανιτς με δυνατό σουτ εντός περιοχής

58' Κίτρινη στον Μάριτς

56' ΓΚΟΟΛ 3-1 η Ομόνοια με τον Σεμέδο, από την κάθετη του Λοίζου ο Σεμέδο πλάσαρε και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα

53' Κίτρινη στον Μασούρα

52' Δοκάρι για την Καρμιώτισσα από σουτ του Ντούμπια

46' Έναρξη β' ημιχρόνου

ΤΕΛΟΣ ημιχρόνου 2-1 μπροστά στο σκορ η Ομόνοια

45' Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις

41' ΓΚΟΟΛ 2-1 μειώνει η Καρμιώτισσα με τον Μηνά Αντωνίου, κατέβασε με το δεξί και σούταρε δυνατό σουτ με το αριστερό για να γράψει το 2-1

33' Κίτρινη και στον Χότσκο

31' Κίτρινη στον Τσουκαλά

30' ΓΚΟΟΛ και τι γκολ από τον Κακουλλή με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στον ουρανό των δικτύων του Επασί και κάνει το 2-0 ο Κύπριος επιθετικός

28' Σουτ του Κακουλλή μπλοκάρει ο Επασί

26' Εξαιρετική κάθετη πάσα από τον Λοίζου βρήκε τον Κακουλλή το πλασέ του απέκρουσε ο Επασί. Στην εκτέλεση κόρνερ ο Κουλιμπαλί πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε έξω

23' Δυνατό σουτ του Εβάντρο από πλάγια το βγάζει σε κόρνερ ο Επασί

22' Σουτ εκτός περιοχής του Παντελή πέρασε έξω

20' Έκλεψε ο Κακουλής την μπάλα από τον Επάσι γύρισε στον Λοίζου το πλασέ του πέρασε μόλις έξω

19' ΓΚΟΟΛ 1-0 η Ομόνοια με δυνατό σουτ εκτός περιοχής του Έβαντρο, έπειτα από ασιστ του Μάριτς

12' Ελέγχεται πέναλτι για την Ομόνοια σε πτώση του Κακουλλή από τον Σίμιτς, δεν υπάρχει παράβαση σύμφωνα με τον ΒΑΡίστα, συνεχίζεται το παιχνίδι

4' Πρώτο κόρνερ στο παιχνίδι για τους πράσινους, απομάκρυναν σε πλάγιο οι της Καρμιώτισσας

1' Έναρξη του αγώνα

Καρμιώτισσα: Εμπασί, Αντωνίου, Μαλόνε, Χότσκο, Ντούμπια, Πόθο, Παντελή, Τσουκαλάς, Σμίλιανιτς, Σίμιτς, Γιουσής.

Στον πάγκο: Σπόλιαριτς, Γέντες, Νεοφύτου, Κβίρκβια, Στογιάνοβιτς, Ντελμίρο, Γκραντινάρου, Ντόρντεβιτς, Ματθαίου, Βρίκκης, Μπάμπα.

ΟμόνοιαΦαμπιάνο, Μασούρας, Κουλιμπαλί, Παναγιώτου, Χαμάς, Μάριτς, Εβάντρο, Κούσουλος, Λοίζου, Σεμέδο, Κακουλλής.

Στον πάγκο: Ουζόχο, Κυριακίδης, Ντιουνκού, Κίτσος, Ελάντερ, Στεπίνσκι, Λανγκ, Μουσιαλόφσκι, Χαραλάμπους, Εράκοβιτς, Μπεζούς, Αλιούμ.

Στάδιο: Αμμόχωστος Επιστροφή
Διαιτητής: Χριστοδούλου Ιωάννης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Χαραλάμπους Π. Γιώργος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Λάμπρου Λάμπρος
4ος Διαιτητής: Φωτίου Κωνσταντίνος