Μετά από ένα αμφίρροπο παιχνίδι που διεξήχθη απόψε στο στάδιο «Αλφαμέγα» για την 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος, ΑΕΛ και ΑΕΚ εξήλθαν ισόπαλες 1-1 και πήραν από ένα βαθμό.

Ο αποψινός, είναι ο πρώτος φετινός βαθμός σε ντέρμπι κόντρα σε ομάδα της εξάδας για τη Λεμεσιανή ομάδα, η οποία είχε πολύ καλή παρουσία, αν εξαιρεθεί η ανασταλτική λειτουργία της στο πρώτο ημίχρονο και έστειλε δυνατό μήνυμα... εξάδας για τη συνέχεια!

Πλέον, με τον πόντο που πήρε η ΑΕΛ ανέβηκε στους 13 και έπιασε τον ΑΠΟΕΛ στην 5η θέση, με την ομάδα της Λευκωσίας όμως να αγωνίζεται αύριο κόντρα στην Ανόρθωση στο ΓΣΠ.

Από την άλλη, η ΑΕΚ που είδε το σερί των τριών νικών να σταματά στη Λεμεσό, ανέβηκε στους 14 πόντους και στην 4η θέση.

Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Το πρώτο μέρος είχε αρκετά γρήγορο ρυθμό, ειδικά μέχρι το 30ο λεπτό, με την ΑΕΚ να μπαίνει δυνατά στο ματς και να χάνει δύο ευκαιρίες με τον Καμπρέρα στο πρώτο δεκάλεπτο, όμως γρήγορα η ΑΕΛ ισορρόπησε και αφού... προειδοποίησε στο 11΄ με τον Ζαχαρίου, σκοραρε στο 22΄ από το σημείο του πέναλτι με τον Μακρή που έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ.

Η παράβαση δόθηκε μετά από έλεγχο στο μόνιτορ του VAR... Οι πανηγυρισμοί των γηπεδούχων όμως δεν κράτησαν πολύ, αφού η ΑΕΚ αντέδρασε άμεσα, φτάνοντας στο 26΄ στο 1-1 με τον Καμπρέρα που σκόραρε με κεφαλιά.

Η ομάδα της Λάρνακας είχε ακόμα 1-2 καλές φάσεις για να σκοράρει, τη μια φορά που τα κατάφερε δόθηκε οφσάιντ και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες.

Η LIVE ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

90΄+5΄ Λήξη αγώνα, ΑΕΛ-ΑΕΚ 1-1.

90΄ Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων.

88΄ Κίτρινη στον Ουεντραόγκο.

79΄ Άστοχο σουτ του Γκαρσία.

78΄ Μεγάλη φάση για την ΑΕΚ με τον Φαράζ, ο οποίος έκανε το πλασέ, με τον Ουεντραόγκο να διώχνει σωτήρια την μπάλα.

76΄ Σουτ του Αϊτόρ, λίγο έξω.

71΄ Κεφαλιά του Ρομπέρζ, πάνω από τα δοκάρια η μπάλα.

65΄ Σουτ από τον Τοκού, αποκρούει ο Αθανασιάδης.

62΄ Κίτρινη στον Πονς.

60΄ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ! Ο Μακρής έκανε το σουτ από πολύ κοντά, με τον Αθανασιάδη να αποκρούει και να κρατά το 1-1!

51΄ Σουτ του Εκπολό, μπλοκάρει ο Μπράγκα.

46΄ Έναρξη Β' ημιχρόνου.

45΄+3΄ Λήξη Α' ημιχρόνου, 1-1.

45΄+1΄ Κίτρινη στον Σινγκ για φάουλ στον Μπρούνο Γκάμα.

45΄ Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.

37΄ Σκοράρει ο Καμπρέρα, όμως το γκολ ακυρώνεται για οφσάιντ.

33΄ Καλή στιγμή για την ΑΕΚ με τον Ροντέν, ο οποίος πέρασε την μπάλα πάνω από τον Μπράγκα, αλλά ο Στόλνικ πρόλαβε και αποσόβησε τον κίνδυνο.

Πέναλτι μέσω VAR και προβάδισμα με Μακρή για ΑΕΛ - Άμεση απάντηση από ΑΕΚ!

26΄ ΓΚΟΟΟΛΛ για την ΑΕΚ! Σέντρα του Γκαρσία, κεφαλιά από τον Καμπρέρα και 1-1! Άμεση απάντηση από τη Λαρνακιώτικη ομάδα...

25΄ Άστοχο σουτ του Μπρούνο Γκάμα εκτός περιοχής.

22΄ ΓΚΟΟΟΛΛ για την ΑΕΛ! Ο Μακρής ευστοχεί από την άσπρη βούλα γράφοντας το 1-0!

21΄ Πέναλτι για την ΑΕΛ για ανατροπή του Γκαρσία από τον Ζαχαρίου μετά από παρέμβαση του VAR και έλεγχο της φάσης στο μόνιτορ από τον διαιτητή, Χρυσοβαλάντη Θεουλή!

ΕΠΙΚΕΣ φανέλες από τους ΑΕΛίστες Κάρτερ - Οπαδοί... 70 και 65 ετών!

19΄ Δοκάρι για την ΑΕΚ με τον Αϊτορ, αλλά ο βοηθός σήκωσε σωστά τη σημαία για οφσάιντ.

13΄ Μακρινό άστοχο σουτ από τον Μεγιάδο.

11΄ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ με τον Ζαχαρίου, ο οποίος έκανε το σουτ από καλή θέση και ο Αθανασιάδης απέκρουσε σε κόρνερ.

Νέα κεφαλιά από τον Καμπρέρα, άουτ η μπάλα.

Κεφαλιά από τον Καμπρέρα, μπλοκάρει ο Μπράγκα.