Η Τσεχία έκανε τα πάντα για να ανατρέψει το σκορ και να πάρει τους τρεις βαθμούς, όμως βρήκε απέναντι της τον (σχεδόν) ανίκητο Μαμαρντασβίλι. Η Γεωργία χάρη στον «ήρωα» που είχε κάτω από τα δοκάρια της, κατάφερε να πάρει τον πρώτο βαθμό στην ιστορια της σε ευρωπαϊκό πρωτάθλημα (22/06, 1-1).

Η φοβερή, από την αρχή της αναμέτρησης, Τσεχία τα βρήκε… σκούρα απέναντι στην Γεωργία, για την 2η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του EURO 2024.

Η ομάδα του Χάσεκ έμεινε πίσω στο σκορ, από την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μικαουτάτζε. Ο Σικ κατάφερε να βρει το γκολ της ισοφάρισης, όμως ο Μαμαρντασβίλι δεν επέτρεψε να παραβιαστεί και δεύτερη φορά η εστία του, κρατώντας τον πρωτο και ιστορικό βαθμό της χώρας του (22/06, 1-1).

Τρομερό ξεκίνημα για την Τσεχία με τους Χλόζεκ και Σικ, να μην καταφέρνουν να κερδίσουν με διπλή προσπάθεια τον Μαμαρντασβίλι, στο 3ο λεπτό.

Μόλις ένα λεπτό μετά ο Σικ απείλησε ξανά, με τον Μαμαρντασβίλι να του λέει και πάλι «όχι».

Ο Χράνατς ήταν και πάλι μοιραίος για την ομάδα του, καθώς μετά το αυτογκόλ που πέτυχε στην πρεμιέρα, τώρα έκανε πέναλτι. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Μικαουτάτζε είχε μία μοναδική ευκαιρία για να βάλει μπροστά στο σκορ την Γεωργία και δεν την σπατάλησε, κάνοντας το 1-0.

Ο Μαμαρντασβίλι πραγματοποίησε άλλη μία σπουδαία επέμβαση στο 45+5’, όταν απέκρουσε εντυπωσιακά το σουτ του Σικ, διώχνοντας την μπάλα σε κόρνερ.

Φοβερή αντεπίθεση για τους Γεωργιανούς στο 58ο λεπτό, όμως ο Μεκβαμπισβίλι δεν κατάφερε να σκοράρει, καθώς το τελείωμα του δεν ήταν το ιδανικό.

Μετά από μία εκτέλεση κόρνερ, ο Λινγκρ έστειλε την μπάλα με κεφαλιά στο δοκάρι και με «ριμπάουντ» ο Σικ την έσπρωξε στα δίχτυα στο 59ο λεπτό, για το 1-1.

Άλλη μία καλή ευκαιρία για τους Τσέχους, με την κεφαλιά του Τσιτίλ να περνάει ελάχιστα άουτ, στο 77ο λεπτό.

Ανεπανάληπτη χαμένη ευκαιρία για τους Γεωργιανούς στα τελευταία δευτερόλεπτα του ματς. Με αντεπίθεση βγήκαν τρεις εναντίον ενός, με τον Λομπζανίτζε να έρχεται πρόσωπο με τον Τσέχο κίπερ και να στέλνει την μπάλα ψηλά άουτ.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Γεωργία (Βιλί Σανιόλ): Μαμαρντασβίλι, Κακαμπάτζε, Ντβάλι, Κάσια, Κβερκβέλια, Κοτσορασβίλι, Κβαρατσχέλια, Νταβιτασβίλι, Μεκβαμπισβίλι, Τσιταϊσβίλι, Μικαουτάτζε.

Τσεχίας (Ιβάν Χάσεκ): Στάνεκ, Χόλες, Χράνατς, Τσούφαλ, Χλόζεκ, Σικ, Πρόβοντ, Τζούρασεκ, Τσερνί, Κρέιτσι, Σούτσεκ.

LIVE:

Έναρξη αγώνα

3' Διπλή μεγάλη ευκαιρία για την Τσεχία! Ο Μαμαρντασβίλι είπε «όχι» στο διαγώνιο σουτ του Χλόζεκ και στη συνέχεια απέκρουσε εντυπωσιακά και την προσπάθεια του Σικ.

3' Διώχνει την κεφαλιά του Σικ ο Μαμαρντασβίλι.

6' Μπήκε με μεγαλύτερη ορμή η Γεωργία, όμως, «απάντησε» η Τσεχία με τρεις ευκαιρίες σε διάστημα ενός λεπτού.

8' Σουτ του Τσέρνι, φώναξαν για χέρι από την Τσεχία, αλλά δεν υπάρχει κάτι.

13' Ακίνδυνο το σουτ του Πρόβοντ.

18' Μαρκάρισμα του Τσούφαλ στον Κβαρατσχέλια, πρώτη κίτρινη στο ματς.

23' ΓΚΟΛ η Τσεχία! Δυνατό πλάγιο από τα δεξιά, αδυναμία των Γεωργιανών να απομακρύνουν και ο Χλόζεκ έστειλε από κοντά την μπάλα στα δίχτυα.

24' Δεν μετράει το γκολ μετά από εξέταση του VAR, καθώς η μπάλα βρήκε το χέρι του Χλόζεκ!

Το 0-0 παραμένει στο Γεωργία-Τσεχία.

27' Σύγκλινε στην περιοχή ο Κβαρατσχέλια, κόπηκε από την άμυνα των Τσέχων.

29' Βρήκε χώρο και έκανε το σουτ ο Χλόζεκ, στην αγκαλιά του Μαμαρντασβίλι η μπάλα.

34' Κλείνει καλά τους χώρους η άμυνα της Τσεχίας, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να φανεί απειλητική η Γεωργία.

35' Κερδίζει κόρνερ ο Νταβιτασβίλι.

36' Βγάζει άμυνα η Τσεχία και φάουλ του Κάσια, που βλέπει την κίτρινη κάρτα. Πρώτη για τους Γεωργιανούς.

40' Κίτρινη στον Πρόβοντ για δυνατό μαρκάρισμα από πίσω στον Μικαουτάτζε.

41' Παίρνει κόρνερ από τα αριστερά ο Κβαρατσχέλια.

44' Φάουλ για τη Γεωργία από τα δεξιά, ευκαιρία για ένα γέμισμα στην περιοχή.

45' Νέα στατική φάση -σε καλύτερο σημείο- για τη Γεωργία από τα δεξιά. Πάνω από την μπάλα ο Κβαρατσχέλια.

45'+1' Τεράστια ευκαιρία για τη Γεωργία! Εκτέλεσε το φάουλ ο Κβαρατσχέλια, η άμυνα της Τσεχίας δεν απομάκρυνε, με τον Κάσια να αστοχεί εξ επαφής.

45'+2' Πέναλτι για τη Γεωργία από εξέταση του VAR, έχει βρει η μπάλα στο χέρι του Χράνατς από το φάουλ του Κβαρατσχέλια!

45'+4' ΓΚΟΛ για τη Γεωργία! Εύστοχο χτύπημα του Μικαουτάτζε στην αριστερή γωνία του Στάνεκ και 1-0 για τους Γεωργιανούς.

Τέλος ημιχρόνου.

46' Πάμε για το δεύτερο ημίχρονο!

47' Κίτρινη στον Γιούρασεκ για δυνατό μαρκάρισμα στον Μικαουτάτζε.

53' Ο Χόλες έκοψε τον Κβαρατσχέλια που προσπάθησε να βγει στην αντεπίθεση και είδε την κίτρινη κάρτα

55' Δύο αλλαγές για την Τσεχία: Εκτός οι Τσέρνι και Χλόζεκ, εντός οι Λινγκρ και Γιουράσεκ.

57' Μεγάλη στιγμή για τη Γεωργία! Έφυγε στην αντεπίθεση ο Κβαρατσχέλια, πάσαρε στον Μεκβαμπισβίλι, που πλάσαρε αλλά το τελείωμά του έφυγε άουτ.

59' ΓΚΟΛ για την Τσεχία, φέρνει το παιχνίδι σε ισορροπία! Εκτελέστηκε το κόρνερ από τα δεξιά, η κεφαλιά του Λινγκρ βρήκε το δοκάρι και ο Σικ έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα με το στήθος για το 1-1.

62' Λίγο έξω η κεφαλιά του Κρέιτσι, πλησίασε την ανατροπή η Τσεχία!

62' Διπλή αλλαγή για τη Γεωργία: Εκτός οι Νταβιτασβίλι, Τσιταϊσβίλι, στις θέσεις τους οι Τσακβετάτζε και Λοτοσβίλι.

66' Μεγάλη επέμβαση του Μαμαρντασβίλι στο σουτ του Γιουράσεκ.

67' Δεν μπορεί να συνεχίσει ο Σικ.

68' Εκτός ο φορ της Λεβερκούζεν, στη θέση του ο Χίτιλ.

71' Τρομερά άστοχο το σουτ του Κβαρατσχέλια.

72' Σε κόρνερ το σουτ του Κρέιτσι.

76' Μπήκαμε στο τελευταίο τέταρτο του ματς, παραμένει το 1-1.

77' Σέντρα του Γιούρασεκ, πήρε την κεφαλιά ο Χίτιλ, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

78' Στοπ του Μαμαρντασβίλι στην προσπάθεια του Λινγκρ.

81' Κίτρινη στον Σούτσεκ για τη σύγκρουση με τον Κβαρατσχέλια.

81' Δύο αλλαγές για την Τσεχία: Εκτός οι Πρόβοντ και Γιούρασεκ, εντός οι Μπάρακ και Σέβτσικ.

82' Δύο αλλαγές και για τη Γεωργία: Εκτός οι Κβαρατσχέλια και Κβιρκβέλια, εντός οι Γκβελεσιάνι και Λομπζανίτζε.

83' Κίτρινη στον Μεκβαμπισβίλι.

86' Πιέζει για το γκολ η Τσεχία.

88' Κόρνερ για τη Γεωργία, ενώ αλλαγή έγινε νωρίτερα με τον Μικαουτάτζε να δίνει τη θέση του στον Κβιλιτάια.

Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων.

90'+3' Πιέζει χωρίς να φτάσει στην καλή στιγμή η Τσεχία.

90'+4' Στην αγκαλιά του Μαρμαντασβίλι το σουτ του Γιουράσεκ.

90'+5' Τεράστια χαμένη για τη Γεωργία!

Τέλος του αγώνα: Γεωργία-Τσεχία 1-1