Ο Κάρλος Αλκαράθ σε έναν μυθικό τελικό κόντρα στον Αλεξάντερ Ζβέρεφ αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-1 σετ, κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να κερδίσει εν τέλει με 3-2 μετά από τέσσερις ώρες και είκοσι λεπτά με τον Ισπανό να φτάνει στο τρίτο του Grand Slam και για πρώτη φορά στην κατάκτηση τοτ Roland Garros.

Ο Κάρλος Αλκαράθ σε έναν μυθικό τελικό κόντρα στον Αλεξάντερ Ζβέρεφ αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-1 σετ, κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να κερδίσει εν τέλει με 3-2 3-6 (46'), 6-2 (52'), 7-5 (65'), 1-6 (42'), 2-6 () μετά από τέσσερις ώρες και είκοσι λεπτά με τον Ισπανό να φτάνει στο τρίτο του Grand Slam και για πρώτη φορά στην κατάκτηση τοτ Roland Garros