Με διπλό ο Κεραυνός «έσπασε» την έδρα της Ανόρθωσης, κερδίζοντας με 76-68, στον πρώτο αγώνα της ημιτελικής φάσης της ΟΠΑΠ Basket League και έκανε το 1-0 στη σειρά.

Κορυφαίος για την ομάδα του Στροβόλου ο Jeffrey L Crockett με 18 πόντους, 2 τρίποντα, 11 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Ο Κεραυνός έκανε αρχή στον αγώνα με μια βολή του Taylor και τρίποντο από τον Crockett στο πρώτο λεπτό (0-4), με την Ανόρθωση να παίρνει προβάδισμα στο 3' με τη βολή του Horton. Δυόμιση λεπτά πριν από το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι με το τρίποντο από τον Στυλιανού απέκτησαν διαφορά με διψήφιο αριθμό πόντων (10-22), ενώ με το καλάθι του Τίγκα σχεδόν μισό λεπτό πριν από το τέλος της περιόδου η διαφορά ήταν στους 14 πόντους (12-26).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Στροβόλου κράτησε τις αποστάσεις, με τη διαφορά να αυξομειώνεται. Κλείνοντας με καλάθια από τους Crockett και Πασιαλή στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 15 πόντους (27-42).

Στο 26' μετά από δυο συνεχόμενα τρίποντα, από τον Τρετιακόβ και τον Talton, οι γηπεδούχοι μείωσαν στους πέντε πόντους (44-49), με τη διαφορά να είναι στα ίδια επίπεδα (46-51) στο 28' με τη βολή του Horton. Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με λέι απ του Crockett (46-53).

Στο 33' η ομάδα του Στροβόλου με τρίποντο του Crockett πήρε τη διαφορά εκ νέου σε διψήφιο αριθμό πόντων (48-60), με την «Κυρία» να πλησιάζει στους πέντε (62-67) με το λέι απ του Horton στο 38'. Οι «ερυθροκίτρινοι» κατάφεραν να διατηρηθούν μπροστά στο σκορ μέχρι το φινάλε, παίρνοντας το ροζ φύλλο με τελικό σκορ 76-68, όπως διαμορφώθηκε με τη βολή του Πασιαλή στα τελευταία δευτερόλεπτα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-26, 27-42, 46-53, 68-76