Το Μουσείο Ιστορίας της ΑΕΚ, η απίστευτη στήριξη του κόσμου, οι ιστορικές φανέλες και, βέβαιως, οι πανηγυρισμοί και τα… ντεσιμπέλ! Η «κιτρινόμαυρη» παρακάμερα από το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό.
Μια… αποθέωση διαρκείας βίωσαν οι παίκτες της ΑΕΚ και ο Ματίας Αλμέιδα πριν, κατά τη διάρκεια αλλά και μετά την ολοκλήρωση της εμφατικής επικράτησης (3-0) της «Ένωσης» στο ντέρμπι κορυφής κόντρα στον Παναθηναϊκό στην OPAP Arena.
Οι οπαδοί του «δικεφάλου», οι οποίοι δημιούργησαν μοναδική ατμόσφαιρα, φώναζαν ρυθμικά τα ονόματα των πρωταγωνιστών της ομάδας τους.
Άλλωστε, στο… κλίμα μπήκε και ο Ντομαγκόι Βίντα, ο οποίος στα αποδυτήρια μετά το παιχνίδι τραγουδούσε «Ελίασον πάραμ πάραμ περόμ περόμ»!
Σκηνές που, φυσικά, «έπιασε» η παρακάμερα της ΠΑΕ ΑΕΚ.
Το Μουσείο Ιστορίας της «Ένωσης» που άνοιξε τις πύλες του προς το κοινό, η απίστευτη στήριξη του κόσμου και το «Να 'τοι, να 'τοι οι πρωταθλητές», οι ιστορικές φανέλες και, βέβαιως, οι πανηγυρισμοί και τα πολλά… ντεσιμπέλ!
Ο Ολυμπιακός αν και ανώτερος σε όλη τη διάρκεια του ματς από την Αλ Καντίγια, προδόθηκε σε δύο φάσεις από την αδράνεια της άμυνάς του, με συνέπεια το 2-2 να είναι η πρώτη ισοπαλία των "ερυθρόλευκων" στα καλοκαιρινά φιλικά
Σοβαρό τραυματισμό στο χέρι υπέστη ο Ιταλός τερματοφύλακας της ΑΕΚ, ο οποίος τραυματίστηκε κατά τη διάρκεια της προθέρμανσης του αγώνα με την Ίντερ Ντ’ Εσκάλδες στη Νέα Φιλαδέλφεια.