Η Ανόρθωση ήταν η νικήτρια του ντέρμπι κορυφής απέναντι στον Κεραυνό για την 25η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League, επικρατώντας με 87-61. Έτσι παραμένει στην κορυφή, αποκτώντας διαφορά ενός βαθμού από την ομάδα του Στροβόλου.

H Aνόρθωση πέτυχε τους πρώτους πόντους στο πρώτο λεπτό του αγώνα με τον Τρετιακοβ να βάζει μία βολή και ακολούθως δίποντο (3-0). Ακολούθησε σερί επτά πόντων για τον Κεραυνό που μετά από δυόμιση λεπτά ήταν μπροστά με τέσσερις πόντους (3-7) μετά το καλάθι του Crockett.

Στο 6' με τη βολή του Taylor η «Κυρία» προηγείτο 14-11, με την ομάδα του Στροβόλου με λέι απ του Πασιαλή να να κάνει το 14-13, προτού ακολουθήσει σερί επτά πόντων για τους γηπεδούχους που στο 9' με τη βολή του Skinner προηγούνταν με 21-13. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με βολή του Raynolds (21-14).

Με το ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου η Ανόρθωση με δίποντο του Μαραγκού και τρίποντο του Skinner ανέβασε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (26-14). Στο 19' μετά το λέι απ του Ελευθερίου οι αποστάσεις ήταν στους 18 πόντους (45-27), με το πρώτο ημίχρονο να κλείνει με δυο βολές του Μιχαήλ για τους φιλοξενούμενους (45-29).

Στο 23' ο Κεραυνός πλησίασε κατά 23' ο Κεραυνός με το καλάθι του Τίγκα έριξε τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (47-38), με την ψαλίδα του σκορ να ανοιγοκλείνει μέχρι το τέλος του τρίτου δεκάλεπτου το οποίο ολοκληρώθηκε με λέι απ του Talton στο 29' για να γίνει το 62-49.

Η ομάδα της Αμμοχώστου κλείδωσε το ροζ φύλλο μπαίνοντας με σερί 15 πόντων στο τέταρτο δεκάλεπτο που σταμάτησε στο 35’ με το δίποντο του Skinner (77-49). Η διαφορά έμεινε στα ίδια επίπεδα μέχρι το τέλος, που βρήκε νικήτρια την Ανόρθωση με 87-61.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-14, 45-29, 62-49, 87-61.

Ανόρθωση (Αντώνης Κωνσταντινίδης): Taylor 11, Τρετιακοβ 13 (2), Βάρσος 11 (3), Horton 14 (2), Skinner 20 (3), Eλευθερίου 4, Talton 9 (2), Τομπάζος, Βύρωνος, Μαραγκός 5, Μουόσα.

Κεραυνός (Μιχάλης Κακιούζης): Μιχαήλ 7, Τίγκας 7 (1), Crockett 13 (1), Raynolds 8 (1), Taylor, Chandler 8 (2), Πασιαλής 8 (1), Χριστοδουλίδης, Τίγκας 10, Σάββα.