Φώτης Μιλτιάδους

Η Ομόνοια πέτυχε σπουδαία νίκη, αφού επικράτησε με 0-1 του ΑΠΟΕΛ, στα πλαίσια της 4ης αγωνιστικής των πλέι-οφ.

Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν στο 22ο λεπτό του αγώνα, με εύστοχο πέναλτι του Μάριους Στεπίνσκι.

Στην συνέχεια ο ΑΠΟΕΛ ήταν αυτό που ανέλαβε τα ηνία και έψαχνε την ισοφάριση. Πίεσε την ομάδα του Αναστασίου, ωστόσο δεν βρήκε τις μεγάλες φάσεις, υπήρξαν ευκαιρίες που μπορούσαν να γίνουν γκολ.

Στο 71ο λεπτό του αγώνα, ενώ οι «γαλαζοκίτρινοι» συνέχιζαν την πίεση τους, ο Γιάννης Αναστασίου προχώρησε σε τριπλή αλλαγή. Μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο οι Σιπριάνο, Μπάκιτς και Μπασιρού.

Με τα τρεξίματα τους στο γήπεδο, αμφότεροι έδωσαν ανάσες στους υπόλοιπους και κατάφεραν να βοηθήσουν την Ομόνοια να κρατήσει μπάλα. Μάλιστα το τριφύλλι απείλησε δις το τελευταίο 20λεπτο, με ένα σουτ του Σιπριανό και ένα πλασέ του Μπάκιτς.

Από την άλλη αναμενόταν το ΑΠΟΕΛ να πίεση ακόμη περισσότερο στα τελευταία λεπτά, ωστόσο μόνο μια φάση δημιούργησε η ομάδα του Σα Πίντο. Ήταν στο 87ο λεπτό του αγώνα με τους Δώνης και Εφραίμ, αλλά ο Φαμπιάνο είχε διπλή απάντηση.

Βγήκαν οι επιλογές στον Αναστασίου, σε αντίθεση με τον Σα Πίντο που δεν πήρε τις αναμενόμενες βοήθειες από τους ποδοσφαιριστές που ήρθαν από τον πάγκο.