Με εύστοχο κτύπημα πέναλτι του Τάνκοβιτς στο 81ο λεπτό, η Πάφος FC επικράτησε του Άρη στο «Στέλιος Κυριακίδης» με 1-0 για την 4η αγωνιστική των πλέι-οφ του Α' γκρουπ και παραμένει ζωντανή στη μάχη για έξοδο στην Ευρώπη, αφού ανέβηκε στους 56 βαθμούς και μείωσε τις αποστάσεις από Άρη, ΑΕΚ και ΑΠΟΕΛ, ενώ διατήρησε το -2 από την Ομόνοια.

Από την άλλη, η Λεμεσιανή ομάδα έμεινε στους 60 βαθμούς και δεν εκμεταλλεύτηκε την ήττα του ΑΠΟΕΛ από την Ομόνοια για να πατήσει κορυφή, ενώ αν η ΑΕΚ κερδίσει αύριο την Ανόρθωση, θα πέσει στην 3η θέση.

Αποβλήθηκε στο 82ο λεπτό με απευθείας κόκκινη κάρτα για διαμαρτυρίες, ο προπονητής του Άρη, Αλεξέι Σπιλέφσκι.

Το πρώτο ημίχρονο είχε καλό ρυθμό, ειδικά στο πρώτο 20λεπτο, με την Πάφο να έχει την κατοχή της μπάλας και να είναι πιο απειλητική από τον Άρη, έχοντας και ένα δοκάρι στο 45΄ μετά από σουτ του Τάνκοβιτς, ενώ η καλύτερη στιγμή για τους «πράσινους» καταγράφηκε στο 5΄ με πρωταγωνιστές του Μαγιαμπέλα και Ίβουσιτς.

Στην επανάληψη, ο ρυθμός έπεσε, αλλά η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε, αφού η Πάφος συνέχισε να έχει την κατοχή και να ψάχνει το γκολ το οποίο «βρήκε» από την άσπρη βούλα στο 81ο λεπτό, απέναντι σε έναν Άρη που υστέρησε από προηγούμενες εμφανίσεις του, με προβλήματα στο δημιουργικό κομμάτι και ακίνδυνο επιθετικά.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

90΄+7΄ Κίτρινη στον Μπότσκαϊ.

90΄+5΄ Μακρινό σουτ του Σουμάνσκι, η μπάλα άουτ.

90΄+4΄ Κίτρινη στον Καρσέδο.

Έξαλλος ο Σπιλέφσκι, έριξε μπουκάλι στο έδαφος και αποβλήθηκε

82΄ Αποβάλλεται ο προπονητής του Άρη, Αλεξέι Σπιλέφσκι για διαμαρτυρίες προς τον διαιτητή του αγώνα για τη φάση του πέναλτι...

81΄ ΓΚΟΟΟΛΛ για την Πάφο! Ο Τάνκοβιτς ευστοχεί από τα 11 μέτρα και γράφει το 1-0!

80΄ Κίτρινη στον Μπέγκτσον.

80΄ Καταλογίζει πέναλτι υπέρ της Πάφου ο διαιτητής του αγώνα!

79΄ Διαμαρτυρίες για πέναλτι από τους παίκτες της Πάφου για κράτημα του Μπέγκτσον στον Ρους. Κλήθηκε από το VAR ο διαιτητής για να δει τη φάση!

Ατυχία για Στρούτσκι - Αποχώρησε κλαίγοντας από το γήπεδο... (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ)

75΄ Αναγκαστική αλλαγή για τον Άρη. Εκτός αγώνα ο τραυματίας Στρούτσκι, στη θέση του ο Σουμάνσκι.

67΄ Άστοχη κεφαλιά του Γκολντάρ.

64΄ Κεφαλιά του Ζάιρο, μπλοκάρει ο Βανά.

62΄ Σκοράρει ο Άρης με τον Μοντνόρ, αλλά υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ και το γκολ δεν μετρά.

55΄ Σουτ του Γκομίς, η μπάλα κοντράρει και καταλήγει κόρνερ το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο.

Την κατοχή η Πάφος, λίγες φάσεις, κανένα τέρμα - Τα ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ του Α' ημιχρόνου στο Πάφος FC-Άρης

45΄ Μεγάλη ευκαιρία για την Πάφο! Ο Τάνκοβιτς μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ, με την μπάλα να κτυπάει στο δοκάρι!

43΄ Σουτ του Γκομίς λίγο έξω από την περιοχή, πάνω από το οριζόντιο δοκάρι η μπάλα.

24΄ Απευθείας εκτέλεση του φάουλ του Πέπε, μπλοκάρει ο Βανά Άλβες.

23΄ Κίτρινη στον Σανέ για φάουλ στον Τάνκοβιτς.

20΄ Κίτρινη στον Ουρόσεβιτς για φάουλ στον Ντράγκομιρ.

16΄ Σουτ από τον Μπέγκτσον, η μπάλα άουτ.

Ευκαιρία και για την Πάφο με τον Βαλακάρι, ο οποίος αστόχησε με σουτ εντός περιοχής.

Ευκαιρία για τον Άρη με τον Μαγιαμπέλα, ο οποίος προσπάθησε να «κρεμάσει» τον Ίβουσιτς, αλλά ο τερματοφύλακας της Πάφου απέκρουσε.

Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τάνκοβιτς, μπλοκάρει ο Βανά Άλβες.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 90΄+4΄ Καρσέδο (προπονητής), 90΄+7΄ Μπότσκαϊ / 20΄ Ουρόσεβιτς, 23΄ Σανέ, 80΄ Μπέγκτσον.

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: / 82΄ Σπιλέφσκι (προπονητής)

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Πάφος FC (Καρσέδο): Ίβουσιτς, Ικόκο (75΄ Κβίντα), Ρους, Γκολντάρ, Μπότσκαϊ, Ναμ (64΄ Κανέ), Πέπε (89΄ Κοντρέρας), Ντράγκομιρ, Ζάιρο (89΄ Τζάτζα), Βαλακάρι (64΄ Μπρούνο), Τάνκοβιτς.

Στον πάγκο: Γιοσίποβιτς, Μελούσο, Δημητρίου, Αμπντουσαλάμοφ, Μιχαήλ, Τουμάσι.

Άρης (Σπιλέφσκι): Βανά, Γιαγκό, Μουσούντα, Ουρόσεβιτς, Σανέ (58΄ Μάτισικ), Ζόκε, Νίκολιτς (58΄ Στρούτσκι - 75΄ Σουμάνσκι), Μαγιαμπέλα (69΄ Σεμέδο), Γκομίς, Μπέγκτσον, Μοντνόρ (69΄ Μπράουν).

Στον πάγκο: Σοφρωνίου, Ζάντρο, Μποάκι, Σπόλιαριτς, Δημητρίου, Αμπουμπακάρ, Μπρόρσον, Σουμάνσκι.

Στάδιο: «Στέλιος Κυριακίδης»
Διαιτητής: Branco Godinho Luis
Α' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Λάμπρου Λάμπρος
4ος Διαιτητής: Φελλάς Κωνσταντίνος