Η Ομόνοια επικράτησε με 0-1 του ΑΠΟΕΛ, για την 4η αγωνιστική των πλέι-οφ.

Το γκολ σημείωσε ο Στεπίνσκι από την άσπρη βούλα στο 22ο λεπτό του αγώνα.

Η Ομόνοια πατούσε καλύτερα από τον ΑΠΟΕΛ, με το ξεκίνημα του αγώνα.

Η ομάδα του Αναστασίου προσπαθούσε να απειλήσει την εστία του Μπέλετς και ήταν αυτή που είχε την πρώτη τελική στον αγώνα. Στο 14ο λεπτό της αναμέτρησης ο Χαμάς δοκίμασε το σουτ με το δεξί, με την μπάλα να φεύγει εκτός.

Στο 19ο λεπτό του αγώνα ο Αλιούμ μετά από πολύ ωραία ενέργεια, έκανε την σέντρα και ο Στεπίνσκι έβαλε την προβολή, στέλνοντας την μπάλα λίγο έξω. Οι ποδοσφαιριστές της Ομόνοιας ζήτησαν πέναλτι για χέρι του Σούσιτς.

Η φάση ελέγχθηκε από το VAR και κάλεσε τον διαιτητή να την δει. Ο Ελβετός ρεφ δεν χρειάστηκε και πολύ, δίνοντας το πέναλτι για την Ομόνοια.

Ο Στεπίνσκι ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 0-1 για το τριφύλλι.

Στην συνέχεια ο ΑΠΟΕΛ προσπάθησε να απαντήσει άμεσα και να ισοφαρίσει πριν το ημίχρονο. Η ομάδα του Αναστασίου οπισθοχώρησε στον αγωνιστικό χώρο, με αποτέλεσμα οι ποδοσφαιριστές του ΑΠΟΕΛ να επιτίθονται περισσότερο.

Βρήκε κάποιες φάσεις η ομάδα του Σα Πίντο για να σκοράρει, ωστόσο δεν έγιναν οι σωστές τελικές και έτσι παρέμεινε το 0-1 μέχρι και την λήξη του ημιχρόνου.

Ο ΑΠΟΕΛ μπήκε στο 2ο ημίχρονο και ήθελε το γρήγορο γκολ για να κυνηγήσει την ανατροπή.

Μετά το 60ο λεπτό έβαλε αρκετή πίεση η ομάδα του Σα Πίντο και έψαχνε το γκολ της ισοφάρισης.

Στο 65ο λεπτό του αγώνα ο Δώνης έκανε την κεφαλιά, η μπάλα είχε πορεία προς τα δίκτυα του Φαμπιάνο, ωστόσο η μπάλα σταμάτησε πάνω στον Ντονγκαλά.

Τρία λεπτά μετά νέα καλή στιγμή για τον ΑΠΟΕΛ. Ο Ντονγκαλά έκανε το σουτ μπροστά από τον Φαμπιάνο με τον Βραζιλιάνο να αποκρούει, στη συνέχεια η μπάλα κατέληξε στον Ντάλσιο ο οποίος έκανε το σουτ αλλά ήταν άστοχο.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» δεν βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης και το 0-1 που διαμορφώθηκε από το 22ο λεπτό χάρη στο γκολ του Στεπίνσκι, παρέμεινε και η Ομόνοια πήρε σπουδαία νίκη.

To Live:

Τέλος αγώνα

90+4' Κίτρινη στον Μπασιρού για καθυστερήσεις.

Καθυστερήσεις 5 λεπτά

86' Λανγκ αντί του Μπεζούς.

84' Αλλαγή για την Ομόνοια. Κακουλλής στη θέση του Σίμιτς.

82' Αλλαγές για τον ΑΠΟΕΛ μέσα Μαιόλι, Σιπριάνο και Εφραίμ εκτός Μαρκίνιος, Τσεμπάκ και Σούσιτς.

79' Εκτέλεση φάουλ από τον Τσεμπάκ, απευθείας στα χέρια του Φαμπιάνο.

72' Ευκαιρία για την Ομόνοια. Πλασέ του Μπάκιτς από πλάγια θέση πέφτει ο Μπέλετς και μαζεύει την μπάλα.

71' Τριπλή αλλαγή για την Ομόνοια. Μέσα Σιπριάνο, Μπασιρού και Μπάκτις. Εκτός Χαμάς, Στεπίνσκι και Χαραλάμπους.

69' Κίτρινη στον Μάθιους.

68' Καλή στιγμή για τον ΑΠΟΕΛ. Ο Ντονγκαλά έκανε το σουτ μπροστά από τον Φαμπιάνο με τον Βραζιλιάνο να αποκρούει, στη συνέχεια η μπάλα κατέληξε στον Ντάλσιο ο οποίος έκανε το σουτ αλλά ήταν άστοχο.

65' Ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ. Κεφαλιά του Δώνη η μπάλα είχε πορεία προς τα δίκτυα του Φαμπιάνο, ωστόσο η μπάλα σταμάτησε πάνω στον Ντονγκαλά.

59' Καλό σουτ του Δώνη, μάζεψε ο Φαμπιάνο.

58' Κίτρινη στον Κουλιμπαλί.

57' Πλασέ του Μαρκίνιος από το ύψος της περιοχής, έφυγε πάνω από την εστία του Φαμπιάνο η μπάλα.

56' Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ. Δώνης στην θέση του Μεχρί.

51' Εκτελέστηκε πλασαριστά το κόρνερ από τον Μεχρί στον Ντονγκαλά, η μπάλα ξανά πίσω στον Ιρανό ο οποίος από πολύ πλάγια πήγε να αιφνιδιάσει τον Φαμπιάνο, αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από την εστία του Βραζιλιάνου.

50' Εκτέλεσε το φάουλ ο Μεχρί, με κεφαλιά σε κόρνερ ο Στεπίνσκι.

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

Τέλος ημιχρόνου

Καθυστερήσεις 4 λεπτά

41' Μακρινό σουτ του Ντάλσιο, δεν απείλησε ιδιαίτερα τον κίπερ της Ομόνοιας.

36' Κεφαλιά του Τομανέ, η μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια του Φαμπιάνο.

35' Καλή στιγμή για τον ΑΠΟΕΛ. Πολύ επικίνδυνο γύρισμα από τον Τσεμπάκ στην περιοχή, δεν βρέθηκε όμως κανείς στην πορεία της μπάλα.

33' Σέντρα του Ζεφτέ, κεφαλιά ο Μεχρί με την μπάλα να φεύγει πάνω από την εστία του Φαμπιάνο.

Αντίδραση από Σα Πίντο!

25' Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ. Μέσα ο Βιγιαφάνιες, εκτός ο Κονσταντίνοφ.

ΒΙΝΤΕΟ: Το πέναλτι του Στεπίνσκι και ο πανηγυρισμός του μπροστά στους ΑΠΟΕΛίστες

22' ΓΚΟΟΟΛ για την Ομόνοια και 0-1. Ο Στεπίνσκι ανέλαβε την εκτέλεση και ευστόχησε.

21' Πέναλτι για την Ομόνοια!

Το VAR κάλεσε τον διαιτητή να δεί την φάση σε on field review.

Εξετάζεται από το VAR η φάση.

Ζητάνε πέναλτι της Ομόνοιας για χέρι του Σούσιτς, μετά την προσπάθεια του Στεπίνσκι.

19' Καλή ενέργεια από τον Αλιούμ, έκανε την σέντρα και ο Στεπίνσκι έβαλε την προβολή, στέλνοντας την μπάλα λίγο έξω.

17' Σέντρα του Μάθιους, δεν μπόρεσε ο Στεπίνσκι και έφυγε απευθείας έξω η μπάλα.

15' Κίτρινη στον Κονσταντίνοφ.

14' Πρώτη τελική στον αγώνα. Ο Χαμάς έκανε το σουτ με το δεξί μέσα από την περιοχή, έξω η μπάλα.

8' Κόρνερ για τον ΑΠΟΕΛ. Εκτέλεσε ο Ζέφτε, απομάκρυνε σε πλάγιο η άμυνα της Ομόνοιας.

4' Εκτέλεσε ο Χαμάς, περνάει απευθείας έξω η μπάλα.

3' Κόρνερ για την Ομόνοια, εκτέλεσε ο Μπέζους, απομακρύνει δύσκολα σε νέο κόρνερ ο Μπέλετς.

Γεμίζουν το ΓΣΠ οι ΑΠΟΕΛίστες – Αναμένεται να ξεπεράσουν τις 15 χιλιάδες!