Η Ομόνοια πήρε σπουδαία νίκη για την 1η αγωνιστική των πλέι-οφ, αφού επικράτησε εκτός έδρας με 2-1 του Άρη.

Για το τριφύλλι σκόραραν οι Μπεζούς και Σεμέδο, ενώ για την Λεμεσιανή ομάδα ο Γκομίς!

Με την έναρξη του αγώνα ο Άρης ήταν αυτός που μπήκε καλύτερα και έψαξε το πρώτο γκολ στον αγώνα.

Βρήκε κάποιες ευκαιρίες στο πρώτο 20λεπτο, αλλά ο Φαμπιάνο ήταν έτοιμος και κράτησε το 0-0.

Ο Άρης έκανε το 1-0 στο 24', ωστόσο με παρέμβαση του VAR ακυρώθηκε το γκολ της Λεμεσιανής ομάδας.

Μετά από έλεγχο της φάσης από το VAR, ο Γκομίς ήταν σε θέση οφσαιντ. Κάλεσε τον Μενέλαο Αντωνίου να δει την φάση, ο οποίος έκρινε πως επηρέαζε την φάση ο Γκομίς και ακύρωσε το γκολ.

Πέντε λεπτά μετά ο VARίστας είδε χέρι του Γιαγκό στην περιοχή και κάλεσε τον Κύπριο ρεφ να το δει. Ο Μενέλαος υπέδειξε το πέναλτι για τους πράσινους.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μπεζούς και νίκησε τον Βανά για το 0-1 στο 30ο λεπτό.

Στο 35' η Ομόνοια βρήκε και δεύτερο γκολ με τον Σεμέδο. Ωραία ενέργεια από τον Χαραλάμπους, έδωσε στην περιοχής στον αμαρκάριστο Σεμέδο, ο οποίος έκανε το πλάσε με το αριστερό, αλλά ο Βανά του έκλεισε το πεδίο και απόκρουσε ασταθώς την μπάλα, η οποία στρώθηκε πάλι στον Σεμέδο και με σουτ με το δεξί, την έστειλε στα δίχτυα.

Ο Άρης κατάφερε να μειώσει πριν την λήξη του ημίχρονου. Συγκεκριμένα στο 45+4, με γκολ του Γκομίς έκανε το 1-2. Ο Καζού εκτέλεσε το κόρνερ, η μπάλα δεν απομακρύνθηκε από την άμυνα της Ομόνοιας και ο Γκομίς από πολύ καλή θέση, έκανε την κεφαλιά και νίκησε τον Φαμπιάνο.

Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, καμία ομάδα δεν κατάφερε να απειλήσει για να σκοράρει.

Πρώτη καλή φάση ήρθε στο 62ο λεπτό και ήταν για τον Άρη. Σέντρα του Μαγιαμπέλα από δεξιά, ο Κοκόριν από καλή θέση έκανε την κεφαλιά, αλλά έστειλε την μπάλα πάνω από την εστία του Φαμπιάνο.

Στο 66ο λεπτό ο Άρης σκόραρε με τον Γκομίς, ωστόσο ο επιθετικός του Άρη ήταν σε θέση οφσαιντ και ακυρώθηκε το γκολ.

Η Ομόνοια οπισθοχώρησε στο γήπεδο και προσπάθησε να διαφυλάξει το υπέρ της αποτέλεσμα.

Ο Άρης πίεζε και έψαχνε το γκολ της ισοφάρισης.

Το LIVE:

Τέλος αγώνα

90+6 Κίτρινη στον Κασάμα.

90+4 Κόρνερ για τον Άρη, στην περιοχή της Ομόνοιας και ο Βανά.

Καθυστερήσεις 8 λεπτά

88' Ζόκε εκτός, μέσα ο Σπόλιαριτς.

87' Κασάμα αντί του Χαραλάμπους.

82' Διπλή ευκαιρία για τον Άρη για να ισοφαρίσει. Αρχικά το σουτ του Μπένγκστον έδιωξε ο Φαμπιάνο και στη συνέχεια της φάσης ο Γκομίς έστειλε έξω τη μπάλα.

Πρόβλημα για Σιπριάνο…

80' Διπλή αλλαγή για την Ομόνοια. Μέσα Λαγκ και Χαμάς, εκτός Σιπριάνο και Σεμέδο.

76' Ο Κακουλλής είχε τις προϋποθέσεις να απειλήσει στην αντεπίθεση για την Ομόνοια, αλλά τον πρόλαβε ο Μαγιαμπέλα.

76' Κίτρινη στον Χαραλάμπους.

68' Διπλή αλλαγή για την Ομόνοια. Μέσα Φράνσον και Μίλετιτς, εκτός Μπεζούς και Μάθιους.

ΑΚΥΡΩΝΕΤΑΙ ΤΟ ΓΚΟΛ. Ο επιθετικός του Άρη ήταν σε θέση οφσαιντ και παραμένει το 1-2!

66' ΓΚΟΟΛ για τον Άρη και 2-2. Ο Γκομίς σκοράρει και ισοφαρίζει για την Λεμεσιανή ομάδα!

63' Δυνατό αλλά άστοχο σουτ του Μπέγκστον από το ύψος της περιοχής.

62' Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη. Σέντρα του Μαγιαμπέλα από δεξιά, ο Κοκόριν από καλή θέση έκανε την κεφαλιά, αλλά έστειλε την μπάλα πάνω από την εστία του Φαμπιάνο.

60' Σαβό στην θέση του Νίκολιτς.

49' Άστοχο σουτ του Γιαγκό.

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

Διπλή αλλαγή για τον Άρη. Μέσα Μαγιαμπέλα και Μπένγκστον, εκτός Μοντνόρ και Σεμέδο.

Τα στατιστικά του ημιχρόνου

Τέλος ημιχρόνου

45+4 ΓΚΟΟΛ για τον Άρη και 1-2. Ο Καζού εκτέλεσε το κόρνερ, η μπάλα δεν απομακρύνθηκε από την άμυνα της Ομόνοιας και ο Γκομίς από πολύ καλή θέση, έκανε την κεφαλιά και νίκησε τον Φαμπιάνο.

Καθυστερήσεις 5 λεπτά

35' ΓΚΟΟΟΛ για την Ομόνοια και 0-2. Ωραία ενέργεια από τον Χαραλάμπους, έδωσε στην περιοχής στον αμαρκάριστο Σεμέδο, ο οποίος έκανε το πλάσε με το αριστερό, αλλά ο Βανά του έκλεισε το πεδίο και απόκρουσε ασταθώς την μπάλα, η οποία στρώθηκε πάλι στον Σεμέδο και με σουτ με το δεξί, την έστειλε στα δίχτυα.

33' Σουτ του Σεμέδο από δεξιά, ο Φαμπιάνο διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

30' ΓΚΟΟΟΛ για την Ομόνοια και 0-1. Ο Μπεζούς ευστόχησε και άνοιξε το σκορ για τους πράσινους.

29' Πέναλτι για την Ομόνοια, μετά από παρέμβαση του VAR! Ο Κακουλλής έκανε την κεφαλιά και η μπάλα κτύπησε στο χέρι του Γιαγκό.

Ακυρώνεται το γκολ για οφσαιντ στον Γκομίς στην αρχή της φάσης, με τον διαιτητή να κρίνει ότι επηρέαζε την φάση.

Γίνεται έλεγχος του γκολ από το VAR.

24' ΓΚΟΟΛ για τον Άρη και 1-0. Μακρινή μπαλιά με στόχο τον Γκομίς, ο Φαμπιάνο βγήκε στα ώρια της περιοχής και έδιωξε, ωστόσο συγκρούστηκε με τον Παναγιώτου και δεν μπόρεσε να συγκρατήσει την μπάλα. Ο Κοκόριν ήρθε από πίσω και με πλάσε, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

23' Ο Μοντνόρ κατέβασε την μπάλα μετά από σέντρα του Σεμέδο, παρά την πίεση του Αλιούμ, γύρισε και έκανε το σουτ, με τον Φαμπιάνο να αποκρούει.

19' Ελευθερώθηκε ωραία και έκανε το σουτ εκτός περιοχής ο Χαραλάμπους, κόντραρε η μπάλα και πήγε σε κόρνερ για την Ομόνοια.

13' Σουτ του Κοκόριν από το ύψος της περιοχής, η μπάλα έφυγε πολύ ψηλά.

10' Μόνος στο δεύτερο δοκάρι ο Σεμέδο, έκανε την κεφαλιά-πάσα αλλά δεν βρήκε συμπαίκτη του.

7' Πολύ ωραία κάθετη πάσα του Μπεζούς στον Σεμέδο ο οποίος δεν πρόλαβε τη μπάλα.

5' Απευθείας εκτέλεση του κόρνερ από τον Καζού, με δυσκολία σε νέο κόρνερ ο Φαμπιάνο.

5' Πρώτη φάση στον αγώνα, ο Σεμέδο από πλάγια θέση έκανε το σουτ, αλλά ο Σιπρίανο πρόλαβε να τον κλείσει και η μπάλα κτύπησε στον Βραζιλιάνο και πήγε σε κόρνερ.

«Άρπαξε» την ευκαιρία και έβγαλε σέλφι με Φαμπιάνο (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ)

Δηλώσεις Δημητρίου: «Η διοίκηση περιμένει να δει την ομάδα να διεκδικεί μέχρι τέλους»