Με ένα γκολ του Κονσταντίνοφ στο 62' ο ΑΠΟΕΛ πήρε δύσκολη και σημαντική εκτός έδρας νίκη με 1-0 κόντρα στη Δόξα. Δοκάρι είχαν οι γηπεδούχοι στο 45+3' με τον Χάνι.

Οι γαλαζοκίτρινοι δυσκολεύτηκαν να διασπάσουν την πολύ καλά οργανωμένη αμυντική γραμμή της Δόξας όμως στο τέλος έφυγαν με το διπλό μέσα από μια στημένη φάση και μπαίνουν στα πλέι-οφ με διαφορά 3 πόντων από τον δεύτερο Άρη. Παραμένει στον πάτο της βαθμολογίας η Δόξα που πάλεψε το παιχνίδι όμως στο τέλος δεν πήρε κάποιο βαθμολογικό κέρδος.

Ο ΑΠΟΕΛ μπήκε με διάθεση να σκοράρει νωρίς και μόλις στο 2ο λεπτό απείλησε με τον Βιγιαφάνες, όμως το σουτ του Αργεντινού από καλή θέση στην περιοχή πέρασε έξω.

Μετά την πρώτη ευκαιρία η Δόξα βρήκε τα πατήματα της στο αμυντικό κομμάτι και κράτησε μακριά τους γαλαζοκίτρινους από την εστία του Κυριάκου.

Δύο μακρινά σουτ των Ντβάλι και Μεχρί ήταν οι καλύτερες ευκαιρίες για τους φιλοξενούμενους ενώ η Δόξα ήταν αυτή που έφτασε πιο κοντά στο γκολ πριν το ημίχρονο όμως το σουτ του Χάνι στο 45+3' σταμάτησε στο δοκάρι!

Στην επανάληψη ο Σα Πίντο έριξε στο ματς τους Ντονγκαλά, Εφραίμ και Τομανέ, ο ΑΠΟΕΛ είχε την κατοχή όμως δυσκολευόταν πολύ να φτιάξει φάσεις.

Στο 60' η Δόξα απείλησε με το σουτ του Ναμπί που πέρασε έξω και τελικά δύο λεπτά αργότερα οι γαλαζοκίτρινοι βρήκαν το γκολ από στημένη φάση. Ο Εφραίμ εκτέλεσε φάουλ από αριστερά, ο Κονσταντίνοφ έπιασε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα για το 0-1!

Στο 69ο λεπτό ο Εφραίμ με δυνατό σουτ απείλησεγια το 0-2 όμως ο Κυριάκου έκανε δύσκολη απόκρουση σε κόρνερ.

Στο τελευταίο τέταρτο η Δόξα κέρδισε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, πήρε πρωτοβουλίες όμως δεν κατάφερε να γίνει ιδιαίτερα απειλητική και οι γαλαζοκίτρινοι πήραν το διπλό.

Το Live:

4 ΛΕΠΤΑ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΕΙΣ

86' Προσπαθεί να γίνει πιο απειλητική η Δόξα όμως δεν δίνει δικαιώματα ο ΑΠΟΕΛ

77' Ο Τάντι μπήκε στην περιοχή του ΑΠΟΕΛ από δεξιά και έκανε το γύρισμα με τον Ντβάλι να διώχνει σωτήρια σε κόρνερ

69' Δυνατό σουτ από τον Εφραίμ, ο Κυριάκου πέφτει στη γωνία και διώχνει σε κόρνερ

67' Τελικά το γκολ πιστώθηκε στον Κονσταντίνοφ, σύμφωνα με την ενημέρωση

64' Κίτρινη στον Τρούγιτς

Ο Εφραίμ εκτέλεσε φάουλ από αριστερά, ο Κονσταντίνοφ έπιασε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι με την μπάλα να βρίσκει στον Ντβάλι και να καταλήγει στα δίχτυα.

62' ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ! Ελέγχεται η φάση από το VAR, μετράει το γκολ!

60' Απειλεί η Δόξα με τον Ναμπί που μπήκε στην περιοχή του ΑΠΟΕΛ και έκανε το σουτ όμως η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Μπέλετς

57' Άλλες δύο αλλαγές από Σα Πίντο. Μέσα οι Τομανέ και Εφραίμ, έξω οι Δώνης και Βιγιαφάνες

Αλλαγή και για τη Δόξα. Μέσα ο Ασάντε, έξω ο Χάνι

56' Ο Κβιλιτάια μπήκε στην περιοχή όμως το πλασέ του υπό πίεση πέρασε εκτός

46' Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ. Έξω ο Μαρκίνιος, μέσα ο Ντονγκαλά

ΕΝΑΡΞΗ Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

45+3' ΔΟΚΑΡΙ για τη Δόξα! Ο Χάνι έφυγε στην κόντρα και δοκίμασε δυνατό πλασέ από το ύψος της περιοχής με την μπάλα να σταματά στο δοκάρι

45+1' Μακρινό σουτ του Ντβάλι, δύσκολη απόκρουση από τον Κυριάκου

40' Ο Ναμπί εκτέλεσε φάουλ και ο Μπέλετς απέκρουσε

29' Δυνατό σουτ του Μεχρί, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια

23' Αναγκαστική αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ. Εκτός ο Κρέσπο, μέσα ο Σατσιάς

14' Κρατάει μπάλα ο ΑΠΟΕΛ όμως πέρα από τη φάση του 2ου λεπτού δεν βρήκε άλλους χώρους για να απειλήσει

7' Απειλεί η Δόξα με την μπαλιά του Ναμπί από αριστερά να περνάει από όλους και να φεύγει λίγο έξω

2' Ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ! Ο Βιγιαφάνιες από καλέ θέση μέσα στην περιοχή έστειλε την μπάλα πάνω από την εστία του Κυριάκου

19:00 - ΕΝΑΡΞΗ Α' ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

Ενδεκάδες:

Δόξα (Πετράκης): Κυριάκου, Τάντι, Αντωνιάδης, Πούριτς, Προβυδάκης, Φοφανά, Τραϊτσέφσκι, Ναμπί, Βελκόφσκι, Τρούγιτς, Χάνι.

Στον πάγκο: Δημοσθένους, Σκόγκλουντ, Ε. Κυριάκου, Χ. Κυριάκου, Μοάνγκνα, Ασάντε.

ΑΠΟΕΛ (Σα Πίντο): Μπέλετς, Ζέφτε, Ντβάλι, Κρέσπο, Σούσιτς, Κοσταντίνοφ, Βιγιαφάνιες, Μεχρί, Μαρκίνιος, Δώνης, Κβιλιτάια.

Στον πάγκο: Κίττος, Σιπριάνο, Καραμανώλης, Εφραίμ, Γουίλσον, Μαϊόλι, Σατσιάς, Ντάλσιο, Τομανέ, Πολυκάρπου, Σαρφό, Ντογκαλά.

Διαιτητής: Φελλάς Κωνσταντίνος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής Όμηρος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Λαζάρου Ιωάννης