Χωρίς να... ιδρώσει ο Άρης, έκανε επίδειξη δύναμης κόντρα στην ΑΕΛ, την οποία συνέτριψε με 4-0 στο «Αλφαμέγα» στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής και ανέβηκε στους 56 βαθμούς, παραμένοντας στη 2η θέση και στο -3 από τον πρωτοπόρο ΑΠΟΕΛ που κέρδισε δύσκολα τη Δόξα με 0-1.

Από την άλλη, η ΑΕΛ η οποία αγωνίστηκε με πολλές αλλαγές στη συνθέση της λόγω του αγώνα κυπέλλου της ερχόμενης Τετάρτης, παρέμεινε στους 30 πόντους και στην 9η θέση.

Ο Άρης μπήκε... φουριόζος στο ματς και «καθάρισε» τη νίκη στο πι και φι, σκοράροντας τρία γκολ στα πρώτα 9 λεπτά (!), με δύο του Κοκόριν και ένα του Καζού, με τον Γκομίς να γράφει στο 31΄ το 4-0 και να έχει και ευκαιρίες για μεγαλύτερο σκορ, απέναντι σε μία ΑΕΛ που τα είχε χαμένα και δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο του πρώτου ημίχρονου να βγάλει αντίδραση.

Στην επανάληψη, η ομάδα του Σπιλέφσκι μπήκε δυνατά στα πρώτα λεπτά χάνοντας ευκαιρίες για το 5-0, αλλά στη συνέχεια έριξε ταχύτητα και έκανε διαχείριση του προβαδίσματος της, χωρίς να απειλείται από την ΑΕΛ που απλά περίμενε να... τελειώσει ο εφιάλτης χωρίς να αυξηθεί ο δείκτης του σκορ.

Οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν το ματς με δέκα παίκτες, λόγω των αποβολών των Μπράουν και Μαρς στο 81΄.

Η LIVE ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

81΄ Σύρραξη μεταξύ των παικτών των δύο ομάδων και αποβάλλονται οι Μαρς και Μπράουν! Ο Μαρς έκανε σκληρό φάουλ στον παίκτη του Άρη, ο οποίος αντέδρασε έντονα και ο διαιτητής έστειλε και τους δύο στα αποδυτήρια με απευθείας κόκκινη κάρτα...

80΄ Σουτ από τον Γκομίς, αποκρούει ο Ολιβέιρα, σουτ από τον Δημητρίου, με τον Μπάστο να διώχνει την μπάλα λίγο πριν καταλήξει στα δίχτυα.

73΄ Κίτρινη στον Μοντνόρ.

51΄ Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη. Ο Νίκολιτς βρέθηκε τετ α τετ με τον Ολιβέιρα, όμως ο τερματοφύλακας της ΑΕΛ απέκρουσε σωτήρια με τα πόδια.

50΄ Κίτρινη κάρτα στον Μπρόρσον για πάτημα στον Μεντόγεβιτς.

49΄ Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη για το... 5-0. Ο Σεμέδο πλάσαρε τον Ολιβέιρα, όμως η μπάλα πέρασε δίπλα από το κάθετο δοκάρι.

47΄ Κίτρινη κάρτα στον Σέρνιτς.

ΝΤΡΟΠΙΑΣΤΙΚΗ εμφάνιση από τους παίκτες της ΑΕΛ στο Α' ημίχρονο

39΄ Σουτ του Σεμέδο εντός περιοχή, η μπάλα κοντράρει και καταλήγει κόρνερ, το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο.

34΄ Πλασέ από τον Γκομίς, αποκρούει ο Ολιβέιρα.

32΄ Σουτ του Μοντνόρ από πολύ κοντά, πάνω από τα δοκάρια.

31΄ Διασυρμός για ΑΕΛ, τέταρτο γκολ για τον Άρη, αυτή τη φορά με τον Γκομίς, ο οποίος πήρε το... «ριμπάουντ» και σκόραρε, έπειτα από ασταθή απόκρουση του Ολιβέιρα σε σουτ του Μοντνόρ.

24΄ Νέο σουτ του Μπράουν από το ύψος της περιοχής, μπλοκάρει ο Ολιβέιρα.

19΄ Μακρινό σουτ του Μπράουν, η μπάλα άουτ.

15΄ Ευκαιρία για την ΑΕΛ. Σουτ από τον Ανδρέου, η μπάλα δίπλα από το κάθετο δοκάρι.

14΄ Κίτρινη κάρτα στον Μάτισικ.

Λίγο ήθελε να σπάσει το ΡΕΚΟΡ του πιο γρήγορου γκολ ο Κοκόριν! (ΒΙΝΤΕΟ)

Και άλλο ΓΚΟΛ για τους «πράσινους», αυτή τη φορά με τον Καζού, ο οποίος με πλασέ έπειτα από γύρισμα του Σεμέδο, έγραψε το 3-0!

ΓΚΟΛ ξανά για τον Άρη και πάλι με τον Κοκόριν, ο οποίος έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Ντε Λούκας και κατέληξε στα δίχτυα για το 2-0!

ΓΚΟΟΟΛΛ για τον Άρη! Σκόρερ ο Κοκόριν με πλασέ στα... 12 δευτερόλεπτα μετά τη σέντρα και 1-0!

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 14΄ Μάτισικ, 50΄ Μπρόρσον, 73΄ Μοντνόρ / 47΄ Σέρνιτς.

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 81΄ Μπράουν (απευθείας) / 81΄ Μαρς (απευθείας)

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Άρης (Σπιλέφσκι): Άλβες, Μπράουν, Μουσούντα (59΄ Ζόκε), Μπρόρσον, Καζού (70΄ Δημητρίου), Μάτισικ, Νίκολιτς, Μοντνόρ (75΄ Μαγιαμπέλα), Γκομίς, Κοκόριν (70΄ Σουμάνσκι), Σεμέδο.

Στον πάγκο: Σωφρονίου, Ζάντρο, Σπόλιαριτς, Λουκουμπάρ, Μαγιαμπέλα.

ΑΕΛ (Γαρπόζης): Ολιβέιρα, Φραντζής (74΄ Σιλβέστρος), Ντε λούκας (74΄ Φιλίποβιτς), Μπάστο, Κάνο, Μεντόγεβιτς (56΄ Γερολέμου), Μαρς, Σέρνιτς (65΄ Νεοφύτου), Μορέιρα, Ανδρέου (65΄ Μόρσεϊ), Μπεραχίνο.

Στον πάγκο: Ανέστης, Παπαφώτης, Μεντόζα, Μακρής, Τζάλμα, Κα, Ντέγοεστ.

Διαιτητής: Massimi Luca
Α' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος