Καθάρισε στο δεύτερο ημίχρονο την Καρμιώτισσα ο ΑΠΟΕΛ και επικράτησε με το άνετο 4-1 και πλέον βλέπει το ντέρμπι με ΑΕΚ!

Ο Ντάλσιο σκόραρε δις (34', 54') και οι Σατσιάς (49') και Κονσταντίνοφ (71') πέτυχαν τα άλλα δύο γκολ, ενώ ο Μεχρί έκανε ντεμπούτο με ασίστ αφού σέρβιρε το 4-1. Για την Καρμιώτισσα ισοφάρισε προσωρινά ο Κατσαντώνης στο 37', με την ομάδα των Πολεμιδιών να είναι ανταγωνιστική μόνο στο πρώτο ημίχρονο.

Η εικόνα του αγώνα

Μέτριο το θέαμα στο πρώτο ημίωρο του αγώνα με την Καρμιώτισσα να πιέζει ψηλά τον ΑΠΟΕΛ και να μην αφήνει τους γαλαζοκίτρινους να κάνουν το γνωστό τους παιχνίδι.

Η ομάδα της Λευκωσίας απείλησε πρώτα στο 20' μετά από κομπίνα σε κόρνερ και δυνατό σουτ του Μαρκίνιος και τελικά στο 34' ο Ντάλσιο με υπέροχο πλασέ έξω από την περιοχή άνοιξε το σκορ.

Η απάντηση της Καρμιώτισσας ήταν σχεδόν άμεση αφού στο 37' μετά από αδράνεια στην άμυνα του ΑΠΟΕΛ ο Κατσαντώνης ισοφάρισε.

Το 1-1 ήταν το σκορ ημιχρόνου όμως με την έναρξη της επανάληψης ο ΑΠΟΕΛ καθάρισε το ματς. Στο 49ο λεπτό με υποδειγματική επίθεση από αριστερά ο Σούσιτς έκανε την μπαλιά, ο Βιγιαφάνιες άφησε την μπάλα κάτω από τα πόδια και ο Σατσιάς με δυνατό σουτ έγραψε το 2-1.

Πέντε λεπτά μετά, στο 54', ο Μαρκίνιος συνδυάστηκε υπέροχα με Ντάλσιο, ο οποίος με κοντινό πλασέ σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και το 3-1.

Στο 65' ο Μεχρί έκανε ντεμπούτο με τη φανέλα του ΑΠΟΕΛ και 6 λεπτά μετά σέρβιρε με ωραία μπαλιά από δεξιά το 4-1 στον Κονσταντίνοφ, ο οποίος σκόραρε με δυνατή κεφαλιά.

Οι γαλαζοκίτρινοι προσπάθησαν και για 5ο γκολ όμως βρήκαν μπροστά τους τον Άντος και το 4-1 παρέμεινε μέχρι τέλους.

LIVE:

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ

3 λεπτά καθυστερήσεις

84' Πλασέ του Δώνη, ο Άντος με τα πόδια διώχνει σε κόρνερ

82' Ωραία εκτέλεση φάουλ του Τσεμπάκ, εντυπωσιακή απόκρουση του Άντος σε κόρνερ

71' ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ με Κονσταντίνοφ! Ο Μεχρί έκανε ωραία και γλυκιά μπαλιά από δεξιά και ο Κονσταντίνοφ με δυνατή κεφαλιά σκόραρε

65' Αλλαγές από Ντομίνγκεζ. Έξω Τομανέ και Βιγιαφάνες, μέσα Κβιλιτάια και ο Μεχρί που κάνει ντεμπούτο

58' Αλλαγές από Χαραλάμπους. Έξω οι Σουκ και Ντούμπια, μέσα οι Χαραλάμπους και Ψύχας

54' ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ με Ντάλσιο! Ωραία συνεργασία με Μαρκίνιος και ο Ντάλσιο από τη μικρή περιοχή με πλασέ σκόραρε το δεύτερο προσωπικό του γκολ

49' ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ με τον Σατσιά και 2-1! Ωραία ανάπτυξη του ΑΠΟΕΛ από αριστερά, ο Σατσιάς βρέθηκε μόνος στην περιοχή από δεξιά και με δυνατό σουτ σκόραρε

ΕΝΑΡΞΗ Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

45' Ο Ντάλσιο μόνος απέναντι στον Άντος, νικητής ο πορτιέρο της Καρμιώτισσας

5 λεπτά καθυστερήσεις

37' ΓΚΟΛ για την Καρμιώτισσα! Ο Κατσαντώνης ισοφαρίζει για την Καρμιώτισσα με κοντινό πλασέ μετά από λάθος του Ντάλσιο

34' ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ με Ντάλσιο! Ο μέσος του ΑΠΟΕΛ με υπέροχο πλασέ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία του Άντος

32' Μικρή διακοπή λόγω τραυματισμού του Μαρκίνιος από το τάκλιν του Ντούμπια. Διαμαρτυρίες και για κόκκινη από τον πάγκο του ΑΠΟΕΛ

31' Κίτρινη στον Ντούμπια

28' Απειλεί ο ΑΠΟΕΛ με την κεφαλιά του Τομανέ να περνάει λίγο έξω

27' Άστοχο σουτ από τον Ντονγκαλά

20' Ευκαιρία για ΑΠΟΕΛ! Ο Βιγιαφάνιες εκτέλεσε συρτά το κόρνερ και ο Μαρκίνιος έκανε το δυνατό σουτ όμως ο Σουκ έδιωξε σωτήρια με το κεφάλι

17' Πρώτη τελική στο ματς! Ο Ρόσι έκανε το πλασέ μέσα από την περιοχή του ΑΠΟΕΛ, ο Μπέλετς μάζεψε σταθερά.

14' Ο ΑΠΟΕΛ πήρε τον έλεγχο του ματς όμως δεν έφτιαξε ακόμη τη μεγάλη ευκαιρία

7' Φωνές για χέρι και πέναλτι από την Καρμιώτισσα, η φάση ελέγχθηκε από το VAR και ο ρεφ έδειξε να συνεχιστεί το ματς

6' Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά, χωρίς κάποια καλή φάση

ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Πέτροβιτς, Ντβάλι, Βιγιαφάνιες, Σούσιτς, Σατσιάς, Ντάλσιο, Τομανέ, Μαρκίνιος, Κοσταντίνοφ, Ντογκαλά.

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Κίττος,Καραμανώλης, Εφραίμ, Γουίλσον, Κβιλιτάια, Τσεμπάκ, Καττιρτζής, Πολυκάρπου, Σαρφό, Μεχρί, Δώνης.

Καρμιώτισσα: Άντος, Ντούμπια, Θεοδώρου, Ρόσι, Γκρατινάρου, Χριστοφόρου, Αγγελή, Κατσαντώνης, Κοβάσεβιτς, Σουκ, Πάβλοβετς.

Στον πάγκο: Σπόλιαριτς, Βιολάρης, Μελετίου, Μαλόνε, Μιχαήλ, Τσουκαλάς, Χαραλάμπους, Γκριπάνικ, Ταβελούδης Ματθαίου, Ψύχας.

Διαιτητής: Σολωμού Δημήτρης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Πέτρου Πέτρος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Ιακώβου Χαράλαμπος
4ος Διαιτητής: Αντωνίου Μάριος