Μία ΑΕΛ από τα... παλιά, κυριάρχησε απέναντι στη Νέα Σαλαμίνα στο στάδιο «Αλφαμέγα», επικράτησε με 3-1 και έχασε ευκαιρίες για περισσότερα γκολ, στέλνοντας ενθαρρυντικά μηνύματα στον κόσμο της ενόψει της συνέχειας στο ντεμπούτο του Γαρπόζη!

Δύο γκολ για τους «κίτρινους» πέτυχε ο νεοφερμένος Μίντσεφ που αγωνίστηκε για πρώτη φορά βασικός και ένα ο Μεντόγεβιτς στο εκρηκτικό... εντεκάλεπτο (12΄-23΄) τους, ενώ για την ομάδα της Αμμοχώστου που έκανε κακή εμφάνιση και υστέρησε σε όλες τις γραμμές, σκόραρε ο Φερνάντες στο 15΄ που μείωσε προσωρινά σε 2-1.

Με αυτή τη νίκη που ήταν η πρώτη μετά το παιχνίδι με την ΑΕΖ στις 17 Δεκεμβρίου, η ΑΕΛ ανέβηκε στους 23 πόντους και απομακρύνθηκε από την επικίνδυνη ζώνη, αλλά με τέτοιες εμφανίσεις, δεν υπάρχει περίπτωση να μπλέξει σε περιπέτειες, ενώ η Νέα Σαλαμίνα με την ήττα της, έμεινε στους 31 πόντους και εξανέμισε ουσιαστικά τις πιθανότητες της για μία θέση στην εξάδα.

Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Στο πρώτο ημίχρονο, έγινε ένα... τρελό ματς, με τέσσερα γκολ σε διάστημα 11 λεπτών, από το 12΄ μέχρι το 23΄, με την ΑΕΛ να σημειώνει τρία γκολ, έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μίντσεφ που σκόραρε δις, ενώ είχε και ένα ακυρωθέν τέρμα για οφσάιντ στο 43΄!

Οι «γαλαζοκίτρινοι» έκαναν την καλύτερη φετινή τους εμφάνιση στο πρώτο μέρος, ήταν ιδιαίτερα αποτελεσματικοί με καλή κυκλοφορία μπάλας και με αυτοπεποίθηση, ενώ είχαν ευκαιρίες με τους Μακρή και Παπαφώτη για να πετύχουν και άλλο γκολ.

Από την άλλη, η Νέα Σαλαμίνα μπήκε δυνατά στο ματς, είχε δύο ευκαιρίες στο δίλεπτο 3΄-4΄, όμως στη συνέχεια έδειξε να... αιφνιδιάζεται από την απόδοση της ΑΕΛ και βρέθηκε στο καναβάτσο. Προσπάθησε να βγάλει αντίδραση μετά το 3-1, αλλά χωρίς αποτέλεσμα, αφού δεν κατάφερε να απειλήσει την αντίπαλη εστία.

Στην επανάληψη, η ΑΕΛ συνέχισε να ελέγχει το παιχνίδι και να είναι καλύτερη από τη Νέα Σαλαμίνα, χάνοντας αρκετές ευκαιρίες για να αυξήσει τον δείκτη του σκορ.

Το 4-1 δεν ήρθε, αλλά δεν ανησύχησε, αφού η ομάδα της Αμμοχώστου δεν μπόρεσε να βγάλει αντίδραση, παρά μόνο στο τελευταίο δεκάλεπτο, όπου είχε δύο ευκαιρίες για να μειώσει σε 3-2 και να δώσει νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι στα τελευταία λεπτά.

Η LIVE ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

88΄ Σουτ του Παπαγεωργίου, μπλοκάρει ο Ανέστη.

86΄ Δυνατό σουτ του Νάρσινγκ από το ύψος της περιοχής, η μπάλα άουτ.

71΄ Σουτ από τον Μεντόγιεβιτς, μπλοκάρει ο Μελίσσας.

66΄ Νέα ευκαιρία για την ΑΕΛ και πάλι με τον Μακρή που δεν τον θέλει η μπάλα! Έκανε το σουτ εντός περιοχής, με την μπάλα να κοντράρει στον Κατσικά και να καταλήγει κόρνερ.

64΄ Διαγώνιο σουτ του Μακρή εντός περιοχής, η μπάλα έξω.

60΄ Κεφαλιά από τον Ντε Λούκας μετά την εκτέλεση του κόρνερ, απέκρουσε και πάλι ο Μελίσσας.

59΄ Τεράστια ευκαιρία για τη Λεμεσιανή ομάδα με τον Παπαφώτη, ο οποίος έκανε το πλασέ από πλάγια θέση εντός περιοχής, έδιωξε σε κόρνερ ο Μελίσσας!

53΄ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ. Ο Μόρσεϊ έκανε το σουτ, με την μπάλα να κτυπά στο κάθετο δοκάρι!

51΄ Κίτρινη στον Ντιακιτέ.

45΄+7΄ Κίτρινη στον Φραντζή.

45΄+3΄ Κίτρινη στον Μπεχαράνο.

45΄ Έξι τα λεπτά των καθυστερήσεων.

43΄ Ο Μίντσεφ σκόραρε ξανά, αλλά το VAR ακύρωσε το γκολ για οφσάιντ στο ξεκίνημα της φάσης! Χάθηκε η ευκαιρία για τον Βούλγαρο για ένα εντυπωσιακό χατ-τρικ πριν λήξει το ημίχρονο!

41΄ Κίτρινη στον Βίκτωρος για φάουλ.

38΄ Άστοχο σουτ από τον Μιγκελίτο.

31΄ Σουτ από τον Παπαφώτη, λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

24΄ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ με τον Μακρή, ο οποίος σούταρε από καλή θέση, η μπάλα άουτ.

23΄ ΓΚΟΟΟΛΛ για την ΑΕΛ με τον Μίντσεφ, ο οποίος σκοράρει με καρφωτή κεφαλιά, μετά από σέντρα του Μόρσεϊ!

15΄ «Βροχή» τα γκολ στο «Αλφαμέγα»! Αυτή τη φορά σκοράρει η Νέα Σαλαμίνα με τον Φερνάντες που μειώνει σε 2-1!

13΄ ΓΚΟΛ και πάλι για την ΑΕΛ, 2-0! Σκόρερ ο Μίντσεφ με κεφαλιά, μετά από σέντρα του Μακρή!

12΄ ΓΚΟΟΟΛΛ για την ΑΕΛ με δυνατό σουτ του Μεντόγεβιτς εντός περιοχής, 1-0!

11΄ Δυνατό σουτ του Μεντόζα από καλή θέση, η μπάλα κοντράρει και απομακρύνεται.

Κεφαλιά του Ντιακιτέ από την εκτέλεση κόρνερ, απέκρουσε και πάλι ο Ανέστη.

Ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα. Ο Φερνάντες έκανε το πλασέ από καλή θέση, έδιωξε σε κορνερ ο Ανέστη.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 45΄+7΄ Φραντζής / 41΄ Βίκτωρος, 45΄+3΄ Μπεχαράνο, 51΄ Ντιακιτέ.

ΑΕΛ (Γαρπόζης): Ανέστης, Φραντζής (46΄ Τσούκα), Φιλίποβιτς, Ντε Λούκας, Τζάλμα, Μεντόγεβιτς, Παπαφώτης, Μεντόζα (78΄ Γερολέμου), Μίντσεφ (82΄ Μπεραχίνο), Μόρσεϊ (78΄ Κα), Μακρής (89΄ Ανδρέου).

Στον πάγκο: Ολιβέιρα, Σέρνιτς, Μορέιρα, Σιλβέστρος, Κολιάς, Νεοφύτου, Γενεθλίου.

Νέα Σαλαμίνα (Χριστοδούλου): Μελίσσας, Σεργίου (46΄ Κονατέ), Βίκτωρος (46΄ Κατσικάς), Ντιακιτέ, Λέουκο, Μπεχαράνο (73΄ Κατσιάρης), Φράγκος (46΄ Ντουρμισάι), Μιγκελίτο, Γιάνγκα, Νάρσινγκ, Φερνάντες (67΄ Παπαγεωργίου).

Στον πάγκο: Κίσσας, Καλανίδης, Κουσμάνοβιτς, Σπυριδάκης, Χριστοδούλου, Κορομά.

Στάδιο: Αλφαμέγα
Διαιτητής: Χατζηγεωργίου Παναγιώτης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος