Η ΑΕΚ επικράτησε με 2-1 του Άρη με ανατροπή και ανέβηκε στους 23 βαθμούς.

Η Λεμεσιανή ομάδα προηγήθηκε στο 6ο με γκολ του Ουρόσεβιτς, η ΑΕΚ ισοφάρισε στο 57ο με τον Σολ από το σημείο του πέναλτι. Στο 75ο η ΑΕΚ έκανε το 2-1 με αυτογκόλ του Καζού.

Η εικόνα του αγώνα

Ο Άρης βρήκε γρήγορο γκολ στην Αρένα και από το 6ο λεπτό μπήκε σε θέση οδηγού. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Καζού, ο Ουρόσεβιτς πήρε την κεφαλιά και έκανε το 0-1. Από πλευράς ΑΕΚ είχαν έντονα παράπονα, καθώς διαφωνούσαν με το κόρνερ που δόθηκε στην Λεμεσιανή ομάδα.

Μετά και το γκολ του Άρη, η ομάδα του Μπεν Σιμόν ήταν αυτή που έλεγχε την αναμέτρηση και προσπαθούσε να βρει το γκολ της ισοφάρισης. Στο 11ο λεπτό έφθασε κοντά στο γκολ με τον Τόνγκια, να μην μπορεί να συνδεθεί με την παράλληλη σέντρα του Πονς και να χάνεται η ευκαιρία.

Η ΑΕΚ συνέχισε να γυροφέρνει την περιοχή του Βανά, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να απειλήσει ιδιαιτέρα τον κίπερ της Λεμεσιανής ομάδας.

Στο 31ο λεπτό ο Κοκόριν ο οποίος ήταν ήδη χρεωμένος με κάρτα, έκανε δυνατό μαρκάρισμα στον Ρομπέρζ και από πλευράς ΑΕΚ ζητούσαν την αποβολή του Ρώσσου. Ο Ελβετός διαιτητής δεν καταλόγισε φάουλ στην συγκεκριμένη φάση.

Στο 57ο λεπτό η ΑΕΚ κέρδισε πέναλτι, μετά από απρόσεκτο παίξιμο του Γκομίς στον Ρομπέρζ. Ο Σολ ανέλαβε την εκτέλεση, με τον Βανά να αποκρούει την εκτέλεση του Ισπανού. Μετά από παρέμβαση του VAR, δόθηκε επανάληψη του πέναλτι, καθώς ο Βανά δεν πατούσε την γραμμή. Ο Ισπανός ανέλαβε και πάλι την εκτέλεση, σκοράροντας αυτή την φορά και 1-1.

Στο 75ο λεπτό η ΑΕΚ γύρισε τον αγώνα με αυτογκόλ του Καζού. Ο Γκιούρτσο έκανε την συρτή σέντρα, ο Βραζιλιάνος έβαλε το πόδι για να ανακόψει την μπάλα, ωστόσο άθελα του έστειλα την μπάλα στα δίχτυα του Βανά.

Ο Άρης δεν κατάφερε να βγάλει ουσιαστική αντίδραση και η ΑΕΚ πήρε σπουδαία νίκη με 2-1.

Το Live:

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ

90+4 Κίτρινη στον Λέδες.

Καθυστερήσεις 5 λεπτά

90' Σουτ του Γκάμα εντός περιοχής, κοντράρει στον Καζού και πάει σε κόρνερ.

Τόσα εισιτήρια στην Αρένα!

84' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ. Τρισκόφσκι και Σάντσεζ, στις θέσεις των Γκαλιόλο και Φαράζ.

78' Αλλαγή για τον Άρη. Σαβό αντί του Μαγιαμπέλα.

Το γυρίζει η ΑΕΚ... με αυτογκόλ του Καζού (ΒΙΝΤΕΟ)

75' ΓΚΟΟΛ για την ΑΕΚ και 2-1. Ο Γκιούρτσο έκανε την συρτή σέντρα, ο Καζού έβαλε το πόδι για να ανακόψει την μπάλα, ωστόσο άθελα του έστειλα την μπάλα στα δίχτυα του Βανά.

74' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Λόπες αντί του Σόλ.

73' Διπλή αλλαγή για τον Άρη. Μέσα Μοντνόρ και Νίκολιτς, έξω Ζόκε και Μπένγκτσον.

65' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ. Μέσα Γκάμα και Γκιούρτσο, έξω Ντίμερς και Τόνγκια.

63' Κίτρινη στον Σολ.

59' Κίτρινη στον Ουρόσεβιτς.

58' Κόκκινη στον Σπιλέφσκι. Συνεχίζει χωρίς τον προπονητή του ο Άρης.

Αποκρούει το πέναλτι ο Βανά, επανάληψη από VAR και 1-1 με Σολ (ΒΙΝΤΕΟ)

57' ΓΚΟΟΟΛ για την ΑΕΚ και 1-1. Ο Σολ αυτή την φορά νίκησε τον Βανά και ισοφάρισε για την ΑΕΚ.

55' Ο Σολ ανέλαβε την εκτέλεση, ωστόσο ο Βανά κατάφερε να αποκρούσει. Μετά από παρέμβαση του VAR, δίνεται επανάληψη του πέναλτι, καθώς ο Βανά δεν πατούσε την γραμμή.

53' Πέναλτι για την ΑΕΚ, σε απρόσεκτο παίξιμο του Γκομίς εντός περιοχής, στον Ρομπέρζ.

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

Διπλή αλλαγή για τον Άρη. Μέσα Στεπίνσκι και Γκομίς, έξω Σουμάνσκι και Κοκόριν.

Έντονα παράπονα από πλευράς ΑΕΚ!

Τα στατιστικά του ημιχρόνου

Τέλος ημιχρόνου

Καθυστερήσεις 1 λεπτο

43' Κίτρινη στον Μπένγκτσον.

32' Κίτρινη στον Μιλίτσεβιτς.

30' Ο Πονς έκανε το σουτ στην κίνηση, πέρασε πάνω από την εστία του Βανά η μπάλα.

20' Ο Τόνγκια ήταν μόνος εκτός περιοχής, έκανε το σουτ, η μπάλα έφυγε πολύ μακριά από την εστία του Βανά.

Ρόκα – Καραπατάκης

14' Κίτρινη στον Κοκόριν.

11' Τεράστια χαμένη ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Πονς έκανε το παράλληλο γύρισμα, ο Τόνγκια δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα στην αφύλαχτη εστία του Βανά.

8' Κίτρινη στον Ζόκε.

Το γκολ του Ουρόσεβιτς στο 6', για το 0-1 (ΒΙΝΤΕΟ)

6' ΓΚΟΟΛ ο Άρης και 0-1. Ο Καζού εκτέλεσε το κόρνερ, ο Ουρόσεβιτς ανέβηκε πιο ψηλά από όλους και με κεφαλιά, έστειλε την μπάλα στην δεξιά γωνία του Πίριτς.