Ο Πρόεδρος του Κυπριακού Οργανισμού Αθλητισμού Ανδρέας Μιχαηλίδης και το μέλος του ΔΣ ΚΟΑ Ανδρόνικος Ανδρονίκου παρευρέθηκαν στον αγώνα Σούπερ Καπ Καλαθόσφαιρας ανάμεσα στην ΑΕΚ και την Ανόρθωση στο «Κίτιον», την Τρίτη 19 Σεπτεμβρίου 2023 εκπροσωπώντας τον Οργανισμό.
Ο Πρόεδρος του ΚΟΑ συνεχάρη νικητές και ηττημένους για τον όμορφο αγώνα και μαζί με τον Πρόεδρο της Κυπριακής Ομοσπονδίας Καλαθόσφαιρας Ανδρέα Μουζουρίδη έκαναν τις απονομές στην τροπαιούχο ΑΕΚ, με τον κ. Ανδρονίκου να συμμετέχει στις απονομές της Ανόρθωσης.
Σε τηλεοπτικές δηλώσεις του ο Πρόεδρος του ΚΟΑ αναφέρθηκε στην προοπτική που ανοίγεται για την κυπριακή καλαθόσφαιρα με τη διεξαγωγή ενός ομίλου του Ευρωμπάσκετ 2025 στο νησί μας και τόνισε τη στήριξη του Οργανισμού προς το άθλημα και την Ομοσπονδία.
Η Allianz Κύπρου, υποκατάστημα της Allianz, της μεγαλύτερης ασφαλιστικής εταιρείας στον κόσμο, αποτελεί και επίσημα τον πρώτο χορηγό του FIBA EuroBasket 2025 που θα διεξαχθεί το ερχόμενο καλοκαίρι στη χώρα μας!
Δηλώσεις στον Super Sport FM έκανε ο αρχηγός του Κεραυνού, Σάιμον Μιχαήλ, ο οποίος μίλησε για τη αντίδραση των Κύπριων Καλαθοσφαιριστών στην απόφαση για αύξηση των ξένων στη νέα σεζόν.
Ανακοίνωση-διαμαρτυρίας από τον Κεραυνό για την απόφαση της Κυπριακής Ομοσπονδίας Καλαθοσφαίρισης για τη συμμετοχή των ξένων καλαθοσφαιριστών στο επόμενο πρωτάθλημα: