Ολυμπιακοί αγώνες: Η πλεύση της Κυπριακής αποστολής στον Σηκουάνα (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ)
Η κυπριακή αποστολή στην τελετή έναρξης στο Παρίσι.
Ακολουθήστε μας στο Google news
Η ιστοσελίδα μας αποκαλύπτει απόψε μια σοβαρή «παρασπονδία» της Κυπριακής Ομοσπονδίας Καλαθόσφαιρας, μέσα από την οποία ουσιαστικά «παράκαμψε» τον Νόμο Περί Καταπολέμησης της Βίας (κάρτα φιλάθλου).
Έχει συμβληθεί με εταιρία, η οποία πουλούσε ηλεκτρονικά εισιτήρια, η οποία ωστόσο δεν ήταν συμβεβλημένη με το μητρώο φιλάθλων του ΚΟΑ, όπως συμβαίνει με τις δυο εταιρίες που συνεργάζονται οι ποδοσφαιρικές ομάδες.
Τούτο σημαίνει, ότι κάποιος μπορούσε να εκδώσει εισιτήριο χωρίς να καταχωρήσει τον αριθμό της κάρτας φιλάθλου ή μπορούσε να καταχωρήσει ότι αριθμό του κατέβαινε όπως και όνομα. Πιο απλά, κάποιος θα μπορούσε να βάλει οποιοδήποτε όνομα (ακόμα κι αυτό που βλέπετε στην πιο κάτω φωτογραφία) και να εκδώσει εισιτήριο με... ανύπαρκτη κάρτα φιλάθλου!
Επίσης, η Ομοσπονδία ζητούσε από τους φιλάθλους που θα πήγαιναν στο «Ελευθερία» να παρουσιάσουν και δελτίο ταυτότητας.
Από τότε που λειτουργεί ο Νόμος Περί Καταπολέμησης της Βίας, δεν ακολουθείται η εν λόγω πρακτική. Να υποχρεούνται οι φίλαθλοι, να επιδεικνύουν κατά την είσοδο τους σε Στάδιο ή κλειστό γυμναστήριο, την πολιτική τους ταυτότητα.