Η ΕΝΠ νίκησε 5-0 τον Ακρίτα Χλώρακας στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής και ανέβηκε στους 21 βαθμούς. Στον πυθμένα της βαθμολογίας με 12 βαθμούς παρέμεινε η ομάδα της Χλώρακας.

Στο α' ημίχρονο η ΕΝΠ ήταν εμφανώς καλύτερη από τον Ακρίτα Χλώρακας, με τους βυσσινί να δημιουργούν 9 τελικές προσπάθειες έναντι τριών των φιλοξενούμενων.

Αυτό που δεν κατάφερε να κάνει στο α' ημίχρονο το κατάφερε σε ένα... τρίλεπτο η ομάδα του Μαρίνου Σατσιά σημειώνοντας δύο γκολ. Στο 50' ο Μέιρα εκτέλεσε φάουλ, ο Ρουσιάς έκανε το γύρισμα με κεφαλιά και ο Βουτσένοβιτς με νέα κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα, ενώ στο 53' ο Μέιρα βρήκε χώρο εκτός περιοχής και με δεξί σουτ έκανε το 2-0.

Στο 70' η ΕΝΠ σημείωσε και τρίτο γκολ, όταν ο Μέιρα μπήκε στην περιοχή από δεξιά κι έδωσε πάσα πάρε-βάλε στον Ρουσιά που έκανε το 3-0.

Το... πάρτι της ΕΝΠ δεν σταμάτησε. Στο 90' ο Φερνάντες έκανε το 4-0 με ωραίο γκολ από διαγώνια θέση, ενώ στο 9ο λεπτό των καθυστερήσεων  Φερνάντες έκανε τη σέντρα και ο Ντζιαβέ διαμόρφωσε το τελικό 5-0 με κεφαλιά.

LIVE:

Έναρξη αγώνα

3' Πρώτη τελική προσπάθεια στον αγώνα, κεφαλιά του Βουκσένοβιτς, άουτ

Κόρνερ για τους γηπεδούχους.

5'  Εκτελέστηκε το κόρνερ, ο Ντρέξα έπιασε την κεφαλιά, άουτ.

17' Κόρνερ για τους γηπεδούχους μετά από σέντρα του Βουτσένοβιτς.

Εκτέλεσε ο Μέιρα, κεφαλιά από τον Ρουσιά, άουτ.

Ο Ρουσιάς έκανε την κεφαλιά, ο Περντρέου με γροθιές βρήκε τον επιθετικό της ΕΝΠ που έπεσε στο έδαφος.

Δείτε τη φάση ΕΔΩ.

25' Ο Γαβριήλ από αριστερά μπήκε στην περιοχή κι έκανε το γύρισμα, άουτ...

29' Σουτ από τον Ντιαβαρά, εξουδετέρωσε ο Πρεντρέου.

Kόρνερ για την ΕΝΠ...

33'  Εκτέλεσε ο Μέιρα, βγήκε μάζεψε ο Περντρέου, ενώ πήρε το επιθετικό φάουλ

39' Φάουλ σε καλό σημείο για την ΕΝΠ.

41' Διπλή μεγάλη ευκαιρία για την ΕΝΠ! Ο Πεντρέου έσωσε τον Ακρίτα με δύο αποκρούσεις.

Eκτέλεσε ο Μέιρα, ο Κατσιάρης έκανε την κεφαλιά, ο Περντρέου απέκρουσε, ο Ντα Σίλβα έκανε νέα κεφαλιά και ο Περντρέου εξουδετέρωσε με νέα απόκρουση!

43' Κίτρινη κάρτα στον Μέιρα.

45' Δύο λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

Κίτρινη στον Πολυκάρπου

Τέλος ημιχρόνου.

Εναρξη β' ημιχρόνου.

46' Κόρνερ για τον Ακρίτα.

Εκτέλεσε ο Εράσο, απομάκρυναν οι αμυνόμενοι.

Φάουλ για την ΕΝΠ...

50' ΓΚΟΛ 1-0! Ο Βουτσένοβιτς ανοίγει το σκορ με το πέμπτο του γκολ στο πρωτάθλημα.

Ο Μέιρα εκτέλεσε το φάουλ, ο Ρουσιάς έκανε το γύρισμα με κεφαλιά και ο Βουτσένοβιτς με νέα κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

53' ΓΚΟΛ 2-0! Ο Μέιρα βρήκε χώρο εκτός περιοχής κι με δεξί σουτ έκανε το 2-0!

Ελέγχεται η φάση...

Ο ρεφ πήγε στο on field review.

Μετρά το γκολ. 2-0!

Κίτρινη στον Κατσιάρη που συμπλήρωσε απαγορευτικό αριθμό γκολ.

60' Πογκέν, Άμπραχαμ, Φαουριέλ μέσα,  Γαβριήλ, Σουλειμάν,Καραγιάννης έξω...

65' Ο Λόπες εκτέλεσε κόρνερ για τον Ακρίτα, η μπάλα καταλήγει άουτ...

70' ΓΚΟΛ 3-0! Ο Ντα Σίλβα έδωσε την κάθετη πάσα στον Μέιρα που μπήκε στην περιοχή από δεξιά κι έκανε την πάσα πάρε-βάλε στον Ρουσιά που με δεξί πλασέ έκανε το 3-0 σημειώνοντας το τρίτο του φετινό γκολ στο πρωτάθλημα.

73' Ντζιαβέ αντί Ντιαβαρά

Φερνάντες αντί Ρουσιά

77' Πική αντί Λόπες

Πέναλτι για τον Ακρίτα! Δόθηκε παράβαση για χέρι του Ντρέξα...

Πάει να δει τη φάση ο ρεφ...

Δεν υπάρχει πέναλτι, η μπάλα χτυπά στον όμα του Ντρέξα.

Δείτε τη φάση ΕΔΩ.

81' Η μπάλα στον Κόστιτς.

82' Έχμαν αντί Μέιρα.

90' ΓΚΟΛ 4-0! Ο Φερνάντες από διαγώνια θέση στην περιοχή έκανε το 4-0 με ωραίο γκολ!

Δημοσθένους αντί Τόρες

Βούκσεβιτς αντί Κατσιάρη

Κοτσώνης αντί Γεβρέμοβιτς.

Εννιά λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

90'+9 ΓΚΟΛ 5-0! Ο Φερνάντες έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο Ντζιαβέ με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 5-0!

Τέλος αγώνα.

ΕΝΠ: Κόστιτς, Ντα Σίλβα, Λουσέρο, Ρουσιάς (Φερναντέζ 75'), Ντιαβαρά (Ντζιαβέ 75'), Μέιρα (Έχμαν 82'), Γεβρέμοβιτς (Κοτσώνης 90'), Κατσιάρης (Βούκσεβιτς 90'), Βουτσένοβιτς, Ντρέκσα, Πολυκάρπου.
Στον πάγκο: Παναγιώτου, Κορσία, Χριστοφή, Κωνσταντίνου, Μαυρουδής, Γαβριήλ, Λαμί.
Ακρίτας: Περντρέου, Σουλεϊμάν (Πάουγκεϊν 60'), Ντραμέ, Εράσο, Κλεμέντε, Γαβριήλ (Άμπραχαμ 60'), Σέχιτς, Τόρες (Δημοσθένους 90'), Σαραβάνια, Καραγιάννης (Φοριέλ 60'), Βάσκο (Πική 77')
Στον πάγκο: Καστελάνι, Ονόντι, Κονέ, Αμντουσαλάμοφ, Ζουνίνιο, Μεντίμορετς, Αραούχο
Παρατηρητής: Ζαφείρης Σάββας

Η ΕΝΠ τίμησε τη μνήμη της Κυριακούς Πελαγία, που έφυγε από τη ζωή σε ηλικία 86 ετών.

Το Δ.Σ της ΕΝΠ  τίμησε την οικογένεια της «Μαστόρισσας» του Παραλιμνίου μ. Κυριακούς Πελαγίας για την προσφορά της στον Πολιτισμό της πόλης αλλά και της Κύπρου γενικότερα.  Την πλακέτα παρέλαβε η εγγονή της, Σόλια Πελαγία.

Πριν την έναρξη του αγώνα θα τηρηθεί μονόλεπτος σιγή μετά από σχετική άδεια της ομοσπονδίας.