Τι κι αν έμεινε πίσω στο σκορ στο 29΄, τι κι αν έπαιζε με παίκτη λιγότερο από το 69ο λεπτό με το σκορ στο 1-1, ο ΑΠΟΕΛ βροντοφώναξε πως φέτος τα θέλει όλα, αφού κέρδισε με 1-2 την Ομόνοια με ανατροπή και απέκτησε προβάδισμα πρόκρισης στα ημιτελικά, ενόψει του επαναληπτικού που θα διεξαχθεί την 1η Μαρτίου!

Στο πρώτο μέρος, η Ομόνοια είχε την υπεροχή, έβγαλε πάθος, ένταση, σκόραρε με τον Ανσαριφάρντ στο 29΄ και δεν κινδύνεψε ουσιαστικά από το ΑΠΟΕΛ, το οποίο όμως έβγαλε αντίδραση στην επανάληψη, ισοφάρισε νωρίς με τον Καρώ, πέτυχε και δεύτερο γκολ λίγα λεπτά μετά, το οποίο όμως ακυρώθηκε μέσω VAR, με τους "πράσινους" να τα έχουν χαμένα σε αυτό το διάστημα.

Η αποβολή όμως του Καρώ στο 69΄, ανάγκασε τον ΑΠΟΕΛ σε οπισθοχώρηση, με την Ομόνοια να προσπαθεί χωρίς αποτέλεσμα να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό πλεονέκτημα.

Μάλιστα, το "τριφύλλι" όχι μόνο δεν κατάφερε να πετύχει δεύτερο γκολ, αλλά στο τέλος δεν κατάφερε να κρατήσει ούτε το 1-1, αφού οι "γαλαζοκίτρινοι" σκόραραν με τον Ντάλσιο στο 85΄, πήραν ένα σπουδαίο διπλό και θα πάνε με... άλλο αέρα στη ρεβάνς!

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

90΄+3΄ Πολύ καλή ευκαιρία για την Ομόνοια για το 2-2, λίγο έξω το πλασέ του Χαραλάμπους από θέση βολής!

ΒΙΝΤΕΟ: Το έφερε ΤΟΥΜΠΑ ο ΑΠΟΕΛ, 1-2 με Ντάλσιο!

85΄ ΓΚΟΟΟΛΛ για τον ΑΠΟΕΛ με τον Ντάλσιο, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μπεν, 1-2!

81΄ Κοντινή προβολή του Μπεσεντίν, η μπάλα άουτ.

ΟΔΗΓΙΕΣ ως... οπαδός ο Σωφρόνης στην κερκίδα (ΒΙΝΤΕΟ)

69΄ Αποβάλλεται ο Καρώ με δεύτερη κίτρινη κάρτα και μένει με δέκα παίκτες ο ΑΠΟΕΛ για το υπόλοιπο του αγώνα!

64΄ Σουτ του Μακέντα εκτός περιοχής, η μπάλα άουτ.

Δείτε ΓΙΑΤΙ ακυρώθηκε το γκολ του ΑΠΟΕΛ (ΒΙΝΤΕΟ)

59΄ Ο ΑΠΟΕΛ σκόραρε με τον Κοσταντίνοφ, όμως μετά από τέσσερα λεπτά (σ.σ. στο 63΄), το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ (σ.σ. στον Μακέντα που επηρέαζε τη φάση) μετά από ειδοποίηση του VARίστα και έλεγχο της φάσης από τον Ιταλό διαιτητή στο μόνιτορ...

57΄ Άστοχο κεφαλιά από τον Γιούστε.

55΄ Σουτ του Μπεν εκτός περιοχής, η μπάλα άουτ.

ΒΙΝΤΕΟ το γκολ του ΑΠΟΕΛ με καρφωτή κεφαλιά του Καρώ που έφερε το ματς στα ίσα!

52΄ ΓΚΟΟΟΛΛ για τον ΑΠΟΕΛ με καρφωτή κεφαλιά του Καρώ, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Μπεν, 1-1!

46΄ Σουτ από τον Κούσουλο από διαγώνια θέση, απέκρουσε ο Μπέλετς.

Ομόνοια - ΑΠΟΕΛ: Ο Ιταλός ρεφ προειδοποίησε για διακοπή του ντέρμπι - Ανακοίνωση από τα μεγάφωνα

Ομόνοια-ΑΠΟΕΛ: Τα στατιστικά του Α΄ ημιχρόνου (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ)

Απέβαλε τον Αυγουστή ο Ιταλός διαιτητής!

44΄ Αποβάλλεται ο προπονητής της Ομόνοιας, Σωφρόνης Αυγουστή με απευθείας κόκκινη κάρτα, για έντονη διαμαρτυρία μετά από υπόδειξη φάουλ κατά της Ομόνοιας!

35΄ Άστοχο σουτ του Λοϊζου.

ΒΙΝΤΕΟ: Προβάδισμα για την Ομόνοια με Ανσαριφάρντ, έπειτα από θαυμάσια ενέργεια... μισό γκολ του Παπουλή!

29΄ ΓΚΟΟΟΛΛ για την Ομόνοια με τον Ανσαριφάρντ, έπειτα από θαυμάσια ενέργεια του Παπουλή, 1-0!

27΄ Δυνατό σουτ του Κούσουλου από το ύψος της περιοχής, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.

23΄ Εξαιρετική πάσα του Μπεν για τον Τσεμπάκ, ο οποίος από καλή θέση δεν βρήκε στόχο!

Πλασέ του Παπουλή από κοντά, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στον Μπέλετς.