Σε μια σημαντική, όσο και σπουδαία νίκη έφθασε ο Αχιλλέας, καθώς στο παιχνίδι για την 7η αγωνιστική της πρώτης φάσης για το πρωτάθλημα της ΟΠΑΠ Basket League, μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι, που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, κέρδισε την Πετρολίνα ΑΕΚ με 77-74 σημειώνοντας έτσι τη δεύτερη φετινή του νίκη, αλλά και συνεχόμενη.

Την ίδια στιγμή, η ομάδα της Λάρνακας, υποχρεώθηκε στην 3η συνεχόμενη της ήττα.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Simmons, που σημείωσε 11 πόντους (3/3 βολές, 4/9 δίποντα, 10 ριμπάουντ).

Παιχνίδι γρήγορου ρυθμού κατά την 1η περίοδο στο παιχνίδι, με την ΑΕΚ να διατηρεί ένα ελαφρύ προβάδισμα, καθώς από την πλευρά του ο Αχιλλέας, εύρισκε λύσεις στην επίθεση, μη αφήνοντας την ομάδα της Λάρνακας να αποσπαστεί στο σκορ και έτσι, με τη λήξη της 1ης περιόδου, η ΑΕΚ προηγήθηκε με 25-20.

Η ΑΕΚ συνέχισε να συντηρεί το προβάδισμα και στις αρχές της 2ης περιόδου, με τη διαφορά να φθάνει στους 7 πόντους. Στο 17`, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 32-25 αλλά στη συνέχεια ο Αχιλλέας έτρεξε ένα σερί 11-0, για να προηγηθεί με το τέλος του ημιχρόνου με 36-32.

Μόλις 7 πόντους σκόραρε στη 2η περίοδο η ΑΕΚ, που συνέχισε να είναι δύστοκη και στις αρχές της 3ης περιόδου. Έτσι ο Αχιλλέας, με όπλο την πολύ δυνατή του άμυνα, προηγήθηκε με +8 στο 24` (44-36) . Όμως στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα σερί 21-7, για να προσπεράσουν με 57-51 στο 28`. Στο 30` η ΑΕΚ προηγήθηκε με 57-54.

Με ελαφρύ προβάδισμα για την ΑΕΚ εξελίχθηκαν τα αρχικά χρονικά στάδια της 4ης περιόδου. Όμως στο 34`, ο Αχιλλέας πήρε και πάλι προβάδισμα με 67-65. Από το χρονικό εκείνο σημείο, οι γηπεδούχοι διατηρούσαν ένα συνεχόμενο ελαφρύ προβάδισμα και στο 37`, προηγήθηκαν με 76-70.

Λίγο αργότερα η ΑΕΚ μείωσε σε 76-74 και τα τελικά χρονικά σημεία, ήταν αγωνιώδη. Η ΑΕΚ προσπάθησε να προσπεράσει και ο Αχιλλέας να κρατήσει το προβάδισμα, το οποίο και κράτησε ως το τέλος, με το σκορ του αγώνα να είναι 77-74.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-25, 36-32, 54-57, 77-74.

Αχιλλέας (Κυριάκος Γιαγκουλλής): Henry 12 (2), Ιερωνυμίδης 3 (1), Χριστούδιας 6 (2), Glasper 18 (5), Harrel 6, Simmons 11, Χειμώνας 12 (4), Γεωργακούδης 3 (1), Τρετιάκοβ 6.

Πετρολίνα ΑΕΚ (Νικόλας Παπαδόπουλος): Snider 14 (1), Χριστοδούλου 22 (3), Σιζόπουλος 3, Hunt 7, Gresham 12, Γεωργίου, Tyus 5, Μανωλόπουλος 11 (3), Μαντοβάνης.