Η Ομόνοια δέχθηκε βαριά ήττα (0-3 από την Σέριφ στο ΓΣΠ) στην πρεμιέρα της φάσης των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ.

Με το... καλησπέρα (Ρασίντ, 2') η Σέριφ άνοιξε το σκορ και το τακτικό πλάνο του Νιλ Λένον για την διαχείριση των πρώτων λεπτών του αγώνα στο ΓΣΠ πήγε... στράφι. Οι πράσινοι δέχθηκαν πάρα πολύ νωρίς το γκολ, με τους Μολδαβούς να παίρνουν το προβάδισμα και την Ομόνοια να μην μπορεί να ισορροπεί και να δημιουργεί πολλές προϋποθέσεις για την ισοφάριση. Αντίθετα, οι φιλοξενούμενοι ήταν επικίνδυνοι... ανά πάσα στιγμή στην επίθεση, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με το 0-1 και την Ομόνοια να χρειάζεται αλλαγές για να μπορεί να ελπίζει σε θετικό αποτέλεσμα.

Αντί αλλαγές για να... φρεσκαριστεί η ομάδα, ο Νιλ Λένον αναγκάστηκε να κάνει αλλαγή τον τραυματία Φαμπιάνο που έμεινε στα αποδυτήρια, με τον Ουζόχο να παίρνει τη θέση του Βραζιλιάνου με την έναρξη του β' ημιχρόνου.

Στο 53' ο VARίστας κάλεσε τον ρεφ να εξετάσει φάση για πέναλτι (χέρι Λανγκ) που εντέλει υπέδειξε με τον Ατιέμγουεν να σκοράρει από την άσπρη βούλα στο 55'. Ο προκλητικός πανηγυρισμός του σκόρερ έφερε αντίδραση από τους οπαδούς που έριξαν αντικείμενα στον αγωνιστικό χώρο. Ο τραυματισμός του βοηθού διαιτητή οδήγησε σε προσωρινή διακοπή, με την Ομόνοια να... ψάχνεται για να μπορέσει να ανταποκριθεί μετά το 0-2.

Τα... χειρότερα για τους πράσινους ήρθαν στο 76' όταν μετά από μακρινή μπαλιά ο Ρασίντ μπήκε στην περιοχή από αριστερά και έδωσε την ασίστ για το 0-3 από τον Ντιόπ.

LIVE:

Έναρξη αγώνα

2' ΓΚΟΛ 0-1. Η Σέριφ ανοίγει το σκορ.  Μετά από μπαλιά του τερματοφύλακα της Σέριφ ο Ρασίντ εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια της άμυνας της Ομόνοιας και πλάσαρε υποδειγματικά τον Φαμπιάνο.

8'  Κίτρινη κάρτα στον Ρασίντ

11'  Σουτ του Ατιέμγουεν μέσα από την περιοχή αλλά η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των δικτύων

15' Κόρνερ για την Ομόνοια μετά από σουτ του Mπάρκερ.

Επιθετικό φάουλ και η κατοχή στην Σέριφ.

17' Σουτ από τον Ντιόπ, διώχνει σε κόρνερ ο Λανγκ.

Απομακρύνουν οι αμυνόμενοι μετά την εκτέλεση του κόρνερ.

25' Κόρνερ για τη Σέριφ μετά από σουτ του Μπαντολό και ασταθή απόκρουση του Φαμπιάνο. Βγαίνει και αποκρούει ο Φαμπιάνο μετά την εκτέλεση του κόρνερ.

33'  Σέντρα από τον Μάθιους, στα χέρια του Κόβαλ η μπάλα...

34' Σουτ από τον  Μπαντολό, άουτ.

40'  Κεφαλιά από τον Μπρούνο, εύκολα ο Κόβαλ...

41' Ευκαιρία για τη Σέριφ με δυνατό πλασέ του Ατιέμγουεν

45' Τέσσερα λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

45'+2' Σέντρα από τον Μάθιους, δεν μπορεί ο Μπρούνο στην περιοχή. Απομακρύνουν οι της Σέριφ...

Τέλος ημιχρόνου.

Έναρξη β΄ημιχρόνου

Αναγκαστική αλλαγή, με τον Ουζόχο στη θέση του Φαμπιάνο.

Κόρνερ για τους Μολδαβούς.

53' Κλήθηκε να δει φάση για πέναλτι για χέρι του Λανγκ ο διαιτητής.

Το εξετάζει ο ρεφ...

ΠΕΝΤΑΛΤΙ για την Σέριφ! Κίτρινη κάρτα στον Λανγκ.

55' ΓΚΟΛ 0-2. Σκοράρει ο Ατιέμγουεν.

Προκλητικός πανηγυρισμός από τον ποδοσφαιριστή της Σέριφ.

56' Κίτρινη κάρτα στον Ατιέμγουεν.

Ο πρώτος βοηθός διαιτητής δέχθηκε αντικείμενο από την κερκίδα και ο πρώτος διαιτητής καλεί όλους να αποχωρήσουν από τον αγωνιστικό χώρο!

Ο ρεφ κάλεσε τις δύο ομάδες να κατευθυνούν στα αποδυτήρια και στη συνέχεια... έβαλε όρο ότι στην επόμενη ρίψηα αντικειμένου το ματς θα διακοπεί οριστικά.

67' Επαναρχίζει το ματς...

69' TEΡΑΣΤΙΑ ευκαιρία με τον Χαραλάμπους που από πλεονεκτική θέση σουτάρει άουτ!

72' Παπουλής αντί Κασάμα.

72' Ανσαριφάρντ αντί Μπάρκετ.

72' Μουντασιρού αντί Ατιέμγουεν

76' ΓΚΟΛ 0-3. Κάκιστη εκτίμηση από τον Μίλετιτς μετά από μπαλιά, με τον Ρασίντ να δίνει την ασίστ στον Ντιόπ για το 0-3...

82' Μπέζους αντί Μπρούνο.

82' Κούσουλος αντί Χαραλάμπους.

83' ΓΚΟΛ 1-3. Αυτογκόλ μετά από σέντρα του Μάθιους.

Το γκολ ακυρώνεται λόγω οφσάιντ μέσω VAR.

85' Κίτρινη κάρτα στον Μπέζους.

Ευκαιρία για την Σέριφ, άστοχο το σουτ από τον Ουατάρα.

Κίτρινη κάρτα στον Μουσαντιρού

90' Δεκατρία λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

Κίτρινη κάρτα στον Κπόζο

90'+9' Ο Μπαντόλο με σουτ σημαδεύει το δοκάρι!

Τέλος αγώνα.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Φαμπιάνο (Ουζόχο 46'), Μάθιους, Λέζιακς, Μίλετιτς, Λάνγκ, Παναγιώτου, Κασαμά (Παπουλής 72'), Μιξ, Χαραλάμπους, Μπάρκερ (Ανσαριφάρντ 72'), Μπρούνο

Στον πάγκο: Παναγή, Ψάλτης, Γιούστε, Λοϊζου, Κίτσος, Μπασιρού, Ζαχαρίου, Κούσουλος, Μπέζους

ΣΕΡΙΦ:  Κόβαλ, Κπόζο, Ράντελιτς, Κίκι, Ζοχούρι, Μπαντόλο, Κιαμπού, Ντιόπ, Ρασίντ, Ατιέμγουεν (Μουντασιρού  72'), Ουατάρα

Στον πάγκo: Dumenco, Paşcenco, Heron, Vizeu, Moumouni, Pernambuco, Renan Guedes