Το δεύτερο της χρυσό μετάλλιο πανηγύρισε την Πέμπτη (19/5/22) η κυπριακή αποστολή, στη 19η Παγκόσμια Γυμνασιάδα, η οποία διεξάγεται στη Νορμανδία της Γαλλίας.

Και η δεύτερη μεγάλη επιτυχία για τον κυπριακό στίβο καταγράφηκε στη σφυροβολία, αυτή τη φορά των αγοριών, με τον Ιωσήφ Κεσίδη να επαληθεύει την κατοχή της κορυφής του κόσμου. Ο 16χρονος αθλητής του Πανίκου Χαραλάμπους, έχοντας ως καλύτερή βολή του, τα 78,36μ., δεν απειλήθηκε για την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου. Είναι χαρακτηριστικό ότι και οι τέσσερις βολές του Κεσίδη ήταν μεγαλύτερες από αυτές του Ελλαδίτη Γεώργιου Παπαναστασίου, ο οποίος κέρδισε το αργυρό μετάλλιο με 76,23μ. (76,33μ., 77,09μ., 78,36μ., 77,56μ.).

Είναι άξιο αναφοράς ότι τις τρεις πρώτες θέσεις κατέκτησαν οι αθλητές που βρίσκονται στην κορυφή του κόσμου, στην ηλικιακή κατηγορία κάτω των 18 ετών, με την πεντάκιλη σφύρα. Ήταν κάτι δηλαδή σαν ένας τελικός Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Κ18, με τον Κεσίδη να έχει φετινό και παγκύπριο ρεκόρ τα 78,88μ., τον Παπαναστασίου να έχει φετινό 77,52μ. και τον Ούγγρο Ρόλαντ Ίμρε 75,95μ., ρίχνοντας στην Καέν 74,53μ.

Να αναφέρουμε ακόμη ότι στις απονομές των μεταλλίων ήταν το μέλος της τεχνικής επιτροπής της Διεθνούς Σχολικής Ομοσπονδίας (ISF), Σπύρος Σπύρου. Στην κορυφή της παγκόσμιας σφυροβολίας κάτω των 18 ετών (τρίκιλη σφύρα), θυμίζουμε ότι βρίσκεται και η Βαλεντίνα Σάββα, η οποία κατέκτησε στη Νορμανδία το πρώτο χρυσό μετάλλιο της Κύπρου.

Πέντε προκρίσεις σε τελικούς

Μετά την εκπαιδευτική Τετάρτη (18/5), η οποία ολοκληρώθηκε με δείπνο και παραδοσιακούς χορούς από τις αποστολές, με τον Κυριάκο Γενεθλή να κλέβει την παράσταση με την… τατσιά, η Πέμπτη (19/5) ήταν μεγάλη σε διάρκεια ημέρα για τον στίβο. Από το μεσημέρι άρχισαν προκριματικοί και τελικοί, με την Κύπρο να εξασφαλίζει πέντε συμμετοχές σε τρεις τελικούς στην τελευταία ημέρα της Γυμνασιάδας (20/5).

Η πρώτη η οποία κέρδισε την πρόκρισή της σε τελικό, ήταν η Ελευθερία Παναγιώτου στα 200μ. Τρέχοντας στη δεύτερη προκριματική σειρά η 18χρονη αθλήτρια του Κυριάκου Αντωνίου, έπεσε μαζί στον τερματισμό με την Ινδή Μαγιαβάθι Νακιρεκάντι, καταγράφοντας τον ίδιο χρόνο 25.04, που αποτελεί ατομική επίδοση για την αθλήτριά μας. Το φώτο φίνις ανέδειξε νικήτρια την Ινδή, όμως εξασφάλισαν και οι δύο την πρόκρισή τους για τον τελικό.

Πάντως, αυτό που ξεχώρισε στο τέλος της κούρσας είναι η ενέργεια της Ελευθερίας Παναγιώτου, να προστρέξει στην Ινδή συναθλήτριά της, η οποία έπεσε κάτω στον τερματισμό, να μείνει κοντά της για να δει αν χτύπησε και στη συνέχεια να τη βοηθήσει, υποβαστάζοντάς την, να βγει εκτός αγωνιστικού χώρου. Ενέργεια, ιδιαίτερα τιμητική για τη νεαρή αθλήτριά μας.

Στο τριπλούν των κοριτσιών, οι δύο εκπρόσωποί μας αγωνίστηκαν στο δεύτερο γκρουπ και κατάφεραν να εξασφαλίσουν τη συμμετοχή τους στον αυριανό τελικό, όπου θα κυνηγήσουν καλύτερες επιδόσεις για καλύτερο πλασάρισμα. Η Άντρια Πούρικκου, αθλήτρια του Ηλία Αγαπίου, κατέλαβε συνολικά την 8η θέση με 13,87μ., ενώ αμέσως πίσω της ήταν η Νικολέττα Χρυσάνθου της Αγνής Χαραλάμπους με 11,83μ. Εντυπωσιακή ήταν η 16χρονη Γαλλίδα Κλεμενσί Μπλας, η οποία χρειάστηκε ένα άλμα στα 12,83μ. για να περάσει στον τελικό.

Σε δύο γκρουπ διεξήχθη και το ύψος ανδρών, με τους δύο εκπροσώπους μας να μην δυσκολεύονται ιδιαίτερα να εξασφαλίσουν τη συμμετοχή τους στον τελικό, παρά το ότι έκαναν ίσως και περισσότερα άλματα από ό,τι χρειαζόταν. Στο πρώτο γκρουπ ο Γιώργος Γιαζός χρειάστηκε την τρίτη προσπάθεια για να υπερβεί τα 2,03μ. (έχει φετινό και ατομικό 2,08μ.).

Ο 16χρονος αθλητής του Λουκά Καλογήρου δεν συνέχισε τον αγώνα του, θέλοντας να προφυλαχθεί για τον τελικό. Το ίδιο έκανε και ο Μιχάλης Χριστοφή στο δεύτερο γκρουπ. Μετά το επιτυχημένο άλμα του στα 2,03μ., με τη δεύτερη προσπάθειά του, που αποτελεί και ατομική επίδοση, ο αθλητής του Κυριάκου Κυριάκου δεν συνέχισε, αφού η πρόκριση είχε κριθεί.

Από τους αθλητές μας που μετείχαν σε προκριματικούς την Πέμπτη και δεν προκρίθηκαν στον τελικό, ήταν ο Ιωάννης Ανδρέου στα 200μ. Ο Ανδρέου, ο οποίος την Παρασκευή (20/5) έχει εξασφαλισμένη συμμετοχή στον τελικό των 400μ., από την πρόκριση της Τρίτης, τερμάτισε στην 3η θέση της τέταρτης και τελευταίας σειράς με 22.65, χρόνος που τον κατέταξε στη 10η θέση συνολικά και που είναι νέα ατομική επίδοση (είχε 23.04).

Έκτες θέσεις στα εμπόδια…

Προς το τέλος των δρομικών αγωνισμάτων, υπήρχε διπλή εκπροσώπηση στους τελικούς των ψηλών εμποδίων. Στον τελικό των 110μ. με εμπόδια, ο Χρίστος Οικονομίδης στάθηκε άτυχος, αφού χτύπησε δυνατά στο τελευταίο εμπόδιο και έπεσε άσχημα στο ταρτάν. Ωστόσο, σηκώθηκε και έφτασε στον τερματισμό, για να καταλάβει την 6η θέση σε 15.42. Την 6η θέση στον τελικό των 100μ. με εμπόδια κατέλαβε και η Σταυριάνα Αδάμου, τερματίζοντας σε 14.15.

Στην κούρσα έλαβε τελικά μέρος και η Ελλαδίτισσα Μαρία Νικολέτα Αντωνιάδη, η οποία στα προχθεσινά προκριματικά αποκλείστηκε για λάθος εκκίνηση. Ωστόσο, μετά την ένσταση της ελληνικής αποστολής την έβαλαν να τρέξει μόνη της και έκανε χρόνο 13.87, που της χάρισε πρόκριση για τον τελικό! Στον τελικό, η Αντωνιάδη έδειξε γιατί «χτυπιόταν» για τον -άδικο όπως αποδείχθηκε- αποκλεισμό της, αφού ήταν καταπληκτική, τερματίζοντας στη 2η θέση με 13.61!!!