Έβαλε τέλος στο αρνητικό σερί στα πλέι-οφ ο Απόλλωνας, πέτυχε την πρώτη του νίκη, αλλά και πιο καθοριστική, αφού επικράτησε του ΑΠΟΕΛ στο Τσίρειο με 3-2, ξέφυγε με τέσσερις βαθμούς, υπερτερεί στην ισοβαθμία και βρίσκεται μία ανάσα από την κατάκτηση του τίτλου μετά από 16 χρόνια!

Η Λεμεσιανή ομάδα η οποία προηγήθηκε στο σκορ με 2-0 και 3-1, ανέβαίνει στους 55 βαθμούς έναντι 51 του ΑΠΟΕΛ και χρειάζεται μόλις δύο βαθμούς στις τελευταίες δύο αγωνιστικές για να στεφθεί πρωταθλητής, ακόμα κι αν η ομάδα της Λευκωσίας κάνει το 2/2 απέναντι σε Ανόρθωση και Πάφο!

Με απλά λόγια, ο τίτλος μπορεί να κριθεί και την επόμενη, προτελευταία αγωνιστική, όπου ο Απόλλωνας θα αντιμετωπίσει τον Άρη στο Τσίρειο και ο ΑΠΟΕΛ την Ανόρθωση στο ΓΣΠ.

Σημειώνουμε ότι είναι η πρώτη νίκη του Απόλλωνα μετά από τρεις ολόκληρους μήνες, στο πιο σημαντικό ματς της χρονιάς!

Στο Α΄ ημίχρονο ο ΑΠΟΕΛ μπήκε δυνατά στον αγώνα, έχασε κλασικές ευκαιρίες με τους Σόουζα, Νατέλ και Σατσιά, με τον Απόλλωνα να τον... πληγώνει στο 20' με κεφαλιά του Πίττα έπειτα από σέντρα του Ντιγκινί, ενώ στο 30' ο Μαυρίας με πλασέ μετά από ολέθριο λάθος του Μιχαήλ έκανε το 2-0.

Ο Απόλλωνας έκανε ό,τι δεν κατάφερε ο ΑΠΟΕΛ και πήρε ένα πολύτιμο προβάδισμα με στόχο την πρώτη νίκη στα πλέι-οφ. Οι γηπεδούχοι "έκλεισαν" το ημίχρονο με την ουσία των δύο γκολ, ενώ οι φιλοξενούμενοι... έμειναν με τα υπέρ τους στατιστικά: τελικές προσπάθειες 3-5 (2-3 στο στόχο), 0-6 κόρνερ και 33-%-67% κατοχή της μπάλας.

Στην επανάληψη, το ματς έγινε ροντέο, ο ΑΠΟΕΛ έβγαλε αντίδραση, μείωσε σε 2-1, έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 2-2, με τη Λεμεσιανή ομάδα να ισοφαρίζει κόντρα στη ροή του αγώνα και τους "γαλαζοκίτρινους" να απαντούν αμέσως με γκολάρα του Οκριασβίλι, μειώνοντας σε 3-2, αλλά στα εναπομείναντα λεπτά, οι γηπεδούχοι έλεγξαν το παιχνίδι και δεν επέτρεψαν στον αντίπαλο να κάνει άλλη μεγάλη φάση.

Η LIVE ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

8' Ο Θεοδώρου στην περιοχή, κάνει το σουτ, κόρνερ.

9' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ, σέντραρε ο Πέδρο, καρφωτή κεφαλιά ο Σόουζα, στον Γιοβάνοβιτς η μπάλα!

10' Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ, με το σουτ του Νατέλ να κοντράρει σε αμυνόμενο προ της γραμμής!

11'  Ο Μάγκλιτσα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, όμως το γκολ δεν μέτρησε μετά από υπόδειξη για οφσάιντ.

16'  Σουτ του Σατσιά από το ύψος της μικρής περιοχής, απέκρουσε σε κόρνερ ο Γιοβάνοβιτς!

20' ΓΚΟΟΟΛΛ 1-0!Ο Πίττας με υπέροχη κεφαλιά μετά από σέντρα του Ντιγκινί δίνει προβάδισμα στους γηπεδούχους!

Δείτε το γκολ ΕΔΩ.

30'  ΓΚΟΟΟΛΛ 2-0! Τεράστιο λάθος του Νεόφυτου Μιχαήλ, που στην προσπάθειά του να αποτρέψει το κόρνερ στην ουσία έστρωσε την μπάλα στον Μαυρία που πλάσαρε στο ανυπεράσπιστο τέρμα για το 2-0!

32'  Επικίνδυνη επιθετική προσπάθεια του ΑΠΟΕΛ, με τους αμυντικούς του Απόλλωνα να απομακρύνουν σε κόρνερ, χωρίς αντίκρισμα για τους φιλοξενούμενους...

36' Ο Θεοδώρου μπήκε με προϋποθέσεις στην περιοχή από δεξιά, όμως ο Χάμπος Κυριάκου έπεσε αποφασιστικά στα πόδια του και έκοψε

49΄ Άστοχο σουτ από τον Μάγκλιτσα.

61΄ ΓΚΟΟΟΛΛ για τον ΑΠΟΕΛ! Ο Σαρφό έκανε ωραία προσπάθεια έστρωσε την μπάλα στον Σατσιά, ο οποίος από το ύψος της περιοχής σούταρε και νίκησε τον Γιοβάνοβιτς, μειώνοντας σε 2-1!

ΒΙΝΤΕΟ: Ασίστ ο Σαρφό, ιδανικό τελείωμα ο Σατσιάς και ο ΑΠΟΕΛ μειώνει σε 2-1!

66΄ Μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ για το 2-2! Μετά από φάση διαρκείας, ο Σατσιάς από κοντά έκανε το πλασέ και ο Χάμπος Κυριάκου με κεφαλια, έσωσε πάνω στη γραμμή!

ΤΕΡΑΣΤΙΑ ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ - Ο Χάμπος Κυριάκου έσωσε τον Απόλλωνα! (ΒΙΝΤΕΟ)

72΄ ΓΚΟΟΟΛΛ για τον Απόλλωνα! Σέντρα από τον Πίττα, εξαιρετικό σουτ στην κίνηση από τον Γιάνγκα εντός περιοχής και 3-1!

ΒΙΝΤΕΟ: Ασίστ ο Πίττας, εξαιρετικό τελείωμα ο Γιάνγκα και 3-1 ο Απόλλωνας!

75΄ ΓΚΟΟΟΛΛ, άμεση απάντηση από τον ΑΠΟΕΛ με τρομερό γυριστό σουτ του Οκριασβίλι που μειώνει σε 3-2!

Απίστευτα πράγματα στο Απόλλων-ΑΠΟΕΛ: Ο Οκριασβίλι έβαλε την ΓΚΟΛΑΡΑ της... χρονιάς και 3-2! (ΒΙΝΤΕΟ)

86΄ Κεφαλιά από τον Οκριασβίλι, κόρνερ η μπάλα, αλλά πέρασε ανεκμετάλλευτο.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 51΄ Κυριάκου, 82΄ Ρομπέρζ, 84΄ Ονγκεντά, 90΄+3΄ Δημητρίου, 90΄+7΄ Γιοβάνοβιτς / 80΄ Βινίσιους, 90΄+2΄ Πέδρο.

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ: Γιοβάνοβιτς, Μαυρίας, Χάμπος, Ρομπέρζ, Αλεσάμι, Χαμάς, Σπόλιαριτς, Κολ, Ντιγκινί, Πίττας, Νταμπό.

Στον πάγκο: Δημητρίου, Φιλιώτης, Κατελάρης, Β. Γιοβάνοβιτς, Ίλιεφ, Νογιόκ, Τζουμ, Ογκεντά, Ψύχας, Αλμπάνης, Ιντζία, Γιάνγκα.

ΑΠΟΕΛ: Μιχαήλ, Πέδρο, Καρώ, Βινίσιους, Ζαμπάλα, Σατσιάς, Σόουζα, Σαρφό, Θεοδώρου, Νατέλ, Μάγκλιτσα.

Στον πάγκο: Σκουφέτ, Νταουσβίλι, Εφραίμ, Οκριασβίλι, Έσελινκ, Τσεμπάκ, Ντιαβαρά, Πολυκάρπου, Γουίλερ, Γεωργίου, Ντονγκαλά, Ντανίλο.