Ανάλυση Απόλλων-Αχιλλέας

Την εντός έδρα νίκη πήρε ο Απόλλωνας επί του Αχιλλέα Καϊμακλίου με 68-60, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League. MVP του αγώνα ο Μαϊκλ Χόλτον με 21 πόντους, 2 τρίποντα και 2 ασίστ.

Με 5-0 προηγήθηκε ο Αχιλλέας στο 2’, με τον Απόλλωνα να απαντάει άμεσα αφού μείωσε σε 5-4 στο 3’ ενώ γύρισε και το σκορ με τον Κινγκ στο ίδιο λεπτό. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ και στο 7’ ήρθε η ισοπαλία (11-11). Ο Αχιλλέας πέτυχε 5 σερί πόντους μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου (16-11).

Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα του Καϊμακλίου έφτασε στο +7 στο 11’ (18-11), ενώ στο 16’ το λεϊ απ του Βασιλείου έκανε το 27-18 για τους φιλοξενούμενους. Οι «γαλάζιοι» ήταν πίσω στο σκορ με 29-22 στο 17’, όμως μείωσαν σε 29-27 και με αυτό το σκορ έληξε το ημίχρονο.

Με το καλημέρα του τρίτου δεκαλέπτου ο Χόλτον έφερε το παιχνίδι στα ίσα (29-29), ενώ το και στο 23’ οι ομάδες ήταν ισόπαλες (34-34). Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στο 24’ με τη βολή του Ηλιάδη για το 39-34, ενώ ο Χάρβεϊ ευστόχησε σε τρίποντο στο ίδιο λεπτό για το 39-37. Στο 26’ ο Απόλλωνας πήρε προβάδισμα 9 πόντων (46-37), ενώ το δεκάλεπτο έληξε με σκορ 48-40.

Στην τελευταία περίοδο η ομάδα της Λεμεσού πήρε προβάδισμα 11 πόντων στο 31’ με 51-40. Στο 32’ ο Μπράουν μείωσε σε 53-48, όμως οι γηπεδούχοι δεν επέτρεψαν στον Αχιλλέα να απειλήσουν, φτάνοντας στο +10 στο 37’ με το λεϊ απ του Ελευθερίου. Ο Απόλλωνας διατήρησε τη διαφορά του παίρνοντας την νίκη με 68-60.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-16, 27-29, 48-40, 68-60