Νίκη-«οξυγόνο» με την οποία μπορεί να ελπίζει για παραμονή του στην Α’ κατηγορία πέτυχε ο Εθνικός Άχνας, κερδίζοντας στο Δασάκι με 2-1 την Καρμιώτισσα για την 24η αγωνιστική. Μιγκελίτο με γκολάρα (27’), Μαΐντεβατς (52’) και Ρομό (79') διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα. Τρίτη νίκη σε τέσσερεις αγώνες για την ομάδα της Άχνας, που αν και  έμεινε στην προτελευταία θέση, μείωσε από τις υπόλοιπες ομάδες που… κυνηγά. Δεν λέει να σηκώσει κεφάλι η Καρμιώτισσα που παραμένει κολλημένη στον πάτο της βαθμολογίας.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν… ορεξάτα και πατούσαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, έχοντας την υπεροχή και τον έλεγχο του ματς. Η ομάδα του Ηλία Χαραλάμπους μετουσίωσε την θετική της παρουσία στα πρώτα 45 λεπτά σε γκολ, όταν ο Μιγκελίτο στο 27’, μετά από φάση διαρκείας, με έναν «κεραυνό» από το ημικύκλιο της περιοχής,  έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Τούμπα, ανοίγοντας το σκορ. Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι έχασαν ευκαιρία στο 39’ με τον Ρομό για να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα, όμως η κεφαλιά του, έφυγε λίγο έξω. Έτσι το 1-0 «σφράγισε» τις προσπάθειες των δύο ομάδων στο α’ ημίχρονο. Με το… «καλημέρα» της επανάληψης, ο Εθνικός έβαλε γερά τις βάσεις για το τρίποντο. Συγκεκριμένα, στο 52’ μετά από εξαιρετική ομαδική προσπάθεια, ο Παπαγεωργίου έκανε τη συρτή σέντρα και ο Μαΐντεβατς με πλασέ έγραψε το 2-0. Η ομάδα του Χρύση Μιχαήλ, πίεσε, έψαξε και βρήκε το γκολ με το συρτό σουτ του Ρομό, στο 79’ να μειώνει σε 2-1 και να ξαναμπαίνει στο παιχνίδι, βάζοντας «φωτιά» στο τελευταίο 10λεπτο. Παρά την προσπάθεια, οι φιλοξενούμενοι δεν τα κατάφεραν και έτσι, το 2-1 υπέρ των γηπεδούχων έμεινε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης. Ο Εθνικός με αυτή τη νίκη ανέβηκε στους 22 πόντους και μείωσε στους δύο βαθμούς τη διαφορά του από τον Ερμή, ενώ η Καρμιώτισσα παραμένει στην τελευταία θέση με 18 πόντους και… «βουλιάζει». Εθνικός Άχνας (Χαραλάμπους): Μπογκατίνοφ, Ουαλί (59' Ντόλεζαλ), Περατικός, Μιγκελίτο, Παπαγεωργίου (83' Κ. Ηλία), Ντεϊβίσον, Κουντόμπιακ, Κυπριανού, Ζάκπα (90+2' Κοστόφσκι), Χριστοφή, Μαΐντεβατς (83' Ταράσοφς) Στον πάγκο: Στρατηλάτης, Μ. Ηλία, Χαραλάμπους, Γκόρουπετς, Κουσιάππα, Καρμιώτισσα (Μιχαήλ): Τούμπας, Ευσταθίου (37' Χέρσκοβιτς), Μπαράνοφ, Ρομό, Χριστοφή (69' Στυλιανού), Πέρεζ, Ι. Σάσι, Ρέινολντς (78' Μπουμπακάρι), Χρίστου, Χατζηβασίλης (46' Ο. Σάσι), Νεοφύτου (46' Ντουάρτε) Στον πάγκο: Κίττος, Παχίπης, Σάββα, Καψός ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Περατικός, Μιγκελίτο, Μπογκατίνοφ, Χριστοφή, Κοστόφσκι / Ι. Σάσι ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Διαιτητής: Νεοκλέους Νικόλας Α' Βοηθός Διαιτητής: Εγγλέζου Νίκος Β' Βοηθός Διαιτητής: Σάββα Γεώργιος 4ος Διαιτητής: Κουμή Δημήτρης VAR: Σολωμού Δημήτρης AVAR: Γεωργίου Παύλος Παρατηρητής: Γεωργίου Ανδρέας   Θυμηθείτε τo LIVE:  ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ. 90+2' Κίτρινη στον Κοσστόφσκι. 90+2' Κοστόφσκι μέσα, Ζάκπα έξω. 90' Tρία τα λεπτά των καθυστερήσεων. 88' Κίτρινη στον Χρισφοφή. 85' Κίτρινη στον Μπογκατίνοφ. 83' Ταράσοφς και Κ. Ηλία εντός, έξω Μαΐντεβατς και Παπαγεωργίου. 79' ΓΚΟΛ 2-1. Ο Ρομό μπήκε στην περιοχή και με αριστερό συρτό σουτ μείωσε.  78' Μπουμπακάρι αντί Ρέινολντς. 69' Στυλιανού στη θέση του Χριστοφή. 67' Κίτρινη στον Μιγκελίτο. 66' Μεγάλη ευκαιρία για τον Εθνικό. Ο Χρίστου διώχνει προ της γραμμής με το κεφάλι,  το πλασέ του Παπαγεωργίου. 59' Ο Ντόλεζαλ αντικαθιστά τον Ουαλί. 58' Κίτρινη στον Περατικό. 52' ΓΚΟΛ 2-0. Ωραία συνεργασία από τους παίκτες του Εθνικού, ο Παπαγεώργιου έκανε το γύρισμα και ο Μαΐντεβατς με πλασέ έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του.  46' Λάθος του Μπογκατίνοφ, ο Σάσι έδωσε στον Ρομό που βγήκε φάτσα με τον τερματοφύλακα του Εθνικού, με το πλασέ του να αποκρούεται. 46' Ντουάρτε και Ο. Σάσι μέσα, εκτός Νεοφύτου και Χατζηβασίλης. ΕΝΑΡΞΗ Β' ΜΕΡΟΥΣ. ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ. 45' Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων. 39' Κεφαλιά από τον Ρομό, μόλις άουτ. 37' Αναγκαστική αλλαγή για την Καρμιώτισσα. Χέρσκοβιτς αντί Ευσταθίου. 29' Κίτρινη στον Ι. Σάσι. 27' ΓΚΟΛ 1-0. Ο Μιγκελίτο με τρομερό σουτ ανοίγει το σκορ.  24' Εκτέλεση φάουλ του Χατζηβασίλη, ο Μπαράνοφ για λίγο δεν έπιασε την κεφαλιά. 14' Ο Μαΐντεβατς επιχείρησε το σουτ εκτός περιοχής, μάζεψε ο Τούμπας. 9' Γυριστό σουτ του Ζάκπα, η μπάλα έξω. ENAΡΞΗ ΑΓΩΝΑ.