Μια Ομόνοια παθιασμένη και απαιτητική πέρασε με το επιβλητικό 3-0 από το «Αμμόχωστος» και πέρασε μόνη στην κορυφή με ένα βαθμό πάνω από την Ανόρθωση. Ορτέγα (23'), Γκόμεθ (34') και Μποτεάκ (72') τα γκολ της νίκης για το τριφύλλι. Ήθελε αλλά δεν μπορούσε η Νέα Σαλαμίνα που πλέον μετράει τρεις σερί ήττες.

Α' Ημίχρονο Μπήκε με διάθεση να πιέσει ψηλά από νωρίς η Ομόνοια και πήρε τον έλεγχο του αγώνα όμως πέρα από την φάση του 2ου λεπτού που ζήτησε πέναλτι σε πέσιμο του Ορτέγα στην περιοχή δεν έφτιαξε την μεγάλη ευκαιρία στο πρώτο δεκάλεπτο. Στο 14' ένα δυνατό σουτ του Μποτεάκ πέρασε λίγο έξω ενώ οι πράσινοι συνέχισαν να πιέζουν την Νέα Σαλαμίνα που προσπαθούσε συνεχώς να απειλήσει στην αντεπίθεση χωρίς όμως ουσιαστικό αποτέλεσμα. Στο 21ο λεπτό η Νέα Σαλαμίνα αναπτύχθηκε γρήγορα από δεξιά, ο Ρέινολντς βρέθηκε μόνος στο ύψος της περιοχής όμως το συρτό πλασέ του πέρασε μόλις έξω. Δύο λεπτά μετά στο 23', Μποτεάκ και Ορτέγα συνδυάστηκαν άψογα από δεξιά, ο Κολομβιανός μπήκε στην περιοχή και πέρασε ανάμεσα από δύο αμυντικούς πριν σκοράρει από πλάγια θέση για το 1-0 υπέρ της Ομόνοιας! Μετά το γκολ η Νέα Σαλαμίνα προσπάθησε να αντιδράσει και πίεσε την Ομόνοια όμως δεν έφτιαξε την μεγάλη ευκαιρία. Αντίθετα η Ομόνοια έφτασε κοντά σε δεύτερο γκολ όμως τον κεραυνό του Τιάγκο στο 33' σταμάτησε εξαιρετικά ο Βεσελόφσκι. Ένα λεπτό μετά όμως στο 34' ο Ματ πίεσε τον Βεσελόφσκι που έκανε λάθος και ο Ζόρντι Γκόμεθ μπήκε στην περιοχή και σκόραρε με δυνατό πλασέ για 0-2! Δύο λεπτά μετά η Ομόνοια που πήρε... φόρα έφτασε κοντά και σε τρίτο γκολ όμως ο Ντάρμπισαιαρ μόνος μέσα στην περιοχή έκανε το πλασέ αλλά δεν βρήκε στόχο. Στη συνέχεια η Νέα Σαλαμίνα διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι σε μαρκάρισμα του Ζόρντι Γκόμεθ στον Τισντέλ ενώ στο 39' ο Τσαμπούρης προσπάθησε να απειλήσει από μακριά τον Φαμπιάνο όμως δεν τα κατάφερε. Β' Ημίχρονο Οι πράσινοι του Μπεργκ μπήκαν με την ίδια όρεξη και στην επανάληψη και στο 47' απείλησαν με σουτ του Ματ στην κίνηση που δεν βρήκε στόχο ενώ στο 51' ο Μποτεάκ μπήκε ταχύτατα στην περιοχή όμως το τελείωμα του από καλή θέση δεν ήταν καλό. Στο 54' ο Τισντέλ βρέθηκε σε εξαιρετική θέση μέσα στην περιοχή της Ομόνοιας όμως το πλασέ του ήταν αδύναμο και ο Φαμπιάνο μάζεψε εύκολα. Η Ομόνοια έδειξε να διαχειρίζεται το παιχνίδι, είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού και προσπαθούσε κυρίως από δεξιά με Μποτεάκ για το τρίτο γκολ όμως η Νέα Σαλαμίνα ήταν αυτή που έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 68'. Ο Σαν Ρομάν έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Σιαθάς που μπήκε ως αλλαγή μόνος μέσα στην περιοχή έκανε το πλασέ όμως η μπάλα έφυγε λίγο έξω. Τέσσερα λεπτά μετά όμως στο 72' ο Γκόμεθ έκανε την κάθετη πάσα, ο Μποτεάκ μπήκε στην περιοχή ξανά από δεξιά και με ψύχραιμο πλασέ έγραψε το 0-3 «σκοτώνοντας» την Νέα Σαλαμίνα. Στο 78' ο Μποτεάκ πήγε να βάλει ένα εντυπωσιακό γκολ όμως το σουτ πέρασε έξω ενώ στο 84ο λεπτό ο Μίκου έφυγε μόνος στην κόντρα και προσπάθησε να σκοράρει με ψηλοκρεμαστό πλασέ όμως η μπάλα πέρασε λίγο έξω. Στο 87ο λεπτό ένα μακρινό σουτ του Σιαθά πέρασε μόλις έξω ενώ στο 89' ο Κίσσας (πέρασε ως αλλαγή στην θέση του Βεσελόφσκι στο 80') έκανε μεγάλη απόκρουση σε δυνατό σουτ του Μίκου. Το 3-0 υπέρ της Ομόνοιας παρέμεινε μέχρι τέλους και η Ομόνοια πέρασε μόνη στην κορυφή με 28 βαθμούς, έναν μπροστά από την Ανόρθωση. Νέα Σαλαμίνα: Βεσελόφσκι (80΄ Κίσσας), Τσαμπούρης, Λαμπό, Φουστάρ, Ρομάν, Κορέια, Ρέινολντς, Κωστή, Ελουντού, Τισντέλ (63΄ Σιαθάς), Κίνγκσλεϊ (82΄ Σίμπσον) Ομόνοια: Φαμπιάνο, Μαυρίας, Λανγκ, Λούφτνερ (80΄ Χούμποτσαν), Λέζιακς, Γκόμες, Γκόμεθ, Ορτέγα (72΄ Κακουλλής), Τιάγκο, Μποτεάκ, Νταρμπισάιαρ (80΄ Μίκου)