Σε ένα παιχνίδι που δεν κέρδισε σε κανένα σημείο «δάφνες» ποιότητας, ο Ερμής Αραδίππου κατάφερε να εκμεταλλευτεί τις ελάχιστες καλές ευκαιρίες που βρήκε απέναντι στην εστία του Παναγή (και Φελτχούιζεν), παίρνοντας μια πάρα πολύ σημαντική νίκη απέναντι στην Ομόνοια με 2-1. Για τον Ερμή η νίκη αυτή είναι η δεύτερη του στο πρωτάθλημα, ενώ για τους «πράσινους» η ήττα αυτή ήταν η δεύτερη στην φετινή χρονιά μακριά από την έδρα της  (προηγήθηκε αυτή με την Πάφο). Οι «πράσινοι» εδώ και ένα οκτάμηνο δεν έχουν «γευτεί» την χαρά τη νίκης μακριά από το σπίτι τους, ενώ για άλλη μια φορά με την κακή εικόνα που έβγαλαν μέσα στον αγωνιστικό χώρο προβλημάτισε τον κόσμο της Ομόνοιας και πάλι. Το παιχνίδι: Η Ομόνοια ξεκίνησε καλύτερα το ματς στο ΓΣΖ, ψάχνοντας συνεχώς τους χώρους στην άμυνα των «φτεροπόδαρων» για να δημιουργήσει προβλήματα στην άμυνα του Ερμή, έτσι ώστε να πετύχει το γκολ που θα την έβαζε μπροστά στο σκορ και σε θέση οδηγού. Λάθος στην άμυνα και ψυχρολουσία… Στο 13ο λεπτό ο Ερμής ήταν αυτός που κατάφερε να εκμεταλλευτεί την πρώτη ευκαιρία του στον αγώνα. Συγκεκριμένα ο Πατσέκο έκανε γέμισμα από τα δεξία, ο Παναγή απέκρουσε ασταθώς την μπάλα και ο Εμεγκάρα μόνος και αμαρκάριστος άνοιξε το σκορ «παγώνωντας» την κερκίδα που φιλοξενούνταν οι οπαδοί της Λευκωσιάτικης ομάδας. Στην συνέχεια του παιχνιδιού, η ομάδα του Πάμπου Χριστοδούλου χωρίς να έχει άλλη επιλογή ανέβασε στροφές για να φέρει το παιχνίδι στα ίσα. Στο 24ο λεπτό ο Κανού με κοντινή κεφαλιά ανάγκασε τον Αραμπατζή να του πει «όχι» με δύσκολη απόκρουση, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Μαντούρο δεν πρόλαβε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα μετά από εκτέλεση κόρνερ. Αντίδραση πριν την ανάπαυλα… Τελικά λίγο πριν από την λήξη του πρώτου ημιχρόνου η Ομόνοια κατάφερε να αντιδράσει στο γκολ που δέχθηκε με τον Ολλανδό μέσο. Ο Άλεξ Σοάρες έκανε το γέμισμα, ο Λεάντρο Γκονζάλες έπιασε την κεφαλιά, και ο Μαδούρο από κοντά κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα σε 1-1 που έμελλε να είναι και το σκορ του ημιχρόνου. Το δεύτερο ημίχρονο Στο δεύτερο ημίχρονο η Ομόνοια μπήκε πιο κεφάτη και πιο πεισμωμένη για να φέρει «τούμπα» το παιχνίδι. Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι με το «καλημέρα» και συγκεκριμένα στο 47ο λεπτό έχασαν μια καλή ευκαιρία με τον Κανού, όμως το σουτ του πέρασε λίγο έξω από την εστία του Αραμπατζή. Στο 58ο λεπτό οι γηπεδούχοι απάντηση με τον Εμεγκάρα ο οποίος έφυγε μπροστά από τον Φελτχούιζεν, όμως ο Ολλανδός πορτιέρο βγήκε νικητής από την μονομαχία αυτή. Στο 62ο λεπτό ήταν σειρά του «τριφυλλιού» να χάσει μια κλασσική ευκαιρία. Ο πρώτος σκόρερ της Ομόνοιας έφυγε φάτσα από το τέρμα, πέρασε και τον Αραμπατζή, όμως ο Άγγλος επιθετικός καθυστέρησε πάρα πολύ και αμυντικός πρόλαβε τον στράικερ της Ομόνοιας και αποσόβησε τον κίνδυνο. Και αφού η ευκαιρία για την Ομόνοια έκανε «φτερά», ο Εμεγκάρα στην επόμενη φάση του παιχνιδιού στο 64ο λεπτό κατάφερε να βάλει ξανά τον Ερμή μπροστά στο σκορ. Μετά από εκτέλεση κόρνερ ο επιθετικός των «φτεροπόδαρων» ξέγυφε από τα μαρκαρίσματα των αμυντικών της Ομόνοιας και με το κεφάλι νίκησε τον Πιτ Φελτχούιζεν. Ένα δεκάλεπτο μετά που δέχθηκε το τέρμα η Ομόνοια, ο Ντάρμπισαιρ προσπάθησε να απειλήσει με κεφαλιά ψαράκι, ενώ ευκαιρία είχε και ο Ερμής για να διευρύνει το σκορ με τον σκόρερ του, όμως το σουτ του δεν βρήκε στόχο. Μέχρι την λήξη του παιχνιδιού και παρά τις προσπάθειες που έκανε ο Πάμπος Χριστοδούλου να διορθώσει κάποια πράγματα στην ομάδα του, η Ομόνοια δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο να αντιδράσει και έμεινε ξανά και για τρίτο σερί ματς μακριά από τα επιτυχημένα αποτελέσματα. Ερμής: Αραμπατζής, Σανδραβέλης (57' Γουίκς), Ιμερέκοφ, Χριστοφή, Τσίνα, Φρίμπονγκ, Ράντου, Πατσέκο, Κωνσταντίνου (79' Ταραλίδης), Εμεγκάρα, Τσούμου (89' Νταμτσέφσκι) Ομόνοια: Παναγή (18' Φελτχούιζεν), Τζαΐλσον, Φαμπρίσιο, Κατελάρης, Μαργκάσα, Μαδούρο (67' Λόπες), Σοάρες, Κανού, Ζαρσίνιο (81' Χριστοφή), Λεάντρο, Ντέρμπισαϊαρ Κίτρινες: Ράντου (12'), Πατσέκο (40'), Φρίμπονγκ (71'), Τσούμου (81') / Καντέ (40')**, Φαμπρίσιο (42'), Κατελάρης (87')