Σε παιχνίδι που άρχισε στις 16:00 και ολοκληρώθηκε λίγο πριν από τις 18:00 το απόγευμα του Σαββάτου (7/10), η Μπουρκίνα Φάσο του Μπλατί Τουρέ και του Στεφάν Αζίζ, δέχθηκε την ήττα με 3-1 από την Νότιο Αφρίκη, σε ένα ματς που έγινε στο Γιοχάνεσμπουργκ. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 3-0 από το πρώτο ημίχρονο χάρη στα γκολ που σημείωσαν στο 1ο λεπτό ο Tau Percy, ο Zwane Themba έκανε το 2-0 στο 34ο λεπτό και λίγο πριν την εκπνοή του ημιχρόνου ο Vilakazi Sibusiso έδωσε γερό προβάδισμα στην Εθνική της Νοτίου Αφρικής. Το μόνο που κατάφερε η ομάδα της Μπουρκίνα φάσο ήταν να μειώσει σε 3-1 με τον Traore  Alain στο 87ο λεπτό. Αξίζει να σημειωθεί ότι οι γηπεδούχοι για περίπου ένα 20λεπτό αγωνίστηκαν με αριθμητικό μειονέκτημα μετά την απευθείας κόκκινη που δέχθηκε ο Zungu Bongani στο 67' της αναμέτρησης. Να σημειώσουμε ότι οι ποδοσφαιριστές της Ομόνοιας που αγωνίζονται στο αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της Μπουρκίνα Φάσο αγωνίστηκαν και οι δύο. Ο Αζίζ άρχισε το ματς ως βασικός και στο 68ο λεπτό της αναμέτρησης αντικαταστάθηκε από τον Μπλατί Τούρε. Παρά την ήττα η Μπουρκίνα Φάσο διατηρήθηκε στην κορυφή του ομίλου, όμως στο επόμενο παιχνίδι με το Πράσινο Ακρωτήρι θα πρέπει να τα δώσει όλα εάν θέλει να πάρει το εισιτήριο για την πρόκριση στην τελική φάση του Μουντιάλ του 2018 που θα γίνει στην Ρωσία.