Πλήρης ολοκληρωμένη εικόνα του βαθμολογικού πίνακα για τις έξι αγωνιστικές που διανύσαμε μέχρι στιγμής δεν έχουμε, μιας και εκκρεμούν τέσσερα παιχνίδια, τα οποία αφορούν τις δύο πρώτες αγωνιστικές, αλλά έχουν αναβληθεί για μεταγενέστερο στάδιο, μετά από υποχρεώσεις που είχαν στην Ευρώπη, ΑΠΟΕΛ και Απόλλωνας. Μιας και η αναφορά για τα εξ αναβολής αυτά παιχνίδια να θυμίσουμε ότι: Για την πρώτη αγωνιστική έχουμε τα παιχνίδια που θα γίνουν το μεν ένα την Τετάρτη, 29 Νοεμβρίου και ώρα 19:00, όπου ο Ερμής θα αναμετρηθεί στο ΓΣΖ με τον ΑΠΟΕΛ, ενώ την Τετάρτη, 10 Ιανουαρίου 2018 και ώρα 19:00, η Πάφος FC θα υποδεχθεί στο Παφιακό Στάδιο τον Απόλλωνα. Για τη δεύτερη αγωνιστική έχουμε τα παιχνίδια που θα γίνουν την Τετάρτη, 17 Ιανουαρίου 2018, όπου η ώρα 17:30 ο ΑΠΟΕΛ θα κοντραριστεί με την ΑΕΛ και η ώρα 20:00 ο Απόλλωνας με την Ομόνοια. Με αυτά τα παιχνίδια να υπολείπονται για να υπάρχει ολοκληρωμένη εικόνα για τις έξι αγωνιστικές του πρωταθλήματος που έχουν περάσει μέχρι στιγμής, η βαθμολογία σήμερα έχει ως εξής: 1.Ανόρθωση 14 2.ΑΕΚ 10 3.ΑΕΛ 10 (5 αγώνες) 4.Δόξα 10 5.Πάφος FC 8 (5 αγώνες) 6.Απόλλων 8 (4 αγώνες) 7.Ομόνοια 8 (5 αγώνες) 8.ΑΠΟΕΛ 7 (4 αγώνες) 9.Ολυμπιακός 7 10.Αλκή 6 11.Νεα Σαλαμίνα 5 12.Ερμής 3 (5 αγώνες) 13.Άρης 3 14.Εθνικός 3 Ενδιαφέρον, πάντως, θα υπήρχε στον βαθμολογικό πίνακα, με νέα δεδομένα και αλλαγές εάν δεν είχαμε σε παιχνίδια που έγιναν μέχρι τώρα στο φετινό πρωτάθλημα γκολ που σημειώθηκαν στο 90ο λεπτό και έπειτα στους χρόνους καθυστερήσεων. Πηγαίνοντας το μυαλό μας πίσω, στη δράση που είχαμε μέχρι στιγμής για το φετινό πρωτάθλημα, παρατηρούμε ότι έχουν σημειωθεί τα πιο κάτω τέρματα που διαφοροποίησαν το αποτέλεσμα μέχρι εκείνη τη στιγμή στους αγώνες. Για την 1η αγωνιστική: Στο τοπικό ντέρμπι της Λεμεσού, η ΑΕΛ σκόραρε το μοναδικό γκολ που της έδωσε τη νίκη στις καθυστερήσεις απέναντι στον Άρη με «λυτρωτή» τον Σασσί.  Πρώτο τρίποντο για τους γαλαζοκίτρινους του Μπρούνο Μπαλταζάρ στο φετινό πρωτάθλημα.   Για την 4η αγωνιστική: Ο Άρης «τσιμπάει» τον βαθμό της ισοπαλίας στις καθυστερήσεις μέσα στο «Αμμόχωστος» επί της Αλκής με γκολ του Μαραγκουδάκη στις καθυστερήσεις ισοφαρίζοντας 3-3.   Ο Απόλλωνας με δύο γκολ από το 90΄ και έπειτα, μέσα στο Τσίρειο Στάδιο, με σκόρερ τους Ζελάγια και Ρομπέρζ, κάνει το 2-2 μέχρι εκείνη τη στιγμή σκορ απέναντι στον Ερμή Αραδίππου σε 4-2 και παίρνει ένα σπουδαίο τρίποντο.   Για την 6η αγωνιστική: Στο ΓΣΠ η Ομόνοια Λευκωσίας δέχεται την ισοφάριση σε «νεκρό» χρόνο από τον Ολυμπιακό Λευκωσίας με το γκολ του Καπαρτή και παίρνει, αντί τρεις, έναν βαθμό.   Στο ντέρμπι του «ΑΕΚ Αρένα» η Ανόρθωση παίρνει τον βαθμό της ισοπαλίας στις καθυστερήσεις με σκόρερ τον Καμαρά, ο οποίος έκανε το 1-1.   Στο «Αμμόχωστος» ο ΑΠΟΕΛ λυτρώνεται στις καθυστερήσεις και φεύγει με το τρίποντο από εκεί με το γκολ του Ζαχίντ απέναντι στην Αλκή Ορόκλινης.   Έτσι, εάν δεν υπήρχαν αυτά τα γκολ στο 90΄ και έπειτα... και τα αποτελέσματα και οι βαθμοί που έπαιρναν οι ομάδες ήταν μέχρι το σκορ του 90ου λεπτού τότε η βαθμολογία θα είχε ως εξής: Η βαθμολογία αν τα ματς τελείωναν στο 90': 1.Ανόρθωση 13 2.ΑΕΚ 12 3.Δόξα 10 4.Αλκή 9 5.Ομόνοια 10 (5 αγώνες) 6.ΑΕΛ 8 (5 αγώνες) 7.Πάφος FC 8 (5 αγώνες) 8.Απόλλων 6 (4 αγώνες) 9.Ολυμπιακός 6 10.ΑΠΟΕΛ 5 (4 αγώνες) 11.Νεα Σαλαμίνα 5 12.Ερμής 4 (5 αγώνες) 13.Άρης 3 14.Εθνικός 3 Μεγαλύτερη χαμένη η Αλκή... Αν τα παιχνίδια τελείωναν στο 90΄ ο βαθμολογικός πίνακας θα ήταν πολύ διαφορετικός και η μεγαλύτερη κερδισμένη θα ήταν η Αλκή η οποία έχασε τρεις βαθμούς φέτος στις καθυστερήσεις. Οι ομάδες που θα έχαναν έδαφος είναι Απόλλων, ΑΕΛ και ΑΠΟΕΛ (-2) σε σχέση με την σημερινή βαθμολογία. Αξίζει να αναφερθεί ότι και οι διαφορές στην κορυφή θα ήταν διαφορετικές, με την Ανόρθωση να παραμένει στην κορυφή αλλά με την ΑΕΚ να είναι στο -1.