Χορταστικό παιχνίδι στο Δασάκι με τον Εθνικό και την Ανόρθωση να μένουν στην ισοπαλία με 2-2 για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Τα γκολ του αγώνα πέτυχαν για τους γηπεδούχους οι Στυλιανού και Ντε Ιριόντο, για τους φιλοξενούμενους οι Λόπες και Χρυσοστόμου.

Στο πρώτο μέρος, η πρώτη καλή στιγμή ήταν στο 6΄ με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκιούτσκο πέρασε πάνω από τα δοκάρια. Στο 11΄απείλησε ο Εθνικός με τον Μπονέτο έκανε το διαγώνιο συρτό σουτ πέρασε μόλις έξω. Δέκα λεπτά αργότερα νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Εθνικό, ο Μπονέτο από καλή θέση στην περιοχή έπιασε το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια. Στο 30′ το σουτ του Παρούτη μπλόκαρε ο Φλόρες.

Στις καθυστερήσεις μια κοντινή κεφαλιά του Χρυσόπολου, έπειτα από εκτέλεση φαουλ του Κίκο κατέληξε στον Φλόρες. Στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου ήρθε το γκολ του Εθνικού με το δυνατό σουτ εκτός περιοχής του Στυλιάνου, η μπάλα κόντραρε στον Χρυσοστόμου, ξεγέλασε τον Ζίφκοβιτς και κατέληξε στα δίκτυα για το 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Εθνικός μπήκε φουριόζος στην πρώτη φάση το φαλτσαριστό σουτ του Αντερέγκεν πέρασε έξω. Στην αμέσως επόμενη φάση σκόραρε με την κεφαλιά του Ντε Ιριόντο έπειτα από εκτέλεση κόρνερ.

Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 58' από την άσπρη βούλα με τον Λόπες. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 82΄ ο Χρυσοστόμου με καρφωτή κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κίκο.

LIVE:

ΤΕΛΙΚΟ 2-2

90' Δέκα λεπτά ο επιπρόσθετος χρόνος

82' ΓΚΟΟΛ 2-2 ισοφαρίζει η Ανόρθωση με καρφωτή κεφαλιά του Χρυσοστόμου

81' Άστοχο σουτ από τον Αρτυματά

77' Αναγκαστική αλλαγή, εκτός ο Γούλερι μέσα ο Χαραλάμπους

73' Εκτός Παρούτης και Κονσεινάιο μέσα Σταμούλης και Θεοδώρου

68΄ Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Κίκο πάνω στο τείχος

62' Σάαντι αντί Ντε Ιριόντο

59' ΓΚΟΛ 2-1! Μειώνει από την άσπρη «βούλα» ο Λόπες

58' Πέναλτι για τους φιλοξενούμενους για κτύπημα του Οφόρι στον Λόπες

57' Ελέγχεται φάση για πέναλτι υπέρ της Ανόρθωσης πήγε στο on field review άλλαξε απόφαση και έδειξε την άσπρη βούλα

53' Ίλιεφ και Γούλερι αντί των Ρόγκουλιτς και Γκιούρτσο

47' ΓΚΟΟΛ 2-0 ο Εθνικός με κεφαλιά του Ντε Ιριόντο, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ

46' Φαλτσαριστό σουτ του Μπονέτο πέρασε έξω

46' Έναρξη β' ημιχρόνου

ΤΕΛΟΣ α' ημιχρόνου μπροστά στο σκορ ο Εθνικός

45+3' ΓΚΟΟΛ 1-0 ο Εθνικός με τον Στυλιανού, να επιχειρεί το σουτ εκτός περιοχής κόντραρε στον Χρυσοστόμου ξεγέλασε τον Ζίφκοβιτς και κατέληξε στα δίκτυα

45' Οκτώ λεπτά οι καθυστερήσεις

45' Κοντινή κεφαλιά του Χρυσόπολου, έπειτα από εκτέλεση φαουλ του Κίκο η μπάλα κατέληξε στον Φλόρες

34' Απειλεί η Ανόρθωση με τον Λόπες έφυγε στην πλάτη της άμυνας του Εθνικού το δυνατό σουτ του Πορτογάλου πέρασε έξω

33' Σουτ του Μπονέτο από το ύψος της περιοχής πέρασε έξω

29' Κόρνερ για την Ανόρθωση έδιωξε με γροθιές ο Φλόρες

27' Κίτρινη στον Οφόρι για φάουλ στον Παρούτη, χάνει ένα από τα δύο επόμενα παιχνίδια

18' Κίτρινη στον Ντε Ιριόντο για ριψοκίνδυνο μαρκάρισμα στον Ρόγκουλιτς

17' Συνέχεια στο παιχνίδι μετά από πέντε λεπτά

12' Δεν μπορεί να συνεχίσει ο διαιτητής Αργυρού ετοιμάζεται ο 4ος Μάριος Αντωνίου για να τον αντικαταστήσει

11' Μπήκε στην περιοχή ο Μπονετό έκανε το διαγώνιο συρτό σουτ πέρασε μόλις έξω

8' Πρόβλημα αντιμετωπίζει ο διαιτητής Αργυρού, μπήκε μέσα το ιατρικό επιτελείο

6' Εκτέλεσε απευθείας ο Γκιούρσκο πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Φλόρες

4' Κερδίζει φάουλ η Ανόρθωση σε πολύ καλό σημείο