Μάμας Φιλίππου

Τρίτη σερί νίκη για τον ΑΠΟΕΛ στο πρωτάθλημα και πρώτη μέσα στο ΓΣΠ με 3-1 απέναντι στη Νέα Σαλαμίνα και έφτασε στους 9 βαθμούς και -3 από την πρώτη θέση.

Ο ΑΠΟΕΛ «καθάρισε» από νωρίς στο α' ημίχρονο τη νίκη με τα γκολ των Μαρκίνιος και Ελ Αραμπί και έτσι ο Ντομίνγκες προτίμησε να ξεκουράσει τους δύο του σκόρερ με την έναρξη του β΄ημιχρόνου. Σημαντικά αγωνιστικά λεπτά πήραν οι Πολυκάρπου και Μπα.

Πρώτο γκολ στο πρωτάθλημα για τον Μαρκίνιος, τρίτο γκολ για τον «πιστολέρο» Ελ Αραμπί, πρώτο γκολ και για τον Πορτογάλο Πίζι, ο οποίος στα 64 λεπτά που αγωνίστηκε ήταν δραστήριος έχοντας πολύ καλή παρουσία.

Δεν άρεσε η χαλαρότητα μετά και το τρίτο γκολ δίνοντας έτσι την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να φανούν απειλητικοί, έχοντας καλά διαστήματα, μείωσαν με τον Ντουρμισάι, είχαν δοκάρι και άλλες φάσεις για να πετύχουν κι άλλα γκολ. Ωστόσο, η ουσία είναι το τρίτο σερί τρίποντο και ο ΑΠΟΕΛ συνεχίζει ακάθεκτος.

Για την 5η αγωνιστική οι γαλαζοκίτρινοι θα αντιμετωπίσουν την Ομόνοια 29Μ στην Περιστερώνα, ενώ προηγείται το ματς για το Σούπερ Καπ την Τετάρτη κόντρα στην Πάφο.