Ο ΑΠΟΕΛ επικράτησε με 3-1 της Νέας Σαλαμίνας στον αγώνα της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Τα γκολ του αγώνα πέτυχαν οι Μαρκίνιος, Ελ Αραμπί και Πίζι.

Στο πρώτο μέρος,  οι «ερυθρόλευκοι» σκόραραν στο 13′ αλλά ακυρώθηκε μετά από παρέμβαση του VAR. Ο Ασεβέδο έκανε το δυνατό σουτ, η μπάλα χτύπησε στον Ντουρμισάι και κατέληξε στα δίχτυα.

Στην επόμενη φάση στο 17′ σκόραρε ο ΑΠΟΕΛ με ωραίο σουτ του Μαρκίνιος πήρε την μπάλα εκτός περιοχής, ελευθερώθηκε και με ωραίο σουτ έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνιά του Άντος.

Στη συνέχεια απείλησαν οι γαλαζοκίτρινοι με σουτ του Αμπάνια αλλά πέρασε έξω. Στο 27’ έγινε το 2-0 για τον ΑΠΟΕΛ. Ο Ελ Αραμπί έσκαψε την μπάλα πάνω από τον Άντος, μετά από ασίστ του Αμπάνια για το 2-0. Στο 35′ ένα σουτ του Δώνη πέρασε έξω. Στις καθυστερήσεις του α’ ημιχρόνου η ωραία κίνηση και σουτ του Πίζι, η μπάλα κόντραρε στο πόδι του Σεργίου και ο Άντος απέκρουσε δύσκολα ενώ η μπάλα χτύπησε και στο οριζόντιο δοκάρι πριν φύγει σε κόρνερ.

Στο β’ μέρος οι γηπεδούχοι κλείδωσαν τη νίκη στο 62' με γκολ του Πίζι σκόραρε έπειτα από λάθος του Άντος στην προσπάθεια του να διώξει την μπάλα σημάδεψε τον Ντράζιτς στο κεφάλι, η μπάλα πήγε στον Πίζι ο οποίος πέρασε τον τερματοφύλακα και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Αρχικά το γκολ ακυρώθηκε για χέρι του Ντράζιτς αλλά στον έλεγχο από το VAR φάνηκε ότι η μπάλα χτύπησε στο κεφάλι του Σέρβου επιθετικού προτού καταλήξει στον Πορτογάλο.

Στο 75' μείωσε η Σαλαμίνα με κεφαλιά του Ντουρμισάι έπειτα από μπαλιά του Λέτσιακς. Στο 80' είχε δοκάρι η Σαλαμίνα με κεφαλιά του Ντουρμισάι έπειτα από εκτέλεση κόρνερ.

ΤΕΛΟΣ του αγώνα νίκη για τον ΑΠΟΕΛ με 3-1

90' Eπτά λεπτά ο επιπλέον χρόνος

80' Δοκάρι για τη Σαλαμίνα με κεφαλιά του Ντουρμισάι έπειτα από εκτέλεση κόρνερ

77' Σουτ του Λέτσιακς πέρασε έξω

75' ΓΚΟΛ 3-1 μειώνει η Σαλαμίνα με κεφαλιά του Ντουρμισάι έπειτα από μπαλιά του Λέτσιακας

62' ΓΚΟΟΛ 3-0 ο Πίζι σκοράρει έπειτα από λάθος του Άντος σε κενή εστία ο Πορτογάλος σκόραρε

58' Πρόβλημα με τον Μπεχαράνο έφυγε από το γήπεδο με φορείο σε άτσαλη προσγείωση του στο έδαφος

56′ Μεγάλη ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα. Μετά από κόρνερ του Νάρσινγκ ο Ντουρμισάι έπιασε την κεφαλιά και ανάγκασε σε δύσκολη απόκρουση τον Μπέλετς

54′ Μέσα ο Μιγκελίτο, έξω ο Καρλίτος

52' Μεγάλη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Ο Πίζι έβγαλε μόνο τον Ντράζιτς ο οποίος νικήθηκε από τον Άντος στο τετ-α-τετ

49' Κόρνερ για τη Σαλαμίνα απομάκρυναν οι του ΑΠΟΕΛ

Εκτός Ελ Αραμπί και Μαρκίνιος μέσα Ντράζιτς και Κόρμπου

46' 'Εναρξη στο β' ημίχρονο

ΤΕΛΟΣ α' ημιχρόνου 2-0 μπροστά στο σκορ ο ΑΠΟΕΛ

45+1΄ Μεγάλη απόκρουση του Άντος σε σουτ του Πίζι το οποίο κόντραρε και έβγαλε με δυσκολία ο Αυστριακός κίπερ

45΄ Δύο λεπτά ο επιπλέον χρόνος

43΄Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπεχαράνο μαζεύει ο Μπέλετς

34' Σουτ του Δώνη πέρασε έξω

31' Κίτρινη στον Καρλίτος

27' ΓΚΟΟΛ 2-0 ο ΑΠΟΕΛ με τον Ελ Αραμπί, έσκαψε την μπάλα πάνω από τον Άντος και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα

23' Άστοχο σουτ του Αμπάνια από το ύψος της περιοχής

17' ΓΚΟΟΛ 1-0 ο ΑΠΟΕΛ με ωραίο σουτ του Μαρκίνιος εκτος περιοχής

13' ΑΚΥΡΩΝΕΤΑΙ Γκολ για τη Σαλαμίνα σκοράρει έπειτα από εκτέλεση κόρνερ με τον Ασεβέδο καθώς η μπάλα βρήκε στο χέρι του Ντουρμισάι

8' Κόρνερ για τη Σαλαμίνα πέρασε ανεκμετάλλευτο

1' 'Εναρξη του αγώνα

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Κιντίγια, Πέτροβιτς, Ντβάλι, Τσεμπάκ, Κοσταντίνοφ, Πίζι, Αμπάνια, Μαρκίνιος, Δώνης, Ελ Αραμπί.

Στον πάγκο: Περέιρα, Σιπριάνο, Τεχέρα, Μπα, Σατσιάς, Ντράζιτς, Καττιρτζής, Κόρμπου, Λαϊφης, Πολυκάρπου, Σαρφό.

Νέα Σαλαμίνα: Άντος, Σεργίου, Τόμοβιτς, Μιχαήλ, Αζεβέδο, Μπεχαράνο, Καρλίτος, Γκμπελέ, Φερνάντεζ, Νάρσινγκ, Ντουρμισάι.

Στον πάγκο: Καλανίδης, Μιγκελίτο, Βέλιος, Σπυριδάκης, Φράγκος, Προκοπίου, Λέζιακς, Μπαχάσα, Βίκτωρος, Κουμπαρή, Κατσιάρης.

Κυριακή, 22.09.2024 / 19:00