Με «ήρωα» τον Μικέλ Μερίνο, ο οποίος σκόραρε στο τελευταίο λεπτό της παράτασης, η Ισπανία νίκησε τη Γερμανία (05/07, 2-1), απέκλεισε τους «οικοδεσπότες» και προκρίθηκε στην 4άδα του EURO 2024!

Το παιχνίδι ξεκίνησε με ιδανικό τρόπο, αφού οι Ισπανοί απείλησαν με τον Πέδρι στο 1ο λεπτό, όμως τα σκληρά μαρκαρίσματα δεν έλειπαν από την «εκκίνηση» του ματς.

Από ένα τέτοιο, τραυματίστηκε και ο Πέδρι, ο οποίος έπεσε στο έδαφος, έπειτα από φάουλ του Κρόος και στη συνέχεια αποχώρησε με πρόβλημα στο γόνατο, με τον Όλμο να περνά στη θέση του στο 7'!

Στο 14' η εκτέλεση φάουλ του Γιαμάλ πέρασε λίγο άουτ, ενώ στο 26ο λεπτό η κεφαλιά του Τα κατέληξε στην αγκαλιά του Σιμόν.

Σταδιακά οι Γερμανοί πατούσαν καλύτερα, αλλά ο ρυθμός του ματς ήταν πιο χαμηλός από τα πρώτα λεπτά. Παρόλα αυτά, στο 34ο λεπτό, οι «οικοδεσπότες» απείλησαν, όταν ο Τα βρήκε τον Χάβερτς, ο οποίος υποδέχθηκε άψογα την μπάλα και εκτέλεσε, με τον Σιμόν να μπλοκάρει, στην τελευταία πολύ καλή στιγμή για το πρώτο ημίχρονο.

Η «φούρια ρόχα» μπήκε καλύτερα στην «επανάληψη» και κατόρθωσε να εκμεταλλευτεί το καλό της διάστημα, ανοίγοντας το σκορ! Ο Γιαμάλ «σέρβιρε» στον Όλμο στο 51ο λεπτό και εκείνος εκτέλεσε άψογα, για το 1-0 του αντιπροσωπευτικού του συγκροτήματος!

Η Γερμανία φάνηκε να «αφυπνίζεται» από αυτό το γκολ και στη συνέχεια ακολούθησε ένας... μονόλογος από το σύνολο του Γιούλιαν Νάγκελσμαν.

Στο 77ο λεπτό, η Γερμανία έχασε τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσει όταν ο Φίλκρουγκ σημάδεψε το δοκάρι μέσα από την περιοχή, την ώρα που στο 82' ο Χάβερτς πλάσαρε πάνω από τον Σιμόν, όμως η μπάλα κατέληξε λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Εν τέλει, το «χρυσό» γκολ για τους Γερμανούς ήρθε από τα πόδια του Φλόριαν Βιρτς, ο οποίος είδε την μπάλα να του στρώνεται στην περιοχή και σούταρε ιδανικά, για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα και το παιχνίδι στην παράταση!

Στο έξτρα 30λεπτο, ο Βιρτς βρήκε τον τρόπο να απειλήσει εκ νέου, όταν στο 105' εκτέλεσε, με την μπάλα να περνά λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Σιμόν, ενώ στο 106' η Γερμανία ζήτησε πέναλτι για χέρι του Κουκουρέγια, όμως το ματς συνεχίστηκε.

Οι συνθέσεις των ομάδων

Ισπανία (Λ. Ντε Λα Φουέντε): Σιμόν, Καρβαχάλ, Λε Νορμάν (46' Νάτσο), Λαπόρτ, Κουκουρέγια, Ρόδρι, Φαμπιάν Ρουίθ, Πέδρι (7' Όλμο), Γιαμάλ (63' Φ. Τόρες), Μοράτα (80' Ογιαρθάμπαλ), Ν. Γουίλιαμς (80' Μερίνο).

Γερμανία (Γ. Νάγκελσμαν): Νόιερ, Κίμιχ, Ρούντιγκερ, Τα, Ράουμ (57' Μίτελσταντ), Κρόος, Τσαν (46' Άντριχ), Μουσιάλα, Γκουντογκάν, Σανέ (46' Βιρτς), Χάβερτς.

Η LIVE ενημέρωση:

120+5' ΤΕΛΟΣ ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΙΣΠΑΝΟΥΣ!

120+5' Κόκκινη ο Καρβαχάλ για κράτημα πάνω στον Μουσιάλα

120' ΓΚΟΟΛ Μερινοοο σκοράρει και 2-1 η Ισπανία

109΄ Σουτ ο Φίλκρουγκ, πέρασε έξω

Τέλος στο πρώτο ημίχρονο της παράτασης

105' Μεγάλη ευκαιρία η Γερμανία! Με τον Βιρτς το σουτ του πέρασε έξω

104' Σουτ ο Ογιαρθάμπαλ, πέρασε έξω

91' Ξεκίνησε το πρώτο 15λεπτο της παράτασης

90' Τέλος κανονικής διάρκειας, πάμε σε ημίωρη παράταση 1-1

89' ΓΚΟΟΛ 1-1 ισοφαρίζει η Γερμανία με τον Βιρτζ

82' Λάθος από τον Σιμόν έκλεψε ο Χάβερτς, πήγε να σκοράρει με λόμπα άλλα έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια

77' ΔΟΚΑΡΙ για τη Γερμανία με τον Φίλκρουγκ

72'   Κεφαλιά ο Φίλκρουγκ, πέρασε έξω η μπάλα

51' ΓΚΟΟΛ 1-0 η Ισπανία με συρτό σουτ του Όλμο

46' Έναρξη β' ημιχρόνου

45' ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ 0-0

45' Αδύναμο σουτ του Γιαμάλ μάζεψε ο Νόιερ

36' Πολύ καλή ευκαιρία η Ισπανία, πάτησε περιοχή ο Νίκο Γουίλιαμς, σούταρε, αλλά απέκρουσε ο Νόιερ

27' Ευκαιρία η Γερμανία, μπλόκαρε ξανά ο Σιμόν

21' Κεφαλιά του Χάβερτς μπλοκάρει σταθερά ο Σιμόν

17' Σουτ του Ρουίθ πάνω από από τα δοκάρια του Νόιερ η μπάλα

15' Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Γιαμάλ πέρασε έξω

1΄ Έναρξη αγώνα

Διαιτητής της αναμέτρησης θα είναι ο Άντονι Τέιλορ, ενώ VAR ο συμπατριώτης του, Στιούαρτ Άτγουελ.