Η Γαλλία για ακόμη ένα παιχνίδι δεν έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης και ήταν αναποτελεσματική, μένοντας στο 1-1 με την Πολωνία και προκρίθηκε ως 2η από τον όμιλό της.

Γαλλία που προβληματίζει και απογοητεύει! Η ομάδα του Ντιντιέ Ντεσάν για ακόμη ένα ματς στο Euro 2024 δεν έθελξε, ήταν αναποτελεσματική και δεν κατάφερε να νικήσει ούτε την Πολωνία, μένοντας στο 1-1.

Κάπως έτσι, οι «τρικολόρ» πέρασαν στα νοκ-άουτ ως δεύτεροι μετά τη νίκη της Αυστρίας επί της Ολλανδίας (2-3) και περιμένουν να μάθουν αντίπαλο από τον 5ο όμιλο.

Ο Εμπαπέ με το πρώτο του γκολ σε Euro άνοιξε το σκορ με πέναλτι για τους Γάλλους, οι οποίοι έπεσαν πάνω στον εντυπωσιακό Σκορούπσκι, ενώ ο Λεβαντόφσκι με τον ίδιο τρόπο και με… διπλή προσπάθεια (σσ. δόθηκε επανάληψη) ισοφάρισε για τους Πολωνούς που αποχαιρέτησαν το τουρνουά με ψηλά το κεφάλι.

sport-fm.gr

1' Σέντρα στην αναμέτρηση!

5' Γύρισμα του Μπαρκολά, έδιωξε η άμυνα της Πολωνίας σε κόρνερ.

6' Η Πολωνία βγήκε στην επίθεση, ο Ζιελίνσκι έκανε το σουτ, αλλά μπλόκαρε ο Μενιάν.

Στο άλλο ματς, η Αυστρία άνοιξε το σκορ κόντρα στην Ολλανδία.

8' Κακό γύρισμα του Ντεμπελέ, έδιωξε η άμυνα της Πολωνίας.

Η Γαλλία έχει μέχρι στιγμής τον έλεγχο του αγώνα, αλλά η Πολωνία όταν βγαίνει στην αντεπίθεση γίνεται επικίνδυνη.

11' Μεγάλη φάση για τη Γαλλία! Ο Ντεμπελέ έκανε το γύρισμα, ο Εμπαπέ δεν πρόλαβε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα με προβολή, με τον Ερναντέζ να κάνει στη συνέχεια το σουτ, αλλά ο Σκορούπσκι έδιωξε!

14' Ο Καντέ έκανε ένα μακρινό σουτ, με την μπάλα να περνάει άουτ.

14' Στην επίθεση η Πολωνία, ο Σιμάνσκι έκανε το σουτ, αλλά ο Ερναντέζ έδιωξε σε κόρνερ. Εκτελέστηκε το κόρνερ, ο Ουρμπάνσκι έκανε το σουτ, με τον Μενιάν να μπλοκάρει.

19' Ευκαιρία για τη Γαλλία! Ο Ντεμπελέ κάνει ένα κοντινό σουτ, με την μπάλα να σταματάει πάνω στον Σκορούπσκι, ο Καντέ στη συνέχεια παίρνει το ριμπάουντ, αλλά κάνει πολύ κακή πάσα και η μπάλα πέρασε άουτ.

24' Κίτρινη ο Ζαλέφσκι για τράβηγμα στον Εμπαπέ.

25' Κόρνερ για τη Γαλλία. Εκτελέστηκε το κόρνερ, βγήκε και μάζεψε ο Σκορούπσκι.

Μικρή διακοπή για να δροσιστούν οι παίκτες.

34' Μεγάλη φάση για την Πολωνία!

Γύρισμα του Σιμάνσκι, ο Λεβαντόφσκι πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ!

38' Ο Καντέ δίνει στον Τσουαμενί, εκείνος κάνει το σουτ, η μπάλα κοντράρει και βγαίνει σε κόρνερ.

Εκτελέστηκε, ο Σαλιμπά επιχειρεί ένα σουτ, με την μπάλα να περνάει άουτ.

42' Μεγάλη φάση για τη Γαλλία! Πλάγιο τετ-α-τετ του Εμπαπέ, έκανε το πλασέ, αλλά έδιωξε σωτήρια ο Σκορούπσκι!

43' Κίτρινη ο Ραμπιό για μαρκάρισμα στον Σιμάνσκι.

44' Γύρισμα του Μπαρκολά, πρόλαβε και έδιωξε ο Ζαλέφσκι.

45' Ευκαιρία για τη Γαλλία!

Από πλεονεκτική θέση ο Εμπαπέ δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, με τον Σκορούπσκι για ακόμη μια φορά να κάνει μια μεγάλη επέμβαση.

Ημίχρονο! Γαλλία και Πολωνία πάνε στα αποδυτήρια χωρίς σκορ (0-0), με τους τρικολόρ να είναι καλύτεροι, αλλά να μην μπορούν να μετατρέψουν τις ευκαιρίες τους σε γκολ.

Έναρξη Β' Ημιχρόνου

56' ΓΚΟΛ για τη Γαλλία με εκτέλεση πέναλτι του Εμπαπέ!

77' Κερδίζει πέναλτι η Πολωνία όμως ο Μενιάν αποκρούει την εκτέλεση του Λεβαντόφσκι!

78' Επανάληψη δείχνει ο ρεφ, δεύτερη ευκαιρία για Λεβαντόφσκι

79' ΓΚΟΛ και 1-1! Ο Λεβαντόφσκι εκτέλεσε στην ίδια γωνία και ισοφάρισε

Γαλλία (Ντ. Ντεσάν): Μενιάν, Κουντέ, Σαλιμπά, Ουπαμεκανό, Ερναντές, Ντεμπελέ, Καντέ, Τσουαμενί, Ραμπιό, Γκριεζμάν, Μπαρκολά

Πολωνία (Μ. Προμπίερζ): Σκορούπσκι, Μπέντναρεκ, Νταβίντοβιτς, Κίβιορ, Φρανκόφσκι, Μόντερ, Ζιελίνσκι, Ζαλέφσκι, Ουρμπάνσκι,, Σιμάνσκι Λεβαντόφσκι